Hlavní navigace

FuryBSD - nový pokus o BSD pro desktopy

6. 11. 2019

Sdílet

FuryBSD logo Autor: FuryBSD

Joe Maloney ze společnosti iXsystems přichází s dalším pokusem o vytvoření uživatelsky přívětivé variace na BSD pro běžné desktopy. Pokud vzpomeneme současné systémy jako GhostBSD a MidnightBSD či svého času PC-BSD a ještě dříve DesktopBSD, je jasné, že tyto snahy hned tak neustanou.

Na FuryBSD pracuje tým lidí, kteří nejsou zatíženi dřívější TrueOS/PC-BSD zkušeností. Jejich cílem je vývoj systému, který bude využívat upstream FreeBSD, aby prací bylo co nejméně (tj. neberou si tak velké sousto jako kdysi PC-BSD se svým desktopem Lumina).

Systém aktuálně staví na FreeBSD 12, používá prohlížeč Firefox a jako výchozí desktopové prostředí pak Xfce. Instalační obraz má velikost zhruba 1,2 GB. Do budoucna počítejme s podporou ovladačů třetích stran pro grafiky či Wi-Fi, lepší LiveCD, lepší podporu tiskáren, více výchozích aplikací, dobrou podporu ZFS replikace atd.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.