Hlavní navigace

Debian bude opět diskutovat o volbě init systému

20. 10. 2014

Sdílet

Během dvou týdnů bude Debian opět hlasovat o tom, zda bude zachována svoboda volby init systému. V únoru letošního roku bylo odhlasováno, že výchozím init systémem bude Systemd, počínaje verzí 8.0 Jessie. Nyní se ale bude rozhodovat o tom, zda bude možné si nadále zvolit i jiný init systém – tedy zda budou moci balíčky záviset na konkrétním z nich.

Pokud bude současná svoboda volby zachována, umožní to uživateli nainstalovat jiný init systém, ale zároveň bude možné v budoucnu snadno změnit výchozí volbu. Nehrozilo by tak připoutání k jednomu init systému, od kterého by se jen obtížně odcházelo, protože by to znamenalo úpravu velkého množství závislých balíků.

Vzhledem k tomu, že ani teď nepanuje shoda nad tím, zda je Systemd dobrou volbou, zní to jako dobrý nápad. V každém případě ale volba výchozího init systému pro Jessie tím ovlivněna nebude, technická komise už rozhodla a datum zmrazení je už za dveřmi. V budoucnu by ale mohla padnout volba na jiný init systém, pokud si Debian v hlasování nezavře cestu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?