Hlavní navigace

Generální advokát EU: poskytovatelé nemusí blokovat stránky bez soudního příkazu

26. 11. 2013

Sdílet

Poslední dobou vzrůstá tlak na poskytovatele internetu a webhostingy, aby blokovali stránky s nelegálním, či jiným „závadným“ obsahem. Nedávno se k situaci vyjádřil například český Wedos. Podle jednoho z generálních advokátů Evropské unie lze nařídit zablokování stránek jen soudním příkazem a každý případ musí být posuzován individuálně.

Žádný poskytovatel tak nemůže být trestán za to, že nezasáhl „preventivně“, ačkoliv se na tuto notu vlastníci autorských práv nezřídka kdy snaží hrát. Generální advokáti Soudního dvora Evropské unie působí pouze jako nezávislí poradci a jejich názory nemají přímou účinnost. Soudci se jimi však obvykle řídí.

(Zdroj: Český rozhlasZa upozornění děkujeme čtenáři jaro123.)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 11. 2013 16:27

  Lol Phirae (neregistrovaný)

  Jelikož obsah zprávičky mi připomíná pupínkový kolotoč, ve kterém ze zprávy o tom, že firma přišla o desetitisíce kvůli tříkorunovému nedoplatku na sociálním pojištění, vyrobili "novináři" IInfo "zprávu" s titulkem "Absurdní: Kvůli třem korunám přišli na buben!" - tak si dovoluju raději odkázat na relevantní informace:

  Tisková zpráva: According to Advocate General Cruz Villalón an internet provider can be required to block access by its customers to a website which infringes copyright

  The Advocate General is also of the view that it is incompatible with the weighing of the fundamental rights of the parties to prohibit an internet service provider generally and without ordering specific measures from allowing its customers to access a particular website that infringes copyright.

  STANOVISKO GENERÁLNÍHO ADVOKÁTA PEDRA CRUZ VILLALÓNA přednesené dne 26. listopadu 2013 - Věc C‑314/12 UPC Telekabel Wien GmbH proti Constantin Film Verleih GmbH a Wega Filmproduktion­sgesellschaft GmbH

 • 27. 11. 2013 10:05

  Petr M (neregistrovaný)

  Požadavek "ochránců duševního vlastnictví": Zavřete dálnici, jezdí po ní auta s padělanýma tričkama z města A do města B. Vůbec je nezajímá, že tím přijdou o možnost levné a jednoduché distribuce vlastního zboží z města C do města B. Ani to, že auta s kontrabandem pojedou po okreskách nebo prostě vlakem.

  Ze strany UPC je jenom logický, že by to byl nepřiměřený zásah - já blokuju, konkurence ne, stahovači jsou jinam a já nemám zákazníky. A žalovat všechny ISP ve státě? Good luck, Wega...

  Blokace ze strany ISP by sice měla být možná, ale až ve chvíli, kdy selžou ostatní, účinnější možnosti:
  - Dohoda s pirátem
  - Zavření piráta
  - Vypnutí serveru
  - Blokace na straně připojení datacentra

 • 27. 11. 2013 12:24

  Bretislav Wajtr (neregistrovaný)

  No ja teda nevim, nejsem pravnik, ale mam dojem ze zrovna tohle stanovisko se WEDOSu tak uplne netyka, viz uvod stanoviska:

  "...zda lze vůbec vydat soudní zákaz, který směřuje proti poskytovateli služeb internetového připojení, který neposkytuje přístup k internetu provozovateli internetové stránky, jejímž prostřednictvím je ve značném rozsahu porušováno autorské právo, nýbrž uživatelům, kteří tuto internetovou stránku navštěvují."

  To se spis tyka lokalnich provideru - cili tech kteri poskytuji pripojeni koncovym zakaznikum.

  Pocitam ze WEDOS poskytuje pristup k internetu provozovatelum stranek s nelegalnim obsahem (tedy hypotetickym, ze :)), takze v tomhle smeru si myslim ze se pro WEDOS nic nemeni... bohuzel...

  Nebo jsem to pochopil spatne?
  (btw ta anglicka verze se ani neda cist, clovek tomu sotva rozumi v cestine ;), ale diky za odkaz)

 • 27. 11. 2013 15:31

  j (neregistrovaný)

  Ono se jich to tyka v tom smyslu, ze vyzadovat jakoukoli akci lze az na zaklade zcela konkretniho rozhodnuti soudu. Tzn, pokud soud rozhodne, ze nejaky web porusuje zakon, tak teprve na zaklade takovyho rozhodnuti muze naridit (trebas WEDOSu) aby takovy web odstavil.

  Ale zaroven jim nemuze naridit, aby odstavili vsechny weby ktere "cosi".

 • 27. 11. 2013 20:51

  Petr M (neregistrovaný)

  Pochopil jsem to úplně stejně.

  Ten soud je s poskytovatelem připojení, server ani jeho provozovatel nebyli rakušáci a hledali, kdo by mohl stahovače z reichu odstřihnout.