Hlavní navigace

Darktable slaví 10 let verzí 4.0 s řadou novinek

6. 7. 2022

Sdílet

darktable 3.2 negadoctor Autor: darktable

Projekt „linuxového Lightroomu“ darktable je tu s námi už 10 let. Na světě je nyní nová verze 4.0 přinášející řadu novinek.

Tvůrci dokončili Color and Exposure Mapping, kde přibyl nový mód spot mapping do modulů expozice a kalibrace barev. Lze jej využít například pro vyvážení bílé u barevných objektů (tedy když např. není k dispozici neutrální šedá) či pro konzistentní barevné vyvážení skrze sérii snímků. Vylepšen je i nástroj globálního výběru barev.

Modul Filmic zde najdeme už v šesté verzi mající v pozadí nové barevné algoritmy. S tím souvisí zmizení desaturace a její nahrazení mapováním barevného gamutu při výstupu – výsledkem je schopnost exportovat více saturované barevné fotky, zejména v oblasti oblohy. Další novinkou pak je darktable Uniform Color Space 2022, který je výsledkem tři měsíce běžícího výzkumného projektu zaplaceného crowdfundingem.

Dále darktable posouvá své schopnosti v oblasti rekonstrukce přepalů (tradiční slabina), a to s novým systémem Guided Laplacian Highlight Reconstruction. Jinak čekejme také rychlejší běh programu díky mnohým optimalizacím (včetně GPU kódu). Vše v detailu shrnuje oznámení na domovském webu, případně ještě detailněji poznámky k této verzi.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?