Hlavní navigace

FFmpeg dostává podporu hardwarové komprese videa pomocí AMD AMF/Vulkan

28. 8. 2019

Sdílet

FFmpeg logo Autor: Hervé Flores

Knihovna FFmpeg až dosud uměla využít akcelerační rozhraní AMD Advanced Media Framework pouze na Windows, a to pro kompresi videa na GPU do formátů H.264 a H.265. Zde totiž využívá DirectX, kteréžto rozhraní není na Linuxu (plnohodnotně/použitelně) k dispozici. Čerstvou novinkou jsou však patche, které AMF v FFmepgu na Linuxu zprovozňují za pomoci API Vulkan.

AMD na Linuxu sama poskytuje Advanced Media Framework skrze nadstavbovou vrstvu Radeon Software/AMDGPU-PRO, což je hlavní důvod, proč není šířeji používána. I po instalaci příslušných balíčků navíc uživatel musí ručně doinstalovat amf-amdgpu-pro, který se nenainstaluje automaticky. Pro zajímavost, inicializace v rámci univerzální části libavcodec/amfenc probíhá na platformě Windows v pořadí „nejprve zkouším DirectX 11, pak DirectX 9, pak Vulkan“ (na Linuxu se samozřejmě inicializuje AMF rovnou skrze Vulkan).

Ani tak není podpora AMF v FFmpegu stoprocentní, neb na Linuxu není podporován formát H.265, pouze starší H.264. Uvidíme tedy, jak dlouho ještě zprovoznění všeobecně fungující plnohodnotné hardwarové akcelerace komprese videa na Linuxu u AMD potrvá (a zdali třeba svět nestihne rychleji přejít na otevřený formát AV1, nebo adoptovat „H.266“). Pro běžného uživatele se ale sluší dodat, že ve vývoji je i podpora hardwarové akcelerace přehrávání videa na Linuxu za pomoci API Vulkan.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.