Hlavní navigace

Debian má nové obrazy pro Raspberry Pi 4

9. 7. 2020

Sdílet

Raspberry Pi 4 Autor: Raspberry Pi Foundation

Gunnar Wolf na svém blogu oznámil, že společně s dalšími vývojáři Debianu připravili automaticky generované obrazy pro jednodeskový počítač Raspberry Pi 4. Jeho nejnovější verze vyšla v loňském roce a přinesla spoustu novinek včetně výkonnějšího procesoru, rychlejší síťové karty, lepším grafickým výstupem a podobně.

Debian nyní nabízí nové distribuční obrazy, které obsahují minimální instalaci systému postaveném na čerstvém jádře 5.7.0–2 z Debianu unstable. Je pak na uživateli, jaké balíčky si do systému nainstaluje.

Vývojáři upozorňují na to, že nejnovější verze RPi s 8 GB RAM má kvůli jinému rozložení paměti zatím nefunkční USB. Nemůžete na ní tedy s Debianem zatím používat například klávesnici a myš. Na řešení se usilovně pracuje.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 7. 2020 19:52

  cc

  Mám RPI 4 8GB a první 64-bit distro co mi fungovalo bylo Ubuntu 20.04 (download). Jiné alt. 64-bit obrazy např tento taky nejdou na RPI 4 8GB, ale na RPI 3 ano (a předpokládám že nemají problém s RPI 4 2-4GB). Trochu chaos ta podpora 64-bit dister na top RPI konfiguraci.

 • 9. 7. 2020 21:41

  k3dAR
  Stříbrný podporovatel

  pro zajimavost, s tim Ubuntu 20.04 64bit jedes ciste headless jako server? nebo sis doinstaloval baliky desktopu a jedes i treba Kodi? pokud i Kodi, funguje prepnuti mezi fullscreen/okno klavesou "\" a/nebo prepnuti na jinou bezici aplikaci pres alt+tab ?

 • 10. 7. 2020 0:49

  cc

  Nemám to jako server - je to hračka, kterou jsem připojil k displeji pro různé experimenty s framebufferem a celkově ARM64 architekturou. Xorg tam ale neběží, jen SSH a Cloud9 abych se na to mohl připojit vzdáleně a něco na tom dělat a pak to kompilovat / spouštět. Určitě bych to celé mohl dělat líp, není moc času no :)

 • 12. 7. 2020 8:39

  bez přezdívky

  Stran alternativnich distribuci, hodne slusnou podporu pro RPi4_8G ma OpenSuse. Troufam si tvrdit, ze nejvymazlenejsi!

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.