Jitsi Meet? Například https://meet.jit.si nebo i VPSfree.cz má vlastní Jitsi server https://meet.vpsfree.cz
To jsem zkousel na jare. Preneseny obraz nemel pouzitelnou kvalitu, nekde stale sedela zaba na kabelu (i v dobe, kdy jsem cvicne nameril 50mbps i do takove exotiky jako je Novy Zeland, takze to nebylo posledni mili)
Ale predevsim to neresi muj problem. Pouzivam to na lekce EN. Takze potrebuji neco co neni exotika i pro protistranu (ktera neni technicky tip)
Jitsi meet nemusí byť nutne exotika, je to webová aplikácia. Protistrana, ktorá nie je technický typ, dostane link na ktorý klikne.
Čo sa týka problémov, viem, že bol nejaký s Firefoxom, resp. jeho implementáciou WebRTC, dokázal spomaliť spojenie všetkým účastníkom. Stačilo zabezpečiť, aby všetci mali Chrome a už to bolo OK. Ako je to dnes, neviem, už som to viac neskúmal.
To, že to je v prohlížeči, ještě neznamená, že to bude fungovat všude. Nám třeba v síti nefunguje Google Meet (netuším proč).
A pro běžného uživatele je dost nepodstatné, jestli otevře URL v prohlížeči. Pro něj je podstatné, jestli s tím už pracoval a vypadá to stejně. Takže ano, pro mnohé uživatele to je exotika.
No a ten https://meet.google.com nestačí? Syn to právě teďka v koroně používá ve škole, dělají přes to distanční vyučování. Nějak jsem to tedy nezkoumal.
Meets technicky funguje dobre (a v ramci Google Apps for Work -drive gSueite jeste lepe). Ale vypada to ze ani google sam nevi co s tim. Proc ma rozdelene dve sluzby kdyz delaji "totez"? Uz od doby prvniho oznameni konce hangouts resi goggle jesli uprednostnit meets (protoze se vic hodi korporacim, kde ma sanci ne vic penez) nebo to slouci s DUO.
Protoze jaky presne rozdil je mezi videohovorem a videoschuzkou? Schuzky se mohou konat i ve dvou a obracene pri videohovoru snadno nastava nutnost neco prezentovat nebo prizvad dalsi "hlavu" pro radu.
Tahle googlovo momentalni schizofrenie je divna.
To zmätenie nastáva, pretože sa na to pozeráte z technického hľadiska.
Pozrite sa na to z biznis hladiska. Duo je osekané, pretože je zdarma a pre koncových spotrebiteľov, ktorým dané limity moc nevadia a z ktorých sa moc peňazí vytrieskať nedá. Meet obmedzenia nemá, ale treba kvôli tomu pustiť nejakú mincu. To, že je to produktovo rozdelené na Duo a Meet je vec marketingu.
To by davalo smysl, kdyby:
"Špičkové videokonference. Teď zdarma pro všechny.
Přepracovali jsme naši službu pro bezpečné firemní schůzky Google Meet tak, aby byla dostupná zdarma a užitečná pro všechny."
Takze meet je pro vsechny zdarma, jen firemni zakaznici maji vice moznosti jak ridit opravneni a tak.
Důležitá je i jednoduchost z hlediska uživatele. Videohovory dnes používají i staří lidé, kteří jsou rádi, že přečtou velká písmena a mají problém, když se ikona přesune do jiného rohu. Nebo malé děti, které nemumí číst. Chtít po nich, aby používali komplikované aplikace, je nerealistické. Na druhou stranu u videokonferencí potřebujete spoustu možností jak se připojit, jak učastníky organizovat, jak konference plánovat. Zoom je populární, protože spoustu vlastností má. Pro jednoduché videohovory je to ale kanón na vrabce. FaceTime neumí skoro nic (pokud nepočítáme, že můžete mít dinosauří hlavu, která mrká a vyplazuje jazyk), ale použití zvládne i malé dítě. Řekl bych, že podobná motivace vede Google k tomu, aby měl dvě aplikace.
Já si nejsem jistý, jestli ty aplikace dělají to samé. Duo vnímám jako náhradu telefonu, jenom je k tomu přidaný videokanál. U telefonování nepotřebujete nahrávání, zato tam dává smysl end-to-end šifrování. U konferencí chcete řešit napojování n-lidí a místností, specializované konferenční místnosti, prezentace, řízení přístupu atd. End-to-end šifrování je nereálné. Teoreticky to může být jedna aplikace, ale oddělit to také dává smysl. Někdo to vyzkoušet musí.
Ono to u těch videohovorů není tak zřejmé, protože se zatím všichni pokoušeli nacpat obojí do jedné aplikace. Ale u aplikací na textovou komunikaci je to zřejmé, a vždy dopadne špatně, když někdo aplikaci jednoho typu zkouší použít pro druhý styl komunikace. Takže tu máme aplikace pro týmovou komunikaci jako Slack, MS Teams nebo Mattermost, a aplikace pro one-to-one komunikaci jako Whatsapp, Facebook Messenger, BabelApp, Google Hangouts atd. Proč by to s videem mělo být jinak?
Protoze napriklad dnes jsem mel "obycejny" videohovor, pokracoval tak, ze jsem potreboval ovladat ten pocitac na druhe strane a pak prizvat dalsi dva lidi.
Vedet predem zda to bude one-to-one je nekdy omezujici.
Na druhou stranu ma end-to-end sifrovani neco do sebe i kdyz neverim, ze to od google nema zadni vratka pro pripad zadosti treti strany.
Pokud jsou to dva produkty od jedné firmy, mohlo by to umět snadno překlápět z jednoho produktu do druhého.
Já netvrdím, že to rozdělení je určitě správné. Ale u chatovacích aplikací to rozdělení smysl dává. Dlouho jsem je vnímal jako jednu skupinu aplikací a vždy jsem si říkal, proč se v některé z nich něco dělá tak snadno a v jiné těžko, a u jiného typu komunikace je to opačně. Až mi došlo, že ta dělící linie jde mezi tím, zda jde o komunikaci v týmu nebo on-to-one komunikaci (a aplikace, které nevědí, zda patří do první nebo druhé kategorie, mají UX špatné pro oba způsoby použití). Tak mne jen napadlo, proč by to u videa mělo být jinak.
Mimochodem, u Slacku si někdy u one-to-one konverzace (typicky u nějaké delší s více lidmi – no, takže one-to-many) říkám, že to mělo rovnou začít jako nějaký kanál. Takže jedním z účelů aplikací pro týmovou komunikaci je nejspíš tlačit uživatele, aby od začátku komunikaci nestrukturovali podle lidí, ale podle témat.
Stejné to může být i u videohovorů. Chcete jen zavolat babičce a popovídat si s ní? Použijte Duo pro one-to-one komunikaci. Řešíte něco pracovního? Použijte Google Meet – i když komunikujete na začátku jen s jedním člověkem.
- jitsi (ale nutno se s tim pohrat)
- skype skrz URL na chrome, nevim proc ale funguje lepe jako nativni a je jedno jestli win nebo lin
- slack ale jenom one-to-one, ale funguje dobre a pravdepodobne taky pujde srkz URL na chrome
- zoom hvezda jarni karanteny
- no a pak tu mame hvezdu distancni vyuku podzimu MSTeam, ten funguje nativne i na ubuntu a androidu