lidi proste zdrojaky svych aplikaci nebo image pro embedded systemy davat nechteji. Kolik zarizeni pouziva dneska embedded linux? hodne. a kdo dava zdrojaky? prakticky nikdo. Muj stary wifi access point bezel na arm linuxu taky a zdrojaky jsem k nemu nenasel.
Ano, maji misto linuxu pouzivat BSD systemy. My jsme proto misto linuxu pouzivali netbsd. Je to temer to samy, ale v posledni dobe jsme presli na windows systemy, jsou preci jen lepsi nez unix. Snadneji se pro ne delaji aplikace. NetBSD nema spatny kernel jen je to hodne unfriendly system - horsi nez openbsd ci freebsd.
ad BSD - naprosto souhlasim, spouste lidi se to nelibi, ale GPL neni svobodna licence, i kdyz svobodna, ona spise neni anarchisticka, ovsem to je ten tenky led.
jen by me zajimalo, v cem je dle vas NetBSD mene userfriendly nez openbsd ci freebsd ?
„GPL neni svobodna licence, i kdyz svobodna, ona spise neni anarchisticka“
V tom je právě ten vtip (a obrovská výhoda GPL), že není anarchistická. Spousta lidí zaměňuje anarchii a svobodu, považují anarchii za absolutní svobodu, ale přitom to tak vůbec není. V anarchii nejsem formálně ničím omezen, ale zároveň mi nikdo žádná práva nezaručuje, tudíž je to stav nedefinované svobody a platí tam jen právo silnějšího.
GPL kladě některá omezení, což si někteří (mylně) vykládají jako nesvobodu, ale ve skutečnosti díky těmto omezením licence vytváří prostor pro práva uživatelů a autoru softwaru.
Net, Open a Free BSD mi přijdou co se týče uživatelské (ne)přívětivosti dost podobné (snad s výjimkou PC-BSD). Jednu dobu jsem na FreeBSD jel, ale přešel jsem na Linux a to je o poznání příjemnější práce :-)
Vtip je ale v tom, že veškeré analogie z reálného života jsou v IT světě krapet překroucené. Svobodu u softwaru považuji za obdobu svobodu slova. V podstatě si mohu říkat co chci, otázka je jen je, jaké z toho ponesu následky - totéž je u SW. Vydám svůj kód pod jednou nebo pod druhou licenci a to jen a jen moje svobodné rozhodnutí.
Svoboda by měla končit tam, kde začínají práva druhého. Otázkou ale u GPL je, zda dodržuje pouze onu hranici, nebo zda dělá něco víc. Dle mého názoru dělá víc než jen dodržuje tuto hranici, což se mě osobně nelíbí.
Další problém je, že GPL jako taková opravdu ve své podstatě je virová licence - ať už se mě to líbí nebo ne. Již mockrát sem si dokázal představit, distribuci svého kódu pod obouma licencema. A naštěstí je jen a jen na mě, kterou licenci si zvolím (ovšem za předpokladu, že mě to licence dovolí :( a to už svobodné není)
„Svoboda by měla končit tam, kde začínají práva druhého.“
Ano, proto si autor může vydat program pod licencí, kterou uzná za vhodnou a nebo ho nemusí vydávat vůbec – uživatel implicitně nemá právo vůbec na nic. Aby se vůbec mohl stát uživatelem, tak mu to jako autor musím dovolit, a k tomu zvolím nějakou licenci. Podle toho jakou vyberu, tolik práv uživateli přiznám. Ale co uživateli nepovolím, to si nemůže nárokovat.
„GPL je, zda dodržuje pouze onu hranici, nebo zda dělá něco víc.“
Kde končí práva autora, definuje autorský zákon. A licence je o tom, že autor některá práva přizná uživatelům, např. jim povolí používat SW, nebo číst zdrojáky… Hranice autorského zákona GPL nepřekračuje a naopak uživatelům některá (ne všechna) práva dává – dává, ne bere: ve výchozím stavu (bez licence) totiž uživatel na můj software nemá vůbec žádný nárok.
GPL mám rád, protože na rozdíl od jiných (údajně svobodnějších) licencí, neznamená jen dávat ostatním něco zadarmo, ale představuje i reálnou šanci, že se od uživatelů nějaká hodnota vrátí zpět autorovi, nebo ostatním uživatelům, je to vyrovnanější vztah než třeba u BSD.
:) Ono v podstatě s vámi souhlasím, resp. nenapsal jste nic, co by bylo s rozporu s tím co sem napsal já, nebo co si myslím :)
Jenom snad jen to, že to co se na GPL řadě lidí nelíbí je několik věcí:
1) složitost - přeci jen jsou jednodušší licence, které dělají více či méně totéž (i s obsahem dotyčného "viru")
2) za svobodu se sice musí platit, zde ovšem nemusí ale může - a proto jsou v oblibě ony svobodnější licence a GPL je tolika lidem trnem v oku.
3) FSF se z mého pohledu (což je hlavně asi díky RS) chová obdobně jako naše OSA, tedy jsou to bojovníci za práva jiných - a to je to co se mě osobně rozhodně nelíbí, vtip je v tom, že ne vždy je tak jednoduché dotyčnou GPL licenci nepoužít. Musím se ale rovnou přiznat, že si nejsem vědom postupu při obhajování dodržování GPL licence.
4) GPL a jeji vztah ke komerci je RS jasně proklamovaný, a to už je dle mého názoru "pomalinku polehounku tu hranici od svobody k diktování posuneme" :(
A to že by GPL získávala nějakou případnou návratovou hodnotu, možná ano, možná ne, já si myslím že to tak horké zase není :) Rozhodně asi kdyby místo GPL byla používána třeba BSD bylo by méně soudů :D Což by mohlo zase znamenat menší popularitu, takže minimálně v tomto máte pravdu :)
Tak jako tak, než zahučím do postele, chci tím celým říct, že je to v případě GPL prostě už až moc velká birokracie, moc složitá licence a to že ta licence dalšího spoluautora/distributora nuní možná není až zase tak podstatné jak někteří tvrdí.
