Hlavní navigace

GIMP 2.10.32 přináší JPEG XL

15. 6. 2022

Sdílet

GIMP 2.10 Autor: David Ježek, podle licence: CC BY-SA 4.0

Trojková verze GIMPU stále není na světě, takže tu máme další aktualizaci dva-desítkové řady. Ta přináší vylepšení v podpoře formátů, vedle nadějného formátu JPEG XL (backport podpory z vývojové větve přidal Daniel Novomeský - díky) je tu import 8/16bit CMYK(A) TIFF a také podpora BigTIFF (nemá 4GB omezení velikosti souboru) či vylepšení podpory DDS, PSD či XCF a dalších.

Vylepšeny jsou různé nástroje, například se také zlepšuje čitelnost ikon ve světlém i tmavém tématu. Došlo též na některé výkonnostní optimalizace. Podrobnosti jsou k dispozici v oznámení nové verze na domovském webu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 6. 2022 14:03

  Izak

  Tak dlouho jsem cekal na Gimp 3.0 az jsme si koupil mac book pro s M1 a na nej Affinity Photo, ktery stoji velmi malo a ma vse co potrebuji, treba vrstvy uprav a plno jinych veci, ktere tam funguji.

  Jednou bude gimp mozna dobry graf. editor, asi ne tak dobry jako Photoshop i kdyz i tam existuji veci, ktere nejsou idelani, kez by jednou dohnal aspon Affinity photo.
  Co ma gimp zajimve jsou GMI'C pluginy, kde se vyskytuji mat. algoritmy resici veci, ktere jine programy neumi, paradoxne jsou tam dobre veci, jen je onen projekt neumi presnetovat a na strance maji neco se se da kometovat jako kyce a vylozene s*** jak zkazit fotku na maximum a detinske hracky.

  Takovy GIMP uz se treba presentuje dost profesionalne, ale chybi mu funkcionalita a to uz dost dlouho.

 • 17. 6. 2022 10:53

  MSBOSS

  Jako jo, hezký, proč ne. Ale stejně jako u JPEG2000 se hodí zmínit, že kromě desktopových verzí Chrome-based prohlížečů + Firefoxu se nedá ten formát otevřít. A i v těch jenom když člověk vleze do nastavení a zapne si experimentální podporu tohoto formátu. Tj. je hezké, že to existuje, ale kromě pár nadšenců je to zatím formát zhola k ničemu, protože si ho nikdo ani neotevře.
  https://caniuse.com/jpegxl

 • 17. 6. 2022 12:24

  MSBOSS

  Kdyby někoho mátlo to, že se zlepšila podpora XCF, což je interní formát GIMPu vytvořený specificky pro něj, tak jde o nevhodnou interpretaci. Ve skutečnosti se zlepšila schopnost vyzobat nějaká data z poškozených XCF souborů.

 • 18. 6. 2022 21:35

  Filip Jirsák
  Stříbrný podporovatel

  Nemyslím si, že by internetové prohlížeče byly jediné programy, ve kterých se dají otevřít obrázky.

 • 20. 6. 2022 10:04

  MSBOSS

  To je pravda, ale představte si tohle:
  "Mám tady super fotky v bezva novém formátu a je jich celá galerie. Jo, akorát to nejde zobrazit v prohlížeči, takže si je musíte kus po kusu stáhnout, nainstalovat prohlížeč fotek, co podporuje tenhle formát a pak mi řekněte, jak se vám líbily."

  Dovedete si představit, že by vás tohle motivovalo se na ty fotky podívat? Ne. Jako formát pro fotky je to nepoužitelné, dokud jsou fotky v daném formátu neprezentovatelné.

 • 20. 6. 2022 12:08

  Filip Jirsák
  Stříbrný podporovatel

  Existuje spousta formátů souborů a většina lidí dokáže použít takový formát, který potřebují podle způsobu použití. Pokud někdo chce použít fotky na webu a použije formát, který prohlížeče neumí, je to jeho problém, ne problém toho formátu.

 • 21. 6. 2022 17:23

  MSBOSS

  No uvidíme. Koukám, že oficiální ISO/IEC 18181 vznikl teprve v březnu, takže se podpora třeba teprve chystá, ale stejně varování pro nadšence, kteří by na ten formát chtěli naskočit a začít teď hned používat:

  Na webu to nezobrazíte, neumí to prohlížeče
  Ze sociálních sítí to trochu umí Twitter, ale jenom jako kontejner s klasickým JPEGem uvnitř. Facebook někdy umí, někdy ne.
  Na Windows bez přídavného pluginu nezobrazíte náhledy
  Na Windows to neotevřete, pokud nemáte nějaký obskurnější prohlížeč fotek (nejznámější asi XnView MP)
  Na MacOS totéž
  Pro Windows existuje cosi, co umožní integraci JPEG XL do běžných fotoaplikací, ale jak je u nerdů zvykem, tak neposkytují binárku, aby si to náhodou někdo nespustil
  GIMP to podporuje aktuálně v nejnovější verzi, tak se ještě ukáže, co to bude mít za bugy
  Photoshop a Lightroom ten formát neumí, před 2 lety se vývojář JPEG XL ptal, jestli by o to lidi měli pro produkty Adobe zájem, pár lidí řeklo, že ano a tím to zatím skončilo
  Darktable údajně umí schroupat barevné profily z JPEG XL a PNG konvertované JPEG XL, ale nativně to zatím vůbec neumí. Ani import ani export.
  V RawTherapee se tomu chvíli někdo věnoval, ale naposled loni v prosinci a zatím podporované to není.
  Poslední release referenčního kodéru vyšel před rokem, přičemž ještě nepodporuje vše, co specifikace slibuje

  Vzhledem k tomu, že už rok a půl existuje verze 1.4 jakéhosi pamfletu na oficiálním webu, jak je ten nový formát super (a formát měl být podle vývojářů zamražen 07/2020) a zatím to nepodporuje žádný webový prohlížeč, žádný operační systém, jedna CDN, jeden editor v nejnovější verzi, několik obskurních prohlížečů fotek, referenční implementace pokulhává a vyšla naposled před rokem (tedy 3/4 roku před vznikem standardu), zatím to pochybně umí 2 sociální sítě a to ještě kdoví jestli, dá se v tuto chvíli mluvit vůbec o nějakém využití? Zatím spíše o naději, že jednou... někdy... možná... třeba.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.