Hlavní navigace

Dalo by se české IDN řešit automatizovaně?

24. 11. 2010

Sdílet

Před několika dny byla opět ve veřejném průzkumu odmítnuta diakritika v doméně .cz. Pod naším článkem se rozhořela vášnivá debata, která ukazuje, že se jedná o citlivé téma. Tomáš Kapler se na svém blogu na serveru Lupa.cz zamýšlí nad tím, zda by bylo skutečně možné realizovat jeden z často zmiňovaných návrhů: automatické zpřístupnění všech kombinací jmen s diakritikou majitelům domény bez diakritiky. Zmiňuje různé technické problémy, ale také jeden problém uživatelské přístupnosti – uživatel by nevěděl, zda majitel domény možností diakritiky využil a jeho servery s ní počítají. Nakonec by tak musel hádat, zda má vlastně zadat adresu s diakritikou či bez ní.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 11. 2010 11:20

  Michal Kára (neregistrovaný)

  No, a kdyby se to řešilo ne-automaticky, tak by to uživatel snad věděl?

 • 24. 11. 2010 13:09

  anonym (neregistrovaný)

  Veškeré námitky proti padají s odstranění slova "automatizovaně".

  Pokud bude možné k existující nediakritické doméně ručně registrovat cname s diakritikou, tak neexistuje žádný technický problém. Jen cname, žádné A.

  Pomůže to těm pár zoufalcům, kteří na webu zapisují diakritiku do adresního řádku. Jiné využití je nesmysl a bylo by nedoporučované.

 • 24. 11. 2010 15:04

  bez přezdívky

  Bohuzel to automatizovane neni technicky temer mozne. Uz jsem se k tomu kdysi vyjadroval na blogu CZ.NICu - http://blog.nic.cz/2008/01/30/co-me-stve-na-diskusich-o-idn/

  Jsou 2 metody, jak udelat nejake automatizovane prekladani DNS dotazu:

  1) Bud vsechny mozne varianty predgenerujete do zonoveho souboru - takovy zonovy soubor by byl obludne veliky a rozhodne bychom narazili na kapacitni pametove moznosti stavajicich DNS serveru

  2) Provadite preklad za behu, ale pak musite kazdou odpoved za behu i podepsat pomoci DNSSEC, coz narazi na vykonostni limity a prinasi nova bezpecnostni rizika.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.