„za svobodu se sice musí platit, zde ovšem nemusí ale může - a proto jsou v oblibě ony svobodnější licence a GPL je tolika lidem trnem v oku.“
Svoboda, resp. práva musí být vždy vyvážena povinnostmi – jinak to nejde – tam, kde nejsou povinnosti, nejsou ani práva. „Přísná“ GPL licence je trnem v oku především lidem, kteří si představovali, jak využijí nějaký software a narazili na pravidla, pak jsou roztrpčení a zklamaní a nadávají na tu „ošklivou zlou GPL licenci“.
„pomalinku polehounku tu hranici od svobody k diktování posuneme“
V žádném případě: když jsem vydal svůj software pod GPL licencí, tak jsem tak učinil dobrovolně a proto, abych jednak přispěl ke svobodnému GPL softwaru, a jednak proto, aby si nikdo nemohl přivlastnit moji práci a přiživovat se mě. Na druhé straně: když někdo můj software používá, rovněž tak činí zcela dobrovolně – pokud se mu nelíbí podmínky mé licence, nemá můj SW používat. Stejné je to u komerčního SW: když se ti nelíbí moje cena (a další podmínky), tak ho nepoužívej – prostě ber nebo nech být.
Přísné licence jsou IMHO nutné pro samotné fungování open sourcu – pod fungováním si totiž nepředstavuji situaci, kdy do vývoje někdo lije z jedné strany peníze a druhý ho zadarmo používá – tohle je neudržitelné, pramen jednou vyschne a uživatel se najednou diví, že program už nikdo nerozvíjí a ten, kdo ho rozvíjet chce, si za to nechá patřičně zaplatit a už ti ani nedá zdrojáky, protože prostě nemusí → pak zabředneš do sraček jménem „závislost na výhradním dodavateli“. Dodržovat pravidla je sice někdy nepohodlné, ale přesto si myslím, že GPL je správná cesta.
No musí.... BSD není 2x vyvážena povinnostmi a že by se svoboda softwaru pod BSD nějak hroutila se říct nedá, na druhou stranu, kdo ví jak by si BSD (jako licence) stála dnes, kdyby GPL nebyla :) A BSD jako systému se taky řekl bych docela daří.
Tím pomalinku polehounku sem myslel autory licence, nikoli autora sw. Pokud se v licenci objevují chytrá spojení jako GPL v.2 a vyšší atd... dalo by se myslím celkem obstojně polemizovat co tím autor licence zamýšlel (a to tu vážně rozebírat nechci :) Taky narážím na některé sporné body v GPL licenci, resp. modulární používání GPL, např. je li jedna jediná část kódu pod GPL, je automaticky celý sw pod GPL (samozřejmě nedohodnu-li se s autorem dotyčného kódu jinak)
Nejsem právník, a dobrovolně se přiznám že se v GPL ztrácím, ale občas mám pocit, že vydám-li nějaký kód pod BSD licencí (tedy dělej si co chceš), pak někdo tento můj kód zahrne do nějakého sw pod GPL licencí, já svůj kód ale uzavřu a vydám řekněme nějaký modul čistě close-source navíc komerčně, jen pak spekuluju o tom, co by se stalo, kdyby FSF mě nařkla že sem nedodal zdrojáky k dotyčnému modulu, který je přece GPL. Ano pak nastává celé kolečko dokazování, a asi by to stejně pro FSF nedopadlo, ale už jen fakt, že by se něco takového mohlo stát mě od GPL odrazuje.
Ve výsledku když se podívám na nejrůznější OS tak se dovím, že těch svobodných je celá řada, a zdaleka ne všechny jsou tak ... konfliktní, nebo přísné. Prostě GPL beru jako extrém, který je nutný pro udržení druhého extrému :)
A co se BSD licence týče, můj projekt vydávaný pod touto licencí není zatím tolik známý abych mohl soudit, zda mu tato licence škodí nebo pomáhá. Sem si ale jistý že pro komerční účely (z pozice druhu projektu) by mu GPL rozhodně škodila (firmám svazovala ruce). Ale za pár let, až budu mít alespoň nějaké množství údajů, určitě se veřejně pochlubím :)
„Nejsem právník, a dobrovolně se přiznám že se v GPL ztrácím, ale občas mám pocit, že vydám-li nějaký kód pod BSD licencí (tedy dělej si co chceš), pak někdo tento můj kód zahrne do nějakého sw pod GPL licencí, já svůj kód ale uzavřu a vydám řekněme nějaký modul čistě close-source navíc komerčně, jen pak spekuluju o tom, co by se stalo, kdyby FSF mě nařkla že sem nedodal zdrojáky k dotyčnému modulu, který je přece GPL.“
FSF je soudná, a tak by tě z ničeho nenařkla, prostě proto, že by neměla šanci spor vyhrát. Ty jsi jednak autor daného SW, tudíž si s ním můžeš dělat co chceš*, a jednak, i kdybys autor nebyl, vycházíš z verze, která byla pod BSD licencí, a ta ti to umožňuje.
„Sem si ale jistý že pro komerční účely (z pozice druhu projektu) by mu GPL rozhodně škodila (firmám svazovala ruce).“
Ty komerční účely mám chápat tak, že svůj SW pod BSD licencí prodáváš firmám? Co jim (nebo komukoli) brání, aby tvůj software prodávali ostatním nebo ho zveřejnili? Nezvažoval jsi třeba duální licencování? Software bys nabízel jednak pod GPL a jednak pod komerční licencí, ke které bys dával zdrojáky s tím, že v rámci dané firmy (zákazníka) si s nimi mohou dělat co chtějí.
*) i když jsi ho vydal pod BSD nebo GPL, tobě to ruce nesvazuje.
Ad GPL - tou soudností si nejsem jistej - ano v případě že sem autor tak snad ne (to dělá jen naše česká OSA), ale někdo jiný by ten problém mít mohl. Což ale opět vysvětluje můj postoj vůči GPL - příliš složitá s extremistickým pozadím (a RS je extremista).
