Hlavní navigace

Google plánuje mít v roce 2024 hotové nástroje pro Android na RISC-V

2. 11. 2023

Sdílet

Rozebraný telefon Autor: Depositphotos

Android pomalu vstupuje do éry RISC-V. Google zatím prohlásil, že chce v systému Android podporu této nastupující procesorové architektuře poskytnout na stejné úrovni, jakou nabízí pro ARM. Qualcomm oznámil první masově prodávaný čip RISC-V pro Android, zatím nepojmenovaný čip Snapdragon Wear pro chytré hodinky.

Nyní společnost Google oznámila časový plán pro vývojářské nástroje. Google už má funkční emulátor virtuálního zařízení „Cuttlefish“. Nejde zatím o oficiální emulátor Androidu, ale o emulátor pro vývoj operačního systému Android. Umožňuje vyvíjet nejnižší vrstvy systému jako jádro a ovladače hardware.

Dalším krokem je příprava emulátoru Androidu pro vývojáře aplikací. Google tvrdí, že do roku 2024 chce mít veřejně dostupné emulátory s kompletní sadou funkcí pro testování aplikací pro různá zařízení. Většina aplikací pro Android používá kód nezávislý na procesorové architektuře napsaný v jazycích Java či Kotlin. Jakmile začne Android RunTime chrlit kód pro RISC-V, měla by spousta aplikací prostě fungovat na RISC-V. Většinu práce při portování bude třeba věnovat věcem napsaným v NDK (Native Developer Kit), jako jsou knihovny a hry.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?