Hlavní navigace

Google se přidal k vývoji MariaDB

12. 8. 2013

Sdílet

Společnost Google vyjádřila oficiálně podporu svobodnému forku oblíbené databáze MySQL s názvem MariaDB. Projekt vznikl poté, co původní MySQL získala akvizicí společnost Oracle, která začala zavádět změny, které se komunitě nelíbily. Vznikla tedy MariaDB, v jejímž čele stojí původní autor MySQL, Michael „Monty“ Widenius.

Nyní se k vývoji přidal i Google, který na vývoj databáze vyčlenil jednoho ze svých vývojářů. Jeden z 25 000 vývojářů Google sice může vypadat směšně, ale podle Montyho je zapojení Google naprosto zásadní. Znamená další velkou firmu, která pomůže vytvářet společný projekt, který už nemůže vlastnit žádná firma. Původní autor MySQL tvrdí, že dodnes lituje toho, že připustil možnost vlastnění takového projektu jednou společností. Google by proto měl přispět k nové podobě MariaDB, která bude nezávislá a vyvíjená celosvětovou komunitou uživatelů včetně velkých firem.

Google tím pravděpodobně získá především možnost se na projektu podílet a do budoucna snad také plánuje přechod na MariaDB. V současnosti jeho systémy běží na Cloud SQL, což je upravená verze MySQL 5.5. Přílišná závislost na nestálém Oracle je ale pro Google na škodu. Přechod takového velikána na MariaDB by byla další dobrá zpráva pro projekt.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?