primárně nejspíš ne, takovéhle věšci jsou spíše pískoviště pro jejich autory nebo komunitu, naučí se tak spousty nových disciplín, prozkoumají slepé cesty (tohle je důležitý bod), otestují související a použité nástroje/knihovny.
Nedílnou součástí jakéhokoliv zlepšování je trénink, tohle je tím tréninkem pro programátory. Někdo se pak může ptát, jestli nemůže dělat raději něco "užitečného", to ale nemusí přinést ty správné zkušenosti. Pokud dělám reálné projekty, musím se vyvarovat selhání, naopak při tréninku právě selhávání vyhledávám, ukazuje to moje slabé stránky a vede ke zlepšování.
Mám podobné projekty rád, vyrostl jsem na nich, utvořil si svoji odbornost a zkušenosti.
Haiku jsem kdysi dávno zkoušel, ještě v době, kdy podporovali jen 32bit a 1 jádro, pokud si to dobře pamatuji a ničím extra mě nezaujal. Možná leda už i v té době nízkými nároky na hw.
Původním důvodem existence projektu a původním cílem bylo udržet binární kompatibilitu s BeOS, který v té době končil.
A jednu dobu vyšel i článek Haiku is dead (jde stále najít), tady úryvek:
Our work will not ever define the future of operating systems, but what it does do is undermine the monotone machinery of the competition. It is in this niche that we can operate best. … Because even though we have no future, it does not mean that there will not arrive one eventually. Let us get there the most pleasant way possible.