Hlavní navigace

Evropská reforma copyrightu prošla trialogem, včetně kontroverzních článků 11 a 13

Sdílet

Petr Krčmář
EU razítko Evropská unie

Návrh reformy evropského copyrightu prošel zásadní zkouškou: na jeho kompromisní variantě se shodli zástupci Evropského parlamentu, Komise a rady EU – takzvaný trialog. Text směrnice obsahuje také kontroverzní články 11 a 13, které ovlivní přístup k obsahu na internetu. Před nepříznivým dopadem varuje řada odborníků a také společnost Google. Návrh musí ještě schválit Rada EU a Evropský parlament. Pokud k tomu dojde, budou mít členské státy dva roky na úpravu svých zákonů.

Článek 11 přiznává médiím výhradní práva ke všem textům kromě „jednotlivých slov a velmi krátkých úryvků“. Vydavatelé by na jeho základě mohli vyžadovat licenční poplatky od provozovatelů služeb jako Google či Facebook, kteří by se s nimi tak měli spravedlivěji dělit o zisk. Kritici ovšem varují, že žádné peníze ve skutečnosti nikdy nepřijdou, služby jen aktivně omezí zobrazování obsahu z Evropské unie.

Článek 13 zase činí provozovatele webů zodpovědnými za obsah nahrávaný uživateli. Provozovatel se tak bude muset zajímat o legálnost nahrávaných dat a zajistit, že se odstraněný ilegálně sdílený materiál do jeho služby nevrátí. Kritici upozorňují, že to povede jen k preventivnímu filtrování veškerého nahrávaného obsahu a odstraňování postihne i řadu běžných souborů.

(Zdroj: Lupa.cz)

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?