1GB RAM? Videl som Vistu fungovat na 512MB :) Opera sice zvladla max. 10 zaloziek, video 720p asi tak 0.2 FPS ale slapalo to :o) Boot asi 2 minuty, shutdown pod 20 sec.
Naproti tomu Ubuntu 9.04 na tom istom notasku (po sformatovani aby tam nezostala ani stopa po tom viruse pred tym) Zalozky v Opere neviem nedoklikali sme sa k tomu aby sa to seklo. Video 1080p plynule, Boot asi 30–40 sec. shutdown 15–20 sec.
Přehrávání videa záleží pouze na rychlosti cpu (a pozor, musíte mít na bout systémech stejné kodeky! Takže například mplayer; a přitom taky záleží na akceleraci video výstupu). A „režii“ operačního systému spočívá hlavně v obsazení RAM, případně io když tam zrovna běží nějaké zvěrstvo jako indexování, ne ve vytěžování cpu.
Jinými slovy to co říkáte je blbost.
No konkretne u Visty ne tak docela. To si pustite DVD, Vista pak treba zjisti, ze nemate tuhletu bezpecnou digital path nebo jak se tomu nadava a zacne vam video prepocitavat na horsi kvalitu, abyste to mohl ukradnout jen v horsi kvalite. Vysledkem bude patrne to, ze uvidite kazdy desaty ramec, vic se nestihne.
Napr na Linuxu prehravam video na notebooku se 196 MB pameti a P III na 850 MHz. Byly ale doby, kdy v tom byl Celer na 650 MHz a prehral to taky, i kdyz nekdy se nektera DVD trochu cukala, obcas i nejake dabelsteji zakodovane DivX.
a to je vasa osobna skusenost alebo zase jedna z tych niekde som to pocul ? Osobne som pouzival slipstremnutu vistu x64 a bezproblemov.Porovnatelne s winXP alebo udrziavanym Linuxom.Zato pri beznom uzivatelovy nebude problem najist „zadrbane“ ubuntu s compizom a bohvie cim dalsim (hlavne nech to pekne vypada) a rozhodne to nebude uzasne rychle.
Ja Vistu nemam, nesmi mi pres prah. Jen pres moji mrtvolu. Nicmene na par masin s Vistou (tusim Home) jsem si sahl. Byly to rozumne moderni notebooky s nejakymi vicejadrovymi procesory. Jeden mel 1 GB RAM a trvalo mu snad deset minut po zapnuti, nez prestal hrabat po disku. Druhy mel 2 GB RAM ale o blesku bych nemluvil. Treba pouhy klik na Start tlacitko otevrel menu az za nekolik sekund. Clovek si vzdycky drbal hlavu, jestli si Vista vsimla, ze nekdo nekde klikl a tak treba klikl znovu, cimz se menu otevrelo a hned zavrelo. Ostatni „great user experience“ byla presne v tomto duchu. Cloveku narostou fousy, nez se neco stane. Ale na druhou stranu, s Vistou zase ma cas jit se oholit.
Pritelkyne majitele toho druheho notebooku to rychlosti prirovnala ke sve stare plecce v konfiguraci AMD K7 (Slot A), 550 MHz, 512 MB RAM, stary 40 GB IDE disk, Windows 2000. Rekl bych, ze jeji prirovnani nebylo prilis vystizne, protoze jeji stary kram byl ve skutecnosti znatelne rychlejsi, minimalne v nekterych ohledech. Je trapne, kdyz moderni stroj s nejmodernejsi verzi Widli lide srovnavaji s deset let starym strojem a snad deset let starym OS. Clovek by usetril spoustu penez, kdyby si misto noveho stroje s WV kupil deset let starou bazarovou sunku s W2k za par stovek. Vysledek by byl zhruba stejny, jen by tam nebyly ty omalovanky a, bohuzel, skoncila podpora W2k.
Kdybyste aspoň tak nelhal ! Já mám Vistu na obyčejné Toshibě L300 se 2 giga RAM a sdílenou grafikou Intel a systém i aplikace které používám jedou jako čert. Jestli jste na těch několika počítačích nějakými svými zásahy Vistu odpravil, tak jste na prd vy, ale určitě ne Vista. Vy rádoby odborníku.
Mozna, ze ruzni lide maji o certovi ruzne predstavy.
