Hlavní navigace

Google představil Freon, náhradu za X11 pro Chrome OS

9. 3. 2015

Sdílet

S nejnovějším vydáním Chrome OS M41 přešel systém na nové grafické rozhraní Freon, které úplně odstraňuje závislost systému na X11. Freon je velmi jednoduchý grafický stack, který umožňuje prohlížeči Chrome přímo komunikovat s jaderným KMS/DRM API a rozhraní OpenGL ES pro 3D kreslení. Výsledkem je výrazně jednodušší a slibuje především vyšší výkon. Jde o samostatný projekt, který není založený na projektech Wayland ani Mir.

Nová verze Chrome OS s Freonem není zatím dostupná pro všechny Chromebooky, zatím běží jen na těch s procesory Intel. Limitujícím faktorem je podpora KMS/DRM v hardware. V tuto chvíli je Freon dostupný pro Chromebook Pixel, Acer C720, ASUS Chromebox, HP Chromebox, LG Chromebase, Acer Chromebox a Dell Chromebox.

(Zdroj: Slashdot)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 3. 2015 9:11

    Lukáš Karas

    Jak jsou v Chrome OS řešeny ostatní věci mimo grafický stack které Wayland/Mir/X11 řeší? Například uživatelský vstup? Co na to říká Flash a ostatní pluginy?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.