Presne, taky souhlasim, jednou jsme ho zkousel, ale behem asi 15min ho zahodil, totalne nepouzitelne a neprehledne, nechapu, jak tam nekdo neco muze delat. Mozna jsem nepochopil tu ideu, ale pro mne to nebylo intuitivni.
Ale pak jsem nasel Zim a ze Zimu jsem presel na CherryTree, ktery mi vyhovuje nejvic a pouzivam ho doted doma i v praci.
V čem je CherryTree lepší, než Zim? Já používám Zim už léta a o CherryTree slyším prvně. Trochu jsem projel jeho dokumentaci a první věc, co mne výrazně odrazuje je přístup "vše v jednom souboru". Je to pro mne značně odrazující, u Zimu oceňuji to, že celý systém je funkční i bez něj (občas se stává v krajních případech, např. jsem u známého na netu, mrknu do poznámek v Dropboxu a hned mám, co jsem hledal) a že lze snadno pracovat na sdílených poznámkách.
Přesto by mne zajímaly Vaše zkušenosti s C.T. (obzvlášť ve srovnání se Zimem). Zim má své mouchy (např. neskutečně problematická práce s tabulkami) a tak jsem zvědavý na výhody a nevýhody C.T.
> Zim neznám.
Funguje tak, že co stránka (položka ve stromu vlevo), to jeden txt soubor (docela dobře čitelný i v plaintextu - nepoužívá *ML syntaxi, ale jednoduché symboly - hvězdičky, podtržítka, atd.). Hierarchie v Zimu = hierarchie složek. Souborové přílohy = soubory ve složce s poznámkou.
> Ale v cem je problem s tim, ze je to v jednou souboru?
1.) Všeobecně méně pohodlné slučování. Osobně používám více počítačů a jejich data (řádově 150GB) synchronizuji pomocí Unison. Občas nastane situace, že pracuji na dvou systémech bez synchronizace. Dokud se držím pravidla, že neměním ty samé soubory, tak slučování v Unisonu je velmi rychlé a bezproblémové (v případě prohlížeče toto pravidlo prakticky není možné dodržet, ale tam mi většinou stačí vybrat jednu z variant). V případě Zimu to pak znamená, že mohu měnit různé stránky a Unison to zvládne bez konfliktů.
Kdyby to všechno bylo v jednom souboru, potřebuji sofistikovanější slučovací nástroj. Ne, že bych neuměl s nimi pracovat (v gitu řeším konflikty celkem pravidelně), ale bez nich je celá synchronizace výrazně pohodlnější. A jedna z věcí, co jsem se o pravidelné synchronizaci a zálohování (používám ještě externí hdd v mém Unison systému) naučil, pokud to má člověk používat pravidelně, tak to musí splňovat:
a) spuštění jedním kliknutím
b) rychlé (to Unison je - sice je pomalejší na NTFS, ale počítám, že za to nemůže)
c) bezproblémové (minimum konfliktů)
jinak to člověk přestane používat.
2.) Jak jsem zmiňoval dříve - občas ke svým poznámkám přistupuji skrz Dropbox (nebo i jinak, např. externí hdd) na počítači, kde Zim není a protože jsem tam jen na otočku (např. chci se podívat do poznámek, jak vyřešit jeden konkrétní problém, kvůli kterému na tom PC známého vůbec jsem), není žádoucí/smysluplné jej instalovat. Proto občas potřebuji přímý přístup - procházení hierarchií souborů a složek je pak velmi podobné přímo práci v Zimu, takže snadno najdu, co hledám. Kdyby to bylo v jednom souboru - a navíc XML - pohodlí bude horší. Jistě, mohu využít vyhledávání (uznávám, že toto je v jednom souboru výrazně pohodlnější), ale celková čitelnost a procházení hierarchií je daleko horší,
Pozn.: vím o portable verzi Zimu a sám ji používám, nicméně i to už je občas zbytečný krok. Např. když vyhledávám informace jen v prohlížeči ve Dropboxu.
- - -
Mimochodem, obecně jsem odpůrcem spousty malých souborů (když je možné se tomu vyhnout). Jakákoliv práce s nimi je pomalejší, rychlost synchronizace Unisonu nezávisí na velikosti souborů, ale na jejich počtu (samozřejmě mluvím o kontrole změn, ne o samotné synchronizaci změn), nicméně Zim je pro mne jedna velká výjimka právě pro výhody, které to přináší.
To mi připomíná naši školu na obci, kde jedna firma z Brna rozdávala anonymní dotazníky ohledně využití ekologické energie. Dotazník neměl nic společného se školou, pán s titulem RNDr (Geonika cz) si jen usnadnil práci. To je stále v pohodě až do chvíle, kdy pan učitel (ing) tyto dotazníky od žáků vybíral. Pan učitel věděl od kterého žáka, rodiny tento papír je! To jsou velmi cenné informace, pokud podnikatel hodlá v obci budovat "ekologickou" katastrofu a stát mu přispěje peníze a bude vědět na koho "zatlačit" ...
Dotazník, který byl rozdáván a pan učitel si tyto cenné dokumenty vyzvedával od dětí osobně, četl a předal další osobě možná se jmény Vašeho dítěte. http://leteckaposta.cz/650179158
Aha, koukám na mínusové body VŠ vzdělaných kamarádů. Děkuji. Vzpomínáte na únik dat od CSLinku? Ne? Bylo tam spousta "kamarádů" z okolí a málokdo si bohužel změnil heslo. Nemusím chodit daleko: https://csirt.cz/page/3447/ Stále jedno a to samé téma jen v jiném podání. Pěkný den
No to byla rána ... A co my s tím? Ať si Kyslíci seženou opravený firmware nebo rozešlou ze skladu neprodejných čínských š-mejdů postiženým zákazníkům jiné modemy. https://www.o2.cz/osobni/en/236127-forum/?forum_id=41&topic_id=8933
Pokud nemá nikdo z místních zlatých sponzorů problém, postnu to na Twiter nixCraft. Nevadí to někomu? https://twitter.com/nixcraft