Zajimave, ze mam AMD RX 7800 XT a funguje mi na Linuxu (kernel 6.7) normalne 4K@120Hz nebo to aspon hlasi nastaveni v Gnome. https://ibb.co/HXbrykk
Jak to ?
Tak uz tomu asi rozumim, ono totiz teoreticky jde pry 4K@120Hz na HDMI 2.0, ale jenom s chrome subsampling https://www.benq.com/en-us/knowledge-center/knowledge/4k-120hz-gaming-monitor.html, coz je urcite tento pripad, takze mam omezenou barevnou paletu a neidealni obraz.
Tak ona většina těch věcí byla kopie řešení z unixových stanic, kde to bylo předtím. Konkrétně dedithering funguje tak, že RAMDAC čte pixely z VRAM, ale ne po jednom, ale skupinu, a nad tím pak může dělat nějakou logiku. Např. pokud jsou mezi nimi malé rozdíly (není to okraj polygonu), tak je "rozmaže" (a tím zmizí dithering). Konkrétně Voodoo mělo režim 1x4 pixely (méně kvalitní výstup, ale rychlé, protože četl jen jeden řádek) a 2x2 pixely (hezčí, ale čte 2 řádky pixelů najednou).
A teď k tomu hodnocení ze screenshotu. Ve VRAM je původní obraz - u toho Voodo před deditheringem a v dotazech výše ohledně HDMI originál 4:4:4. Až fotka z monitoru by ukázala ten deditherovaný obraz a v případě toho HDMI mazanici okolo pixel tlusté čáry po downsamplingu barev.
6. 3. 2024, 11:37 editováno autorem komentáře
Na