Jediny zasah, ktery jsem na tom udelal, byla demontaz klavesnice toho druheho notebooku, abych mohl zpet nasadit urvane tlacitko. Vidim, ze odbornik jste spise vy. Vite lepe, nez ja, jak na tom pocitaci ty Widle jely, prestoze jste ho nemel v ruce.
Jednoduše vás považuju za lháře, protože vím co Vista dokáže na úplně běžném a laciném notebooku. Ostatně se můžete snadno přesvědčit na youtube, kde jsou miliony filmečků kde je vidět snad všecky operační systémy v chodu na kdejakých počítačích. Ať už na starých kraksnách, tak i na lepších konfiguracích. Včetně netbooků a notebooků.
Podivej te se, povazujte me, za co chcete, je mi to uplne jedno. Videl jsem, co jsem videl a je mi uplne jedno, jestli tomu verite a co si o tom myslite. Krome toho, vsimnete si v diskusi, ze se najdou taci, kteri meli podobnou zkusenost. BTW, zajimalo by mne, jestli ta vase skvela Vista bude tak uzasne rychla jeste treba po roce provozu. Minimalne tak stare jsou asi ty notebooky, ktere jsem videl. Cili zadny vykrik podle posledni mody, nicmene docela slusny stroj.
Howg!
Ono casto zalezi jestli sou ty Visty nainstalovany od vyrobce, co tam navrve 50 podpurnejch a trial aplikaci, ktery sezerou vsechnu pamet a tim i vykon a nebo je to cista instalace. Dalsi vec je Superfetch, jehoz hlavni cinnost je urychlovani pristupu k disku predvidanim a cachovanim. Bohuzel to ma vedlejsi efekt, ze hrane na disk temer neustale zaplni pamet a kdyz se neco spusti tak uz se to musi ukladat do swapu coz pocitac dal zpomaluje. Visty pouzivam kvuli hram na notebooku s 2GB RAM a se zapnutym Superfetch sem cekal na spusteni hry Witcher asi 5 minut a kady load trval dalsi 2 minuty. S vypnutym superfetch mam hru spustenou do minuty a load je kolem od 10 sekund do pulminuty.
Windows 7 beta bezela na netbooku s Atomem a 1GB RAM docela svizne, ale porad mnohem pomaleji nez XP i Ubuntu.
A proc tam teda ten SuperFetch je, kdyz jak pisete tato nova technologie brzdi komp.
K cemu potom takove vymozenosti?
Na XP jsem u AMD 4400+ 2GB ram jsem vypl Swap a hral jsem si a pracoval v pohode. Na WV nehrozi
Momentalne pisu z Celeru 1200MHz 256MB ram a WinXP a co se tyka kancelarske prace (open office, email klient, Internet browser, apod.) tak je rychlostne srovnatelny s vyse zminenym 4400+ s 2GB ram na kterem bezeli Visty.
Ted na tom 4400+ zkousim W7, ale taky to neni zadna vyhra
No jelikoz prece „640 kB staci kazdymu“ (© Bill Gates), tak dneska ma kazdej tolik pameti, ze kdyz do ni nahraje nejpouzivanejsi programy a data, tak ty se pak budou mnohem rychleji spoustet :).
Bohuzel inzenyri s Microsoftu si nak neuvedomili, ze RAM je vzdycky nedostatek a ze tim ze ji zaberou nepotrebnejma datama system naopak zpomalej…
M$ nikdy zadnou podporu nemel, 2× jsem se o neco pokusel, na 1. email mi neodpovedeli 10 let, druhy den jsem NT4 server smazal a predelal na linux, s tim, ze tam bude fungovat jak samba, tak FTP i HTTP
Druhy byl, kdyz jednomu CIO visty nahlasili, ze ma nelegalni OS … samo ze legalne koupeny … s podporou jsem rozhadal, protooze nevedeli co s tim, tak jsem to pres linux hacknul, upravil, dal SP2 a uz to nehlasilo, ze jsem nelegalni a mam to preinstalovat … dokonce mi to hlasilo i to, ze ten klic na nalepce je spatny, samo ze vse co jsem delal bylo nedokumetovane a ty programy nemely ani help, ani manual … taky jsem mu nabizel, ze tam dam linux, pokud mu to jeste jednou M$ udela, notebook migrujem, nebot on si to neumi opravit.
