Hlavní navigace

Co způsobilo výpadek družicového navigačního systému Galileo v červenci

8. 11. 2019

Sdílet

Galileo GPS

Evropský družicový navigační systém Galileo měl v červenci týdenní výpadek. Vývojář  Bert Hubert napsal článek o tom, co se stalo a proč. Galileo má v současnosti 26 družic, z toho jsou dvě na eliptické dráze, dvě jsou nedostupné a jedna je nedostupná až do odvolání. To máme celkem jen 21 funkčních satelitů, přitom k bezproblémovému provozu bez přerušení je potřeba minimálně 24. Méně satelitů znamená buď výpadky nebo alespoň místy zhoršenou přesnost.

Celkový výpadek v červenci byl způsoben systémem, který dodává parametry drah satelitů (efemeridy), ty se aktualizují několikrát za den. Podle Berta k výpadku došlo kvůli souhře čtyř faktorů: nedostupnost záložního systému, zároveň se nasazovalo nové zařízení a ne vše šlo hladce, dále vznikla anomálie v systému referenčního času a tento systém byl také nestandardně konfigurován. Samotné vyšetřování incidentu EC zůstává zatím tajné a EC je kritizována za nedostatečnou otevřenost. Pierre Delsaux z EC zodpovědný za Galileo označil výpadek za výsledek chyby jednoho člověka.

Více detailů v delším článku. Bert je také autorem open source programu galmon, který monitoruje satelity Galileo, GPS, GLONASS a BeiDou. Výsledky jsou dostupné na stránce galmon.eu.

(Zdroj: Slashdot)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.