Ad ten můj projekt - jde o php framework + CMS + PIM. A vedle toho, že já stavím na tomto projektu své komerční produkty (shop atd...), Tak se zcela nebráním aby i jiní na tomto projektu stavěli své komerční produkty. Obecně se řídím pravidlem - čím více uživatelů tím lépe pro projekt. A jestli si to někdo vezme, zaplatí programátora co dotoho nabouchá funkčnost X Y a pak to začne prodávat mě to 2x nevadí a pro původní projekt to bude reklama.
A prodávat licenci za korunu, nebo darovat nějakou komerční licenci by bylo řešení, ale zbytečně by to celé komplikovalo. Prostě čím jednodušeji, tím lépe :)
btw, pred casom prebehol spor o kod vydany povodne pod bsd, potom trochu modifikovany a vydany pod gpl. sice sa to urovnalo, ale ukazalo sa ake rozne pohlady na to ludia maju a ze (podporovatelia) gpl ani fsf nie su vsetci tak uplne koser. ;-)
Aha, takže když licence GPL ukládá omezení, tak to je svoboda, protože bez těch omezení by to svoboda nebyla. V tom opravdu žijete? V jiné diskusi řešíme, jestli někdo opravdu věří tomu, že svět byl stvořen za 7 dní, jak je popsáno v Bibli. Nechcete se připojit? ;)
Si to nějak pletete, GPL není svobodná licence, ani taková být nemá. GPL má zajišťovat a zajišťuje svobodu pro software, který je pod ní vydáván. Aby ten software byl svobodný a neměl pána. A dělá to dobře. GPL je takový policajt který dá přes prsty každému, kdo by chtěl svobodu software omezit.
Neměl pána? Software má vždycky svého pána, autora, ten si s ním může dělat cokoli, klidně i uzavřít a další verze vydávat třeba pod EULou. Jen se to může rozmělnit, když je těch autorů tolik, že se nedokáží dohodnout :-)
Software zverejneny pod GPL uz pana nema, ma ho akorat dalsi verze, kterou teprve vyviji a kterou teprve vyda. Pokud ovsem pri vyvoji pouzije GPL cihly, tak to stejne musi vydat pod GPL.
spis se jim s tim nechce srat :-) udelat binary bastl na svym testik pocitaci umi kdekdo ale zabalit to tak aby z toho mel uzitek i nekdo jinej chce trochu kulturu.
Treba proto, ze tyhle veci se moc nestavi na Intelu. Lide nechteji doma PC jako access point. Nebo nechteji Windows CE, ktere by to neudychaly a musely by se navic furt restartovat. V neposledni rade k timu nejsouo zdrojaky, ktere se zrovna pri stavbe tehlech krabicek dost hodi. Navic nikdo u tehlech veci s omezenou pameti a FLASH diskem nikdo nechce flomcat mistem na nejake GUI, ktere tam nikdo nepotrebuje.
Jo myslel sem Windows CE.
Proč by to neudýchali? A proč furt resetovat?
A k CE ty potřebné zdrojáky dostanete... A CE nemusí mít GUI. Ostatně jako XP Embedded.
Jako bonus je zde .NET Compact Framework...
Zdroj:http://cs.wikipedia.org/wiki/Windows_CE
Pouzijte google a najdete si neco o tom, jak jsou uzivatele nadseni Windows CE v telefonech a PDA. A pak uvazte, jestli je to opravdu to, co byste chtel v routeru.
BTW, v routeru nemate display, GUI vam je tedy platne, jako psovi kapsa. Vykuchat z toho nejspis nejde, jak je ve svete Windows zvykem a tak v zarizeni, ktere ma omezenou velikost flash disku a RAM bude akorat uzirat zdroje. Cili k licenci za Win CE si prictete jeste cenu za drazsi HW, aby se to vykompenzovalo. Prictete i cenu za rychlejsi CPU (eventuelne dalsi chipy, ktere to rychlejsi CPU musi udychat), protoze obvyklym znakem Windows je mensi vykon na stejnem HW ve srovnani s Linuxem a patrne i jinymi systemy, napr BSD.
Obavam se, ze nejste v tomto smeru v obraze a rad bych Vas poopravil. WindowsCE opravdu jdou orezat na minimum bez GUI s velikosti plne funkcniho image pod 4MB a mohou byt pouzity i v AP/routeru, ale nikdo pricetny a racionalne myslici tohle nepouziva. Pokud chcete pouzit WinCE, musite s tim pocitat uz pri navrhu HW a pouzivat doporucene "typizovane" zapojeni vyrobce SoC a BSP, jinak si vyrobite peklo pri upravach casto binarnich BSP pro vasi desku. Jedina sila WinCE je u zarizeni s komplexnejsi GUI aplikaci, nebo vazbou na nejake M$-only API, kdy ve Visual Studiu (idealne s .NET Compact Framework) dokaze naklikat neco pouzitelneho i totalni lama team... Pro male, non-GUI ridici/komunikacni zarizeni jsou WinCE mrtva zalezitost.
Rikal jsem "nejspis", cili dekuji za upresneni. Ovsem i bez GUI nebude mozno Win CE povazovat za stabilni a vykonny system a nikdo ho tedy nepouzije ani v nejdivocejsim snu.
Proč by nebylo mozno Win CE povazovat za stabilni a vykonny system? Často je potkáváte na pokladnách, v bankomatech, a jede na nich řada grafických terminálů. Jenom musíte umět rozlišit PDA s firmwarem dojebaným výrobcem HW od Windows CE.
Nicmene zarizeni s Windows CE maji takovou povest, ze za stabilni system je povazovat nebudu. Obcasnemu restartu se nevyhnete ani na zarizenich, ktera jinak funguji docela dobre. To na routeru nepripada v uvahu, protoze jede take 24/24, 7/7 a uzivatel nestoji o to, aby se chodil koukat, jestli ten zatraceny router zase neni dojebany a nepotrebuje restart.
