Hlavní navigace

Google začne příští rok ve svém cloudu vybírat poplatek za veřejnou IPv4 adresu

20. 8. 2019

Sdílet

Žebrák IPv4 Autor: Depositphotos

Google od začátku příštího roku ve svých cloudových službách zpoplatní přidělení veřejné IPv4 adresy. Oznámil to úpravou ve svém ceníku cloudových služeb. Cena za jednu adresu bude 0,004 dolarů za hodinu, což dělá asi 35 dolarů ročně, tedy asi 800 Kč. Pokud si navíc nějakou adresu rezervujete, ale nebudete ji aktivně využívat, bude cena ještě vyšší a přiblíží se ke dvěma tisícovkám korun ročně.

Jde zřejmě o reakci na tenčící se zásoby adres, které globálně došly v roce 2011 a v Severní Americe došly v roce 2015. Nahrává to spekulantům a provozovatelům služeb to začíná způsobovat problémy. Ti tak musí nakupovat velké bloky adres za rychle rostoucí ceny a zvýšené náklady pak logicky přenášejí na koncové zákazníky.

Google na své platformě bohužel nepodporuje IPv6 jako alternativu pro služby, které veřejnou čtyřkovou adresu nepotřebují. Nabízí sice pro některé protokoly reverzní proxy, ale z vlastních výpočetních prostředků se k IPv6 síti není možné připojit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.