Takze moje zkusenosti jsou, ze pro kazdy OS je pozehnani, pokud jej prestanou u M$ podporovat, nebot se ustali API a pak zadna aplikace, ktera pro nej je, jiz nema problemy a neni treba upgradovat kvuli tomu, ze nejaka oprava zas neco rozbila, nebo zmenila chovani win32api.
Mimochodem mam doma 2003 server v KVM, pouzivam jej jako desktop, z nekolika duvodu, stabilni API proti XP, mnohe aplikace tam bezi lip a hlavne mam na ne licenci, nebot jsem nektere 2003 servery migroval na linux … tak mi zbyly ;-))
Mam par aplikaci, ktere potrebuji zpustit parkrat za rok, ve wine nebezi a WinXP v nich maji BSOD, 2003 kupodivu ne.
pokud vim ms nikdy podporu po mailu neposkytoval. vite co je to telefon? :-)
a ta epizoda s chybnym serial number na vistach je dost dementni. podpora na ms samozrejme nestandardni operace neumi resit, ale umi se zeptat jak to resit – jen to zabere cas. jednou jsem chtel v cechach neobvyklou sluzbu a cesky ms mi tvrdil ze ji vubec neposkytuji. nicmene jsem jim (na jejich webu :-) ukazal ze ano, tak me presmerovali na chlapika v redmondu, ktery to resi. :-)
takze jde to, jen je potreba s nima mit trochu trpelivosti. je to byrokraticky ssytem, stejne jako jakakoli jina velka firma.
Tam může být víc problémů. Pro začátek bych doporučil reinstalaci čistými Windows. Ty tuny crapwaru, včetně „skvělých“ antivirů a firewallů, dovedou ze slušného stroje udělat pomalou plečku. Svůj poslední notebook s XP jsem koupil s Norton Antivirus Zpomalovačem, a do jeho odinstalace to bylo nesnesitelné.
Ja videl Visty na 1GB RAM a pruzkumnik se poustel tak 2 minuty … delat se v tom nedalo ani nahodou, i kdyz ten clovek v tom delal, neco jako strejda s wordem 6 na i386 se 4MB ram … zapnul, odesel na zachod, nebo si uvarit kafe a pak delal ;-))
Visty vyzaduji min. 2GB RAM, aby se v tom daly poustet i aplikace.
No ja nevim, mam ntb s 2gb a vistama a nejradsi bych ho vyhodil z okna. Pracovat se na tom moc neda kdyz si otevrete firefox a officy. je to pomaly asi jako xp na 512mb ram s oteveryma offisama
Kdyby to ubuntu nemelo tak podelanou podporu hw, nejede mi ani wifi ani zvukovka – na nejakou 3d akceleraci seru tak bych tam honil openofficy a mel klid. s ostanim softem problem nemam lotus notesy pro ubuntu jsou a lotus sametime taky.
Lael je busy. Navíc si všichni pamatují, že podle věštby Siemens Business Systems z roku 2003 měl mít Linux v roce 2008 nějakých 20% desktopu. Skutečnost je ale taková, že zůstalo u toho necelého procenta.
http://www.linux.com/…ticles/30873
A situace u konkurence? Windows 7 se dostaly přes dvě procenta už před svým oficiálním uvedením; Linux se tam nedostal ani po 18 letech. V ČR jsou dnes Windows 7 na 4.9%.
Věštby o 32% Linuxu na netboocích můžeme vyhodnotit na konci roku, a podle mě se ukážou mylné. Podobně jako akce „letos je rok Linuxu na desktopu“, která po pár letech opakování už nebudila ani úsměv.
Dovedu si snadno predstavit narust pameti na 2 a vice GB v defaultni konfiguraci, ostatne i dnes nektere Esusy pry jiz maji 2 GB. Ale nejsem si jist, zda dojde tak rychle i k narustu vykonu procesoru. Utrpela by tim vydrz na akumulatory a byly by problemy s teplem. Kdyby najednou netbooky vydrzely na akumulator jen hodinu az dve, tak, jako vetsina notebooku, prestaly by celkem byt zajimave pro radu lidi, zustali by jen ti, kterym jde o velikost.
Další nárůst výkonu procesoru je vcelku zbytečný. Stejně většinu času čeká na I/O operace s periferiemi a dokonce se fláká i když čeká na RAM.
Ohledně rozměrů a výdrže baterií mi víc vyhovuje PDA. Nabíjím jednou za 3 dny a přitom ho mám v neustálé pohotovosti. Uspání/probuzení je záležitostí jedné sekundy. Čím větší bude RAM v netbooku, tím bude tato operace trvat déle.