No jo, to chce rozlišovat mýty a pověsti od reality. Mýtus je mezi jistými lidmi takový, že jakákoliv Windows je třeba restartovat, vždy a všude. Nejčastěji jde zřejmě o lidi, co si postavili svůj stroj v garáži ze šrotu, a moc jim nefunguje. Realita je taková, že zákazníci Unisys hlásí u serverů ES7000 dostupnost 99.9974%, a u 80% strojů 100% dostupnost. Windows CE jsou samozřejmě jiný systém, ale jako ilustrace rozdílu mezi mýtem a realitou to poslouží. http://www.unisys.com/products/enterprise__servers/high_d_end__servers/availability/
Mate pravdu, Windows neni treba restartovat vzdy. Nekdy se zrestartuji samy. Nekdy treba vytuhnou, ale ani v tomto pripade neni treba je restartovat, pokud vam tedy nevadi, ze jsou tuhe. :-)
Jinak jo, urcite musite mit pravdu. Jeste mi tedy vysvetlete, proc ty Windows CE do tech routeru nikdo nedava, kdyz jsou vlastne tim systemem, o kterem vsichni vyrobci routeru sni? Takova malickost, jako cena za licenci, by prece nezastavila vyrobce, kteremu lezi na srdci kvalita a vynikajici parametry jeho vyrobku.
Kdyby vhodne byly, nekdo by je na to pouzil. Spis to vypada, ze s nimi vyrobci routeru zachazeji jen v gumovych rukavicich.
Microsoft je mozna tou vyjimkou, ktera potvrzuje pravidlo. Pisi "mozna", protoze ani na jednom vasem linku jsem se pri zbeznem pohledu nedocetl, jaky OS se nachazi uvnitr. Muze to byt cokoliv, co se na routery dava a je i dost mozne, ze Microsoft nema s vyrobou vubec, ale vubec nic spolecneho. Jen si nekde nechava vyrabet cedulky, ktere pak posila do Ciny, aby je na to lepili.
Ze to ukazuje moznosti vyuziti, neznamena, ze se to pouziva. Sam dodavate linky na veci, ktere sice nejsou routery, ale ukazuji moznosti vyuziti. Az bude mit CE aspon 5% trhu, mozna bude mozno mluvit o tom, ze se to do routeru dava, i kdyz ne moc casto.
Skoro jako výrobci telefonů nebo notebooků s Linuxem, že?
Ten router má firmware na WinCE, hledejte lépe. MS ten router zřejmě nevyrábí, stejně jako Dell nevyrábí monitory, Škoda Auto nevyrábí světlomety, a Apple nevyrábí iPhone. Všichni vyrábějí v Číně, Thajsku, a různě jinde po světě, a jinde ve světě jim dělají ty cedulky s logem.
Pointa je, že že Windows CE mohou být s klidem používány v routerech, a pokud se v této konkrétní aplikaci používají jen výjimečně, rozhodně to není z důvodu nespolehlivosti.
Mimochodem, puvodni debata byla o tom, jestli se CE na routerech pouzivaji nebo ne, nikoliv o tom, jak moc stoji ci nestoji za hovno. Zaverem bylo, ze nepouzivaji, az na 1 exoticky vyrobek s cedulkou Microsoftu (coz tvrdite vy, ja jsem to v tech nalinkovanych strankach nejak asi prehledl) + mozna 2 dalsi routery rovnez s minimalnim zastoupenim na trhu, ktere by clovek nasel, pokud by se mu chtelo intenzivne googlovat.
Stáleste neodpověděl na:
Proč by to neudýchali? A proč furt resetovat?
System ce lze provozova jen s jádrem cca do 200Kb. Na čemž routr rozćhodíte. Umí to linux? Jediný kdo to ješe umí je WX OS a Menuet přičemž menut dost obtížně a jen na i32 a i64...
Dále winCE je hard realtime což linux nebude nikdy...
Doporučuji něco přečíst než začnete šířit ty své fámy.
Pokud jsou realtime, rychle a uzasne, cekal bych zarizeni na urovni Juniperu nebo Cisca, pokud jsou navic levne a jednoduche, cekal bych ze budou i v SOHO zarizenich beznych (rozsirenych) vyrobcu.
Kde se daji ty routery koupit, kdo dela servis 24/7, nejake rozsirene zaruky? Nojo 1, slovy JEDEN thin od HP to neni zadna slava.
OK, par podivnych vyrobcu je pouzilo do nejakeho dema SOHO routeru a co?
PDA to je jina kategorie (dost je i s linuxem, zejmena v asii), ale stejne pokud tam jde narvat linux tak to jedinci kterym neni sado-maso blizke, flashnou linuxem :-). Takove HTC s linuxem a desktopovymi aplikacemi, to je maso!
Kdo nemá rád sado-maso, pro toho PDA s Linuxem? Super nápad. Z věci, která umí telefonovat, fotit, posílat SMS a MMS, push synchronizaci s MS Exchange, umí SIM Toolkit, funguje na ní řada GPS navigací, slovníky, hry, a desítky tisíc dalších aplikací uděláte cihlu, na které můžete pouštět vi, jako na Freerunneru. Tomu říkám upgrade. Ale vždy se vynoří někdo, kdo řekne, že pro Linux existuje... řekněme GPS navigace. Bohužel v zárodečném stádiu, naprosto nepoužitelná, s hrozným interfacem. Ale můžete si místo používání PDA napsat vlastní interface pro open source GPS navigaci, o tom to to je ;)
Z veci ktera umi vsechno co jste popsal a navic TUHNE jako deda mraz na sibiri, udelam vec ktera funguje rychleji, umi to same plus spoustu desktop aplikaci a navic NETUHNE, takze problem v HW asi neni, problem je v predinstalovanem systemu!
Podivejte se jaky OS vladne na asijskem trhu PDA, smartphonu a jinych, podobnych portable zarizeni. Otevrete oci, vzbudte se, vlak ujizdi!
Proc bych si instaloval OS ktery jak rikate nefunguje, kdyz ja potrebuji stabilitu, kompatibilitu a rychlost a on to neumoznuje? Nesudte lidi podle sebe, ne vsichni jsou fanatici :-)) a arabskym jmenem.
