Hlavní navigace

COBOL má nový kompilátor gcobol, který se chce stát součástí GCC

16. 3. 2022

Sdílet

Starý počítač PC Autor: Depositphotos

James K. Lowden oznámil vývoj nového kompilátoru jazyka COBOL. Projekt se jmenuje jednoduše gcobol a dva vývojáři už na něm pracují od října loňského roku. Už se podařilo zkompilovat stovku příkladů z knihy Beginning COBOL for Programmers od Michaela Coughlina.

Plány na další rozvoj jsou velmi smělé, během následujících týdnů by měl být implementován ISAM a Object-Oriented Cobol, během následujících měsíců by měly být zkompilovatelné testovací nástroje NIST COBOL a do konce roku snad bude k dispozici také podpora gdb.

Vývojáři upozorňují, že jde o něco principiálně jiného než GnuCOBOL, který transpiluje zdrojový kód do C. Proti tomu gcobol staví přímo na GCC, vytváří frontend pro nový jazyk a výsledkem běhu je pak přímo spustitelný nativní kód. Pokud budou mít později vývojáři GCC zájem, může do něj být celý projekt integrován. Naším cílem je překladač jazyka COBOL, který bude kompilovat aplikace pro sálové počítače na Linuxu. Není to hračka: plnokrevná náhrada, která řeší problémy. Běží rychle, její výstup běží rychle a má nativní podporu gdb, píše se ve veřejném oznámení projektu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.