Pouze v případě, že zůstane jediná kategorie netbooků, u které bude výkon při stejné ceně stoupat. Pravděpodobně bude ale také kategorie jednoduchých, levných netbooků (a je jedno, jak se budou jmenovat)s velkou výdrží, u kterých bude při stejném výkonu cena klesat. Pro takové stále platí, že si nebudou moci dovolit přepych rozežraného OS (a ani to nebudou potřebovat), takže si tam widle stejně neškrtnou.
No, nevím. Dokud se bude tlačit Microsoft se svým Windowswm skoro na každý nový netbook, tak moc velký booom u Linuxu asi nebude. Znám spoustu lidí co bohužel odvedli Microsoftu desátek a pak Widle smázli a provozují to jako Linuxový stroj. Bohužel je ten stroj evidovaný jako Microsoftí.
Widle jsem si koupil s Esusem i ja. Nic jineho mi nejak nezbylo, podrazky jsem si mohl usoupat a potreboval jsem koupit rychle. Kdyz to prodejci nemaji nebo ani nejsou schopni objednat jinak, nez s Widlemi, co ma clovek delat? Jednoho prodejce jsem i donutil zavolat ceske pobocce ASUSu, kde mu rekli, ze Esus v Cechach jedine s Widlemi. Ne, ze bych ty Widle nejak moc pouzival. Dostaly maly oddil a bootuju je jen kvuli web kamere, kde je na tom Linux, bohuzel, porad dost spatne (rekl bych, ze to je jedna z veci, ktera spoustu lidi od Linuxu odrazuje. Ne nejaky kancelarsky balik, protoze v OO nejde napsat dopis babicce se vsemi, pro vetsinu lidi nepotrebnymi ficurami z MS Office, ale to, ze se chteji vykecavat na web camu s lidmi na druhe strane zemekoule a v Linuxu VoIP a video jsou des, spousta veci budto jeste nejde nebo je tezke najit protejsek na Widlich).
zdravim..neviem ci to sem az tak patri ale rozmyslam ze si kupim nejaky netbook.ale jednoznacne iba s linuxom..pouzivam na desktope ubuntu.je tu nejaky spokojny uzivatel nejakeho netbooku s linuxom? neviem ci mam ist do nejakeho Asusu..alebo mivvy kde uz je ubuntu predinstalovane..zaujimaju len nazory tych co to realne maju.dik.
Já mám Asus Eee 900A, koupil jsem ho v lednu s Xandrosem, ten jsem ale hned vyhodil a dal jsem si tam Easy Peasy (speciální netbooková distribuce založená na Ubuntu). Jsem spokojený, samozřejmě, že to není žádný nadupaný superstroj, ale funguje dobře a řekl bych, že v rámci možností i vcelku svižně. Jediným zdrojem problémů je Firefox – když zamrzne (a to se stává často), musí člověk díky nízkému výkonu stroje čekat docela dlouho, než zase začne reagovat. Taky dost často bez varování padá (obvykle při scrollování touchpadem nebo přepnutí na jinou aplikaci). Bohužel ale žádný lepší open source prohlížeč neznám. :-( Jinak kombinaci netbook + Linux z vlastní zkušenosti doporučuji!
Acer Aspire ONE D250 – bohužel zakoupen s W XP. S Ubuntu Karmic vydrží o 2h déle a jediná pikostarost byl nesvobodný ovladač wifi (takže při instalaci byla nutná síť „po drátu“). Velmi slušně to běhá i se zapnutým 3D. Zloušel jsem i Moblin, ale nejspíš z neznalosti a neochoty investovat čas do hledání ovladačů jsem nerozchodil wifi, jinak to zase reagovalo v pohodě a hlavně na rozdíů od W svižně.
Ja mam Esus eee 1000H. Dal jsem tam do eeebuntu. Chrochta to celkem dobre, ale je tam par kokotin, ktere otravuji. Treba od nejakeho updatu se po kazdem shutdownu vypne wifina, modry zub a nekdy i webcam primo v BIOSu. Normalne by to melo jit vypnout a zapnout klavesami z klavesnice nebo appletem, primo z eeebuntu, ale nejde. Je treba vlezt do BIOSu, pozapinat a pak to jede v pohode. Sice pouzivam USB wifi, protoze ma vetsi dosah, ale i tak me to sejri.