Hlavní navigace

Dnes je Mezinárodní Den bezpečnějšího internetu, má pomáhat především dětem

9. 2. 2021

Sdílet

Rodina televize

Mezinárodní Den bezpečnějšího internetu letos připadá na úterý 9. února. Prostřednictvím Safer Internet Centra je koordinátorem pro Českou republiku sdružení CZ.NIC, které vyzývá organizace ale také širokou veřejnost, aby se zapojili a představili vlastní aktivity, jejichž smyslem je udělat internet lepším a bezpečnějším místem.

Jak podpořit Den bezpečnějšího internetu se zájemci dozví na stránkách projektu Bezpečně na netu. V rámci osvětových a vzdělávacích aktivit sdružení CZ.NIC vznikly v minulosti například populárně naučné seriály Jak na Internet a Nebojte se Internetu.

V letošním roce máme v plánu vybavit všechny základní školy v České republice nástěnkou, která bude obsahovat tipy, jak bezpečně využívat internet a internetové technologie. Zároveň se na ní žáci dozví, jak řešit krizové situace nebo kam se obrátit o pomoc. Z audiovizuálních počinů bych rád upozornil na nový seriál pro děti, který bude věnován tématům mediální gramotnosti a prevenci rizikového chování na internetu. Společně s Univerzitou Palackého potom máme v plánu realizovat výzkum rizikového chování v dětských domovech, jehož výsledkem byl měl být videokurz na míru pro děti z těchto často opomíjených skupin, přibližuje aktuální plány Safer Internet Centra jeho koordinátor Martin Kožíšek.

Děti jsou přitom při používání digitálních technologií dlouhodobě nejzranitelnější skupinou. Největším rizikem tak nejsou predátoři, ale samotní rodiče. Rodiče, kteří nemluví se svými dětmi a nemají s nimi dobře nastavený důvěrný vztah. Ve chvíli, kdy dítě spadne do nějaké pasti, by šla za rodičem pouhá dvě procenta dětí. I když technologiím nemusíme rozumět, můžeme si s dětmi alespoň povídat. Nejenom o tom, co bylo ve škole, ale i na Internetu, doplňuje Martin Kožíšek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky