Hlavní navigace

digiKam 7.2.0 s novým modelem rozpoznávání tváří

30. 3. 2021

Sdílet

digiKam 7.2.0 Autor: digiKam

Po roce vývoje vychází nová verze oblíbeného nástroje pro fotografie digiKam. Přináší vylepšený nástroj pro hromadné přejmenování, vylepšenou správu alb (filtrovací engine byl opraven, takže dotazy netrvají tak dlouho jako dosud) či podporu odpojitelných úložišť.

Některé novinky dostal i správce fronty úloh, pracovalo se na binárních balících pro Linux, macOS i Windows. Na macOS je podporováno vydání Big Sur, zatím ale není nativní podpora pro stroje s Apple M1. Všechny bundly používají KDE Frameworks 5.78 a OpenCV 4.4.

Další novinky najdeme v použitém databázovém systému, detekci i rozpoznávání tváří (používá se nový datový model Yolo). U fotek je možné ukládat do metadat GPS souřadnice. Nechybí podpora nových formátů jako CR3 a RAF ve ztrátově komprimované verzi, dále floating-point DNG (16–24–32bit) včetně deflate verze a také umí digiKam získávat XMP data a načítat HEIF náhled z CR3.

Podpora nových fotoaparátů zahrnuje Apple iPhone 12 Max + 12 Max Pro, Canon EOS R5, EOS R6, EOS 850D, EOS-1D X Mark III (lossy), FujiFilm X-S10, Hasselblad CFV II 50C, Leica M10-R, Q2 Monochrom, S3, SL2-S, Nikon Z5, Z6 II, Z7 II, Olympus OM-D E-M10 Mark IV, Panasonic Lumix DC-G100/G110, DC-S5, Sony A7C + A7S III či Zeiss ZX1 a další specifické (pří)stroje s DNG záznamem.

Kompletní přehled novinek je k dispozici na domovském webu projektu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 3. 2021 9:49

    Waldauf

    Ahoj, ze zvědavosti - používáte někdo DigiKam ke správě všech svých fotek? Pokud ano, můžete krátce napsat své dojmy? Děkuji. :]

  • 31. 3. 2021 10:08

    cziss

    Ahoj, já to používám na úpravu .jpg na takové ty běžné úpravy a hlavně rychlé workflow je to super. Hlavní funkce, proč jsem dlouho hledal a nakonec zakotvil zde je dobře fungující automatická kontrastu, kdy to nabízí víc finálních možností. Dokáže to opravdu velmi dobře opravit barevnost a světelnost fotek.

    Zajímavý je i modul pro vytváření panoramat (je tedy pravda, že aby to fungovalo, musíte mít stejně nainstalovaný ještě jiný program, který je pouze na panorama) ale s tímto modulem se pracuje daleko lépe a výsledky jsou dobré.

    Bohužel editační modul nelze nainstalovat bez hlavního programu. Ten bych jinak neinstaloval protože co se týče správy fotek jako alb, tak já mám systém složek, kdy najdu fotky, které chci, během pár vteřin a to těch fotek mám tisíce. Co ale umí tento program a občas se to může hodit, že dokáže za chvilku vyhledat fotky dle data, nebo dle foťáku a tak.

    Jinak většina dalších funkcí co ten program má mě přijde zbytečná. Jako třeba různé tagy, hodnocení fotek, postování na internetové služby atd.

  • 5. 4. 2021 9:01

    Pedro

    Ahoj. Používám ho roky, hlavně na udržení pořádku v katalogu. Hledání duplicit, hromadné přejmenování...
    Je to super nástroj.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.