Hlavní navigace

Gigabyte představil klávesnici s optickými spínači Flaretech

21. 11. 2017

Sdílet

Na trh míří nová klávesnice Aorus K9 Optical od společnosti Gigabyte. Ta se vyznačuje použitím principielně jiných spínačů než je na trhu obvyklé, což dává nové klávesnici určité unikátní vlastnosti.

Gigabyte zvolil spínače od firmy Flaretech, které k rozhodnutí, zdali došlo k sepnutí či rozepnutí klávesy, používají infračervené světlo a snímání polohy mechanismu klávesy. Není zde tedy mechanické snímání, které spojuje (téměř) všechny dosavadní spínače (ať již membránové, Cherry MX či pružinkové typu IBM Model M a všemožné další) a klávesnice je tak prosta nežádoucích efektů typu různých oscilací či chvění mechanické části spínače.

Gigabyte Aorus K9 Optical
Autor: Gigabyte

Klávesnice Aorus K9 Optical

Díky tomuto typu spínačů je také klávesnice voděodolná, Gigabyte ji loni na Computexu prezentoval pod vodní sprchou. Také je zkrácena detekce rozepnutí spínače na pouhé 0,03 ms a životnost udává Flaretech na hodnotě 100 miliónů sepnutí (dvojnásobek oproti Cherry MX). Po mechanické stránce je nová klávesnice Gigabyte nabízena ve variantách IR spínačů „Red“ a „Blue“, tedy lineární bez hmatové odezvy a cvakající varianta po vzoru značení spínačů Cherry MX. Podpora programování či správná detekce libovolného množství sepnutých kláves je v této třídě samozřejmostí, nechybí ani RGB LED podsvícení. Ceny by se měla pohybovat kolem 130 dolarů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.