Hlavní navigace

Evropská komise chce návrat telefonů s vyměnitelnými bateriemi

27. 2. 2020

Sdílet

Mobil baterie

Evropská komise chce donutit výrobce telefonů, aby se vrátili k vyměnitelným bateriím. Příští měsíc by měl být představen návrh nového opatření, které má za cíl snížení množství elektronického odpadu. Uživatelé jsou totiž často místo prosté výměny baterie nuceni obměnit rovnou celé zařízení.

Většina výrobců dnes totiž staví telefony tak, že není možné v nich uživatelsky vyměnit baterii. Taková operace vyžaduje specializované nástroje a obvykle tím uživatel přijde o záruku. Navíc někteří výrobci neprodávají náhradní baterie na běžném trhu a dodávají je jen svým autorizovaným servisům.

Nebylo tomu tak ale vždycky, před deseti lety mohli uživatelé běžně vyměnit baterii jen po odejmutí svrchního krytu. Řada uživatelů měla také baterií více a po vybití jedné je stačilo vyměnit. Výrobci ale zjistili, že uzavřením baterie do zařízení urychlí cyklus obměny, protože právě tato součástka se nejdříve opotřebuje.

Konkrétní návrh nových pravidel teprve uvidíme, jistě se kolem nich povede debata. Už teď je ale jasné, že návrh neřeší různý tvar baterií, protože ty si každý výrobce vytváří po svém podle konkrétních požadavků jednotlivých modelů telefonů. Návrh na vyměnitelné baterie přichází měsíc poté, co byl vznesen návrh na jednotné nabíječky pro mobilní telefony.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.