Pokud telefony a PDA s Windows tuhnou, problémem je typicky *implementace* Windows Mobile. Ono totiž nestačí naklikat image s komponentami, a ten nasadit na nějaký HW. Je třeba ještě udělat kvalitní drivery pro HW (což je zřejmě zásadní problém), a u vlastních podpůrné aplikace napsat rozumným způsobem. Když se to nepovede, dopadne to jako můj E-TEN X500+, který po instalaci měl asi 12MB volné RAM (ze 64MB), a zvednutí hovoru trvalo sekundu až dvě, a resource leaks vedly k nutnosti ten shit ob den rebootovat. Když se to povede, dopadne to jako HTC Touch mé přítelkyně, který jsem si půjčil na 14 dní, a kde jsem nenašel jediný problém. Nebo jako HTC Diamond, který používám dnes.
Takže PDA s Linuxem umí totéž? Super. Já jsem uživatelem TomTomu verze 7. Jaké "totéž" budu používat, když na své HTC nasadím Linux? Jak budu synchronizovat s Exchangem (push email, kalendář, úkoly a spol, mailbox má 400MB)? Jak budu provozovat Lingeu? Co aplikace pro pokladní, účetní, potápěče, skladníky apod.?
Jaký OS vládne Asii? Vím, že Linux má na asijském trhu větší zastoupení, ale nějak jsem nepostřehl, že by byl dominantní. Vlak ujel Linuxu, a to nejen na desktopu ;)
To uzivatele NEZAJIMA, on chce zarizeni pouzivat a v mem pripade vymena Win za OS od bastlicu vyresila problem! Pravdepodobne umi bastlici napsat lepsi drivery nez vyrobce HW nebo MS ;-).
Zeptejte se tech co pouzivaji exchange a ostatni zminovane aplikace pripadne pouzijte mozek a google, ok? Ja ten shit nepouzivam, nemam potrebu. Mimochodem tomtom je i pro linux.
LOL, aplikace pro pokladni :-D muhahaaaaaaaaa, jste dost mimo ale umite hezky stekat, lepe nez muj pes. Ukazte mi pokladni ktera si vydela tolik aby mela telefon s windows, vzdyt v CR to stoji 2-3x vice nez jeji mesicni plat a to z neceho musi jeste zit :-D. Mozna jste to myslel tak, ze uchylna pokladni z teska si synchronizuje databazi z pokladny na smartphone a doma si markuje nakupy jeste jednou :-D. jeste jednou LOL.
Souhlasím, že to uživatele nezajímá, a že je špatné, když výrobci produkují šmejd. Nedělá to dobré jméno výrobcům, ani Microsoftu, a zákazníka to naštve. Já to u X500+ řešil úpravami Windows Mobile od bastličů. Na prvním místě vynechat všechny aplikace od výrobce telefonu, na druhém místě zaplikovat patche které výrobce telefonu postupně uvedl, a pak to bylo skoro použitelné.
Aha, takže sice "uděláte totéž", ale ve skutečnosti o věci nic nevíte, takže doporučujete použití Google. Můj komentář k tomu je LOL. A ukážete mi prosím, jak na PDA s Linuxem dostanu TomTom? Ona některá zařízení od TomTomu sice jedou na Linuxu, ale TomTom pro Linux není v prodeji. Jinými slovy opět nevíte, o čem mluvíte.
Například všechny pokladny na čerpacích stanicích Shell jedou na Windows CE. Skladníci zase dnes používají PDA se čtečkami čárových kódů, nakonec totéž se používá na prodejnách i v kancelářích při inventurách. Potápěči používají PDA pro něco typu výpočet použité směsi a délky ponoru, v tom se opravdu nevyznám. Chce to více zkušeností, a méně nekonstruktivního štěkotu ;)
Když jsme u těch cen, HTC Viva stojí dnes CZK 5949. Takže zase vedle.
Udelam totez, pridam vsechny aplikace ktere chci pouzivat. Ostani vim ze existuje, viz tomtom ale nikdy jsem to nepotreboval. Co na tom nechapete? Napiste vyrobci, urcite vam ho zpristupni :-).
Pokladny a PDA u jine firmy jedou na linuxu, rovnez i terminaly na postach stejne jako miliony dalsich zarizeni (routeru, wifiAP, pda, telefonu, printserveru) a co, vsichni se z toho po....?
HTC viva je takovy shit ze uz opravdu radsi openmoko i kdyz je to jen zarizeni pro vyvojare. Zjistete si jaky je prumerny plat prodavacky v supermarketu. Ano, mel byste mene stekat a doplnit si znalosti, hlavne kdyz to chcete kritizovat.
Podle vas jediny clovek potrebuje vsechno co jste napsal? Pokladni z tesco se potrebuje potapet s tomtomem, kontrolovat pritom skladove zasoby, cist carove kody a synchronizovat si outlook? Jinak vsichni doma?
V Linuxu je tradičně velký rozdíl mezi "existuje" a "lze používat" :). Navíc nejde o TomTom jako konkrétní produkt. Jiná GPS navigace podobných kvalit také potěší.
Tvrdil jsem, že jeden člověk potřebuje všechno? Typicky asi ne. Mění to něco na tom, že většina těch lidí by mohla s Linuxem leda honit kurzor ve vi po obrazovce (a možná telefonovat a posílat SMS, pokud by nezvolili Freerunner)?
Minimální mzda je v ČR 8000, takže HTC Viva asi nebude za 3 platy prodavačky. Takže si jděte omýt přirození, abyste se uklidnil.
Zato by znáte Linux natolik, abyste mohl kvalifikovaně říci, že na PDA uděláte "totéž". Sice jsme narazili hned u GPS navigace, ale což :)
Zkrátím na cut and paste:
"Ukazte mi pokladni ktera si vydela tolik aby mela telefon s windows, vzdyt v CR to stoji 2-3x vice nez jeji mesicni plat"
Minimální mzda je v ČR 8000
HTC Viva stojí dnes CZK 5949
Takže zase vedle.
VY MATE PROBLEM S GPS, CHIP MI FUNGUJE A VYPISUJE TO SOURADNICE. Kdyz jsem pouzil nejake GUI (kt jsem smazal, nepouzivam) s mapami tak to taky fungovalo.
HRUBA MZDA, pokladni na morave zpravidla nevidi mesicne vice nez 4tis cisteho coz za predpokladu ze za pouzitelne zarizeni nepovazuji ten nejlevnejsi shit ale neco na hranici 8tis, znamena, ze jste opet vedle jak ta jedle.
Jenže většina lidí nepoužívá TomTom, aby zjistila GPS souřadnice, ani aby se podívali, kde jsou na mapě. Používají ho, aby v Praze řekli "jedu na Katharina-Heinroth-Ufer 1, Berlin", a TomTom je tam dovedl tak, že jim ukazuje 3D obraz cesty, a dává hlasové instrukce. A k tomu se vyhne zácpám, protože pomocí TomTom Traffic dostane informace o stavu dopravy. Jinými slovy "pouzil jsem nejake GUI s mapami a taky to fungovalo" je jen hloupý výkřik člověka, který vůbec netuší, o čem mluví.
U mzdách toho také moc nevíte. Z 8000 Kč hrubé mzdy zbyde po zdanění 7000 Kč. Navíc takové prodavačky v TESCO Stores berou více, než minimální mzdu (cca 10-12 tisíc).
A proto jsem vam pozdeji nabidl linuxovy tomtom. Ze se neprodava, no a co, mate v ruce silny argument (penezenku) tak ho pouzijte a obratte se na vyrobce? Opravdu si myslite ze vsichni maji stejne zvracene potreby jako vy a neumi se orientovat bez GPS?
Pracoval jste v tesco stores na morave a na polovicni uvazek jako vetsina prodavacek? Nebo jeste lepe v beznem moravskem supermarketu typu lidl?
Prodavacka ma jine priority nez smartphone s navigaci a windows, vratte se do reality. Z tech 7000 potrebuje zaplatit najem, energie, uzivit deti, platit dopravu...........
Aha, takže sice na Linuxu "dokážete totéž", ale místo mého fungujícího TomTomu mi řekněte že vy si na Linuxu můžete zobrazovat si GPS souřadnice :), potom mi doporučujete něco co nelze legálně (a asi ani jinak) sehnat, a nakonec prohlásíte, že má potřeba je "zvrácená"? Na to snad jen LOL. Takže za prvé na Linuxu zjevně nedosáhnete téhož, čeho já na svém PDA s Windows. Za druhé jste asi nikdy nejel autem do cizího města. Najít Milano není až takový problém, dálnice vás dovede. Ale najít potom konkrétní adresu ve městě s více než milionem obyvatel je poměrně obtížné.
Nevidím vůbec důvod se bavit o tom, že za půl práce náleží poloviční odměna :)
Priority prodavačky jsou mi naprosto ukradené. Já psal původně o aplikacích pro pokladní, účetní, potápěče, skladníky atd. "Moudře" jste se chytnul právě prodavačky, a "zkušeně" se smál tomu, jak asi doma znovu markuje nákupy na svém PDA. Vysvětlil jsem vám, že řada pokladen jede na Windows CE, a že se s PDA dělají třeba inventury, tisk čárových kódů apod. K tomu jste přidal pár nesmyslů o cenách, které se teď snažíte za každou cenu obhájit tím, že prodavačky u vás na lontě pracují jen na půl úvazku. Zamyslete se nad sebou. Předvést tolik nesmyslů v tak krátké diskuzi je na pováženou.
Staci hleda a hned prvni v seznamu "Názor Lael Ophir - (24. 12. 2008 5:09)" Tedy stedry den, ne vecer ale to nic nemeni na tom ze flamujete svatek/nesvatek.
Psal jsem ze to nepotrebuji ale ze GPS jako HW mi funguje (chip se hlasi a pise souradnice). Vy resite SW a lpite na TomTomu coz je irelevantni, protoze to je jen jedna z moznosti. Dostal jste od nekoho jiny navigacni SW ale ten jste obratem prohlasil za shit, tak co s vama kdyz vsechno ignorujete/popirate? :-)
Hlasujte penezenkou aby byl, jste platici zakaznik.
Jistě jsou i lidé, kteří křesťanské svátky slaví tak, že nediskutují na rootu. Pokud jstre z nich, tak samozřejmě gratuluji, je to v duchu nejlepších křesťanských tradic :)
To, že vám funguje GPS chip, a hlásí souřadnice, je úplně na nic. Na TomTomu nelpím, což jsem výslovně psal, viz link níže. Také jsem si nevšiml, že byste vy, nebo někdo jiný, v této diskusi doporučil jiný navigační SW. http://www.root.cz/zpravicky/fsf-zaluje-cisco-za-poruseni-gnu-gpl/242754/
Já jsem platící zákazník, takže si vyberu něco, co funguje, za to zaplatím, a tím výrobce podpořím (a jeho zaměstnanci potom mají co jíst). TomTom jsem podpořil svou peněženkou, protože funguje velmi dobře.
Nesmysly píšete vy. Tvrdil jste mi, že na PDA s Linuxem uděláte totéž, co na PDA s Windows Mobile. Narazil jste už u GPS navigace. Když jsem hovořil o dalších aplikacích pro pokladní, účetní, potápěče, skladníky apod., tak jste raději zbaběle tvrdil, že prodavačky nemají na PDA, že u vás na vesnici pracují na půl úvazku apod. Jinými slovy PDA s Linuxem je pro cílovou skupinu zákazníků naprosto nezajímavé. Vím to já, ví to výrobce, jenom vy jste letadlo.
neviem co presne myslite pod pojmom unfriendly. pre tych co poznaju len gnu mozno, pre tych co poznaju bsd urcite nie, naopak mnohi nemaju radi gnu bloat. ale to je podobne u vsetkych oper.systemov -- ked clovek si na nieco navykne tak ine mu pripada cudzie.
no a inak netbsd je velmi multiplatformny a ciste pisany a udrzovany system a to je to co sa podla mna rata v tejto oblasti. mnozstvo podporovanych kamier ci filesystemov ci najnovsich desktop efektov zrejme nehra v embedded ulohu.
no a zvlast u (embedded) vyvojarov by som cakal, ze miera pruznosti a schopnosti pisat pre rozne systemy bude pomerne vysoka.
co sa tyka licencii, tak tam si to firmy zacinaju stale viac uvedomovat a zvazovat prave napr. BSD systemy. aj cisco je jednou z firiem, ktora napr. v poslednej dobe naberala mnoho BSD odbornikov.
inak nic proti GPL, aj ked sa tiez nazdavam, ze tvrdit, ze je slobodnejsia ako napr. BSD je dost zvlastne, staci sa pozriet na text licencii ci len ich velkost. ;-) ano, moze byt vyhodna a sympaticka z mnohych dovodov, ale slobodnejsia urcite nie. jedine, ze by s zmenil povodny vyznam sloboda.
v konecnom dosledku to budu prave uzivatelia / firmy, ktori sa rozhodnu podla svojich potrieb pre tu ci onu licenciu.
Uz to nepotrebuju, ale dva roky nazpet jeste Cisco zdrojaky k firmwaru pro tyto Accesspointy vydavalo. Resp. k verzi GL, protoze na G a GS presli na jiny (mensi) system, ted uz nevim, co to bylo.
G (4 MB flash) i GS (8 MB flash) bylo tuším původně na Linuxu. Pak GS přestali dělat a G začali dělat na něčem jiném (VxWorks?). Původní G s Linuxem přejmenovali na GL a prodává se dál.
Tak už jsem to snad pochopil. Problém distribuce GPL binárek je schovaný v sekci 3 GPL, která říká, že se musí dodávat i všechno nutné k vytvoření takové binárky (zdrojáky, skripty). No a když je GPL binárka součástí firmware, tak nutně musí být k dispozici něco, co daný firmware vytváří. Navíc v sekci 3 GPL je psané "zdrojové kódy" (všech modulů...), takže si myslím, že ostatní programy toho firmware mohou být pod jinou licencí (ovšem za té podmínky, že zdrojáky musí být k dispozici pro znovuvytvoření celého firmware).
pokud si FSF mysli ze dosahne toho aby pouzivali linux + davali zdrojaky tak se myli. Oni proste zdrojaky davat nechteji a kdyz se po tom pujde soudne, tak proste ten vas oblibeny linux prestanou pouzivat. Alternativ k linuxu at jiz komercnich ci nekomercnich je dost a vyrobci je vcelku jedno co mu tam bezi za OS.
FSF chce hlavne dosiahnut dodrzanie licencie. Ak Linksys planoval licenciu nedodrzat, mal si zakupit komercny vyvojovy kit alebo skusit ne-GPL software. Alteraativ je dost, ako si hovoril.
Ale zopakujem... teraz je to uz len o dodrzani podmienok licencie, s ktorou oni slobodne suhlasili tym, ze dany software pouzili. Drzim palce FSF.
Je to porusovani licence a jinak nez trvdymi postihy si ji nevynuti. GPLviolations by melo zalovat firmy o vysoke castky v radech milionu USD a hned by byla situace lepsi :-). Kdo chce, pouzije a dodrzi licenci, kdo ne ten pouzije jiny SW nebo dostane pokutu na poruseni licence.
Já myslel, že duševní vlastnictví je pro zdejší čtenáře hrozně špatná věc, a nemělo by se vůbec brát v úvahu. Tradičně se ale ukazuje, že práva vyplývající z duševního vlastnictví je třeba tvrdě prosazovat, jen pokud jdeo "správnou" stranu. Kam vítr, tam plášť.
Tady nejde o dusevni vlastnictvi, ale o privlastnovani si verejneho dusevniho vlastnictvi. Je to, jako by radnice strcila do parku lavicku, Lael Ophir si ji natrel na modro a povesil tam cedulku: "Tady je Ophirovo a nikdo jiny tady nesmi sedet".
A jaký je rozdíl mezi porušováním duševního vlastnictví firmy, jedince a toho "veřejného"? Jde o ten samý princip: duševní vlastnictví, které někdo porušuje. Jednou je to OK, protože duševní vlastnictví je nesmysl, a podruhé je třeba porušitele stáhat, protože duševní vlastnictví je třeba chránit. Nevidíte v tom zjevný rozpor? Bránit duševní vlastnictví, jen když to hodí správné straně?
Nikdo nerika, ze (proprietarni) dusevni vlastnictvi je nesmysl. Nazor, se kterym se setkavate je ten, ze softwarove patenty jsou nesmysl a to z toho duvodu, ze se jedna obvykle o trivialni ptakoviny obalene do dostatecne gumoveho jazyka a ktere muze vymyslet a patrne vymysli kazdy, kdo resi v programu dany problem. Podavatel patentu tak vlastne nepatentuje sve reseni, ale reseny problem.
Napsal jsem v zivote nanejvyse par tisic radku kodu, ale i tak je dost mozne, ze jsem nekomu porusil jeho zhovadily patent. Proto jsou softwarove patenty nesmysl. Prakticky totiz znemoznuji programovani jako profesi kazdemu, kdo nema za zadkem stodolu patentovych pravniku. Vysledkem je prakticka smrt programovani a smejdsky software tak, jak je to videt v USA. Zavedeni patentu v Evrope by prakticky zlikvidovalo vetsinu mensich firmicek, protoze kdo chce holi bit, vzdycky si psa najde.
Jestli nekdo zverejni svuj kod jako proprietarni, je to jeho vec. Dava k tomu nejakou EULA, kterou vy mate dodrzovat a smytec. Pokud nekdo zverejni svuj kod pod GPL, dava k tomu GPL nebo si GPL najdete nekde sam a vy ji znovu mate dodrzovat. Pozadavky jsou uplne shodne s proprietarnim kodem: *dodrzujte licenci*.
Je třeba rozlišovat mezi patenty na One Click Buy, a patenty týkající se například ztrátotých kompresí. Ty první by neměly být vůbec uděleny - a také typicky uděleny nejsou.
Když vyrábíte džemy nebo plastové díly, také se na vás vztahuje řada legislativy, včetně známkového a v druhém případě i patentového práva. Ta "smrt programování" v USA vypadá tak, že je tam neskutečně obrovská nabídka SW, a americký SW používá celý svět. Navíc není pravda, že by tzv. SW patenty neplatily v Evropě. Podívejte se na patenty u MP3 a MPEG2 - jsou přihlášené a vymahatelné i v Evropě. Jediné co tu není je společný evropský rámec.
Souhlas, pravidla se mají dodržovat. Včetně patentového práva, a včetně CSS. Mě jen udivuje, že si někteří lidé vybírají části duševního vlastnictví, které je třeba chránit (třeba dodržování GPL), a části které není třeba chránit (patenty, CSS). Připomíná to, když někdo křičí "je třeba bránit krádežím", pokud někdo krade jeho věci, a křičí "ale je to nefér, on má víc a nepotřebuje to", když něco krade od jiného.
S tim CSS mate a nemate pravdu. CSS bylo cracknuto proto, aby byla odstranena diskriminace uzivatelu Linuxu. Dale pak zakon vas opravnuje zhotovit si kopie media pro vlastni potrebu. CSS vam efektivne brani ve vykonu zakonneho prava. Je tedy dobre, ze CSS bylo prolomeno a doufam, ze novejsi ochrany budou, z tohoto duvodu, prolomenty take. Vydavatele tez maji tendenci neustale prechazet na nova media a podpora vami legalne zakoupenych medii postupne mizi a jednou ta DVD, ktere si dnes koupite, budete moci zahodit. Jedina vase sance je vyripovat vase DVD a prevest do nejakeho mpg nebo avi. Jedine tak budete schopen prehrat vas legalne koupeny film. Tech, ktere za tu praci stoji, mnoho sice neni, ale nektere ano. Neocekavate jiste, ze by treba pri ukonceni podporu DVD/CSS zverejnili klice, abyste si mohl prevest vase filmy do noveho, podporovaneho formatu. Nazorem vydavatelu je, ze si mate vysrat oko, protoze jednou jste jim zaplatil a vice je jiz nezajimate.
Názor vydavatelů je takový, že jde o jejich film, za jehož natočení zaplatili mnohdy i stovky milionů dolarů, a je jejich věc, jestli ho vůbec vydají, případně za jakých podmínek. Prolomení ochrany je v principu stejným porušením podmínek, jako v porušení GPL, nebo EULA. Těžko si můžete vybírat, která pravidla budete dodržovat, protže se vám líbí. Uvědomte si, že to není váš film, vy si k němu kupujete jen právo si ho doma přehrávat za daných podmínek (s ne více než třemi dalšími lidmi, jinak jde o hromadnou projekci).
Tzv. diskriminace uživatelů Linuxu je nesmysl. Když se vydavatel rozhodne, že média půjdou přehrát jen na zařízení Sony DVD Player, tak je to jeho plné právo. Ohledně práva na kopii si přečtěte zákon lépe, žádné takové právo v něm zakotveno není. Naopak je tam (nyní již) explicitní zákaz prolamování ochrany.
Názor vydavatelů je takový, že jde o jejich film, za jehož natočení zaplatili mnohdy i stovky milionů dolarů, a je jejich věc, jestli ho vůbec vydají, případně za jakých podmínek. Prolomení ochrany je v principu stejným porušením podmínek, jako v porušení GPL, nebo EULA. Těžko si můžete vybírat, která pravidla budete dodržovat, protže se vám líbí. Uvědomte si, že to není váš film, vy si k němu kupujete jen právo si ho doma přehrávat za daných podmínek (s ne více než třemi dalšími lidmi, jinak jde o hromadnou projekci).
Tzv. diskriminace uživatelů Linuxu je nesmysl. Když se vydavatel rozhodne, že média půjdou přehrát jen na zařízení Sony DVD Player, tak je to jeho plné právo. Ohledně práva na kopii si přečtěte zákon lépe, žádné takové právo v něm zakotveno není. Naopak je tam (nyní již) explicitní zákaz prolamování ochrany.
Pro FSF by mělo být podstatné v první řadě to, aby se podmínky GPL dodržovaly (aneb liberty or death). Jestli vlivem této causy přejde Cisco jinam (i když o tom dost pochybuju), ať to klidně udělá, ale ať dodržuje podmínky toho, co bude používat. To bych považoval za elementární slušnost.
Rozhodně si nemyslím, že bychom měli zastávat pozici "oni na naše podmínky sice kašlou, ale zase nás alespoň používají, tak my je necháme". To je pozice slabocha, chudáka, popřípadě zbabělce. Já si myslím, že bychom měli mít alespoň nějakou elementární hrdost a když se někomu nechce přistoupit na podmínky, které určujeme, tak proti němu zakročit a ukázat, že se nedáme.
„kdyz se po tom pujde soudne, tak proste ten vas oblibeny linux prestanou pouzivat“
To zní jako výhrůžka, proč do toho sporu nejít :-) Ale má pro uživatele Linuxu nějaký přínos, když daná firma Linux používá (nebo spíš zneužívá) a nedává nic zpátky*? IMHO ne, takže nevidím důvod proč do toho sporu nejí (a stejně jde o princip – právo a smlouvy se mají dodržovat).
LinkSys su lameri a ich firmaware stoji za prd. Kupil som si WRVS4400N (Ako sa prduskaju na krabici ze "Bussines class router") a ono to viac nefunguje ako funguje (PPPOE, VPN, Wifi). Podpora od linkSys je nulova a zdrojaky aby to niekto spravil nie su. Teraz mam doma na polici router za cca 5000sk a sada mi nan prach lebo je nepouzitelny. "LinkSys division of CISCO" ROFL banda amaterov je to.
Nemyslim. Ked sa zakaznik rozhodne pre lacne riesenie, tak si kupi Linksys. Ked zisti, ze je to fakt shit a chce za to nieco normalne, cisco mu to do dvoch rokov od kupy vsetko odkupi za nakupnu cenu a preda Cisco riesenie ;)) Takze v tomto ma Linksys jednu vyhodu ;)))
Linksys mam rad, ale viem si ho predstavit do malej kancelarie alebo pre fakt nenarocne pouzitie. Napr konfigurovat na prepinacoch od linksysu trunk, ether-channel, vlany.... to je utrpenie...Routre nepoznam, jedine WRT, ale do toho vzdy pchame DD-WRT....