Hlavní navigace

darktable 2.4.0 poprvé i pro Windows

27. 12. 2017

Sdílet

Jako obvykle, když darktable povýší svoji verzi o desetinku či dvě, znamená to důležité novinky. Verze 2.4.0 přichází také ve verzi pro Windows (ano, v pekle zjevně mrzne), byť pár posledních drobností v této verzi ještě nefunguje. Na darktable přešel vývoj knihovny RawSpeed, což mimo jiné od vydání 2.2.0 znamenalo víc než 3 tisíce commitů do společného projektů. Opraveno bylo přes 340 chyb.

Mezi velkými novinkami najdeme nový modul pro odstranění oparu, modul pro lokální kontrast byl výrazně vylepšen, dostal nový mód local laplacian. Možnost zpět v historii nyní funguje i pro masky a zpětné kroky lze lépe seskupovat. Podporován je DNG formát z HDRMERGE, což znamená novější verzi DNG využívající uložení grafických dat v až 32bit float formátu.

Majitele fotoaparátů Fujifilm potěší nový demosaicing pro snímače typu X-Trans, vylepšena je zase o kus dále podpora použití OpenCL. Fanoušci přidávání šumu evokujícího filmové zrno uvítají mírně vylepšený modul, který to má na starosti. Pro desktopy typu KDE a GNOME je zde funkční zobrazení průběhu běžících operací. GUI konečně nelimituje maximální ISO na 51200. Došlo i na spoustu dalších věcí a spoustu opravených chyb (a také spoustu nových podporovaných fotoaparátů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.