Hlavní navigace

Evropská reforma copyrightu prošla trialogem, včetně kontroverzních článků 11 a 13

14. 2. 2019

Sdílet

EU razítko Evropská unie

Návrh reformy evropského copyrightu prošel zásadní zkouškou: na jeho kompromisní variantě se shodli zástupci Evropského parlamentu, Komise a rady EU – takzvaný trialog. Text směrnice obsahuje také kontroverzní články 11 a 13, které ovlivní přístup k obsahu na internetu. Před nepříznivým dopadem varuje řada odborníků a také společnost Google. Návrh musí ještě schválit Rada EU a Evropský parlament. Pokud k tomu dojde, budou mít členské státy dva roky na úpravu svých zákonů.

Článek 11 přiznává médiím výhradní práva ke všem textům kromě „jednotlivých slov a velmi krátkých úryvků“. Vydavatelé by na jeho základě mohli vyžadovat licenční poplatky od provozovatelů služeb jako Google či Facebook, kteří by se s nimi tak měli spravedlivěji dělit o zisk. Kritici ovšem varují, že žádné peníze ve skutečnosti nikdy nepřijdou, služby jen aktivně omezí zobrazování obsahu z Evropské unie.

Článek 13 zase činí provozovatele webů zodpovědnými za obsah nahrávaný uživateli. Provozovatel se tak bude muset zajímat o legálnost nahrávaných dat a zajistit, že se odstraněný ilegálně sdílený materiál do jeho služby nevrátí. Kritici upozorňují, že to povede jen k preventivnímu filtrování veškerého nahrávaného obsahu a odstraňování postihne i řadu běžných souborů.

(Zdroj: Lupa.cz)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 2. 2019 22:01

    null null (neregistrovaný)

    "What’s important to note, though: It’s not “the EU” in general that is to blame – but those who put special interests above fundamental rights who currently hold considerable power. You can change that at the polls! The anti-EU far right is trying to seize this opportunity to promote their narrow-minded nationalist agenda – when in fact without the persistent support of the far-right ENF Group (dominated by the Rassemblement/Front National) the law could have been stopped in the crucial Legal Affairs Committee and in general would not be as extreme as it is today."

    To je vtipné. Takže je to špatně, EU která to vydává za to nemůže a pravice která křičí že je to další *** z dílny EU je jenom "narrow-minded nationalist agend". A kdo za to může? No ti kteří existují jenom v těch zlých konspiračních teoriích. Geniální. Změňte to ve vlobách, kde ovšem každý anti-EU-agenda kandidát je "far-right narrow-minded nationalist" a ten je jistojistě zlý - no co z toho? Volený EP nakonec jenom může požádat nevolenou EK aby se laskavě zamyslela, nic víc. No paráda.
    Jak dlouho jste si mysleli že bude trvat, než globalistický byznys internet prostě sežere?