Hlavní navigace

Fedora 34 plánuje nasadit Systemd-OOMD, nahrazení EarlyOOM bude na uživatelích

23. 12. 2020

Sdílet

Paměť RAM

Koncem listopadu byla vydána verze systemd 247 . Ta obsahuje i nového démona pro běh v situacích s málem operační paměti – Out-of-Memory Daemon alias systemd-oomd. Fedora jej s verzí 34 příští rok podle všeho použije na všech svých variantách (spinech).

Cílem projektu Systemd-OOMD je zlepšit chování / odezvu systému při nedostatku operační paměti. Kód vychází z projektu, který původně vznikl u vývojářů Facebooku pro jejich linuxové servery a následně byl adaptován do linuxového světa jako takového. Systemd-OOMD z balíku systemd 247 umí řešit spory o zdroje systému a zabíjet opt-in procesy, pokud je operační paměť, případně i swap pod příliš velkou zátěží (definovatelná hodnota).

V rámci systemd 247 je ještě OOM démon považován za experimentální součást, předpokládá se ale, že pro jarní vydání Fedory 34 už bude možné použít jeho stabilní a otestovanou verzi z budoucího systemd. Více detailů k tomu, jak konkrétně Fedora plánuje systemd-oomd nastavit a používat, je k dispozici v návrhu na tuto změnu. Prozatím platí, že Fedora Engineering and Steering Committee se návrhem bude teprve zabývat.

Pokdu vám vrtá hlavou, jak to souvisí s na jaře přidaným EarlyOOM ve Fedoře 32, tak návrh dává odpověď. Stávající konfigurace s EarlyOOM nebudou změnou dotčeny, ale uživatel může přechod na Systemd-OOMD provést ručně pomocí dvou příkazů:

  • sudo systemctl disable --now earlyoom
  • sudo systemctl enable --now systemd-oomd

Stroje, které do navrženého přechodu EarlyOOM nepoužívaly, budou převedeny na Systemd-OOMD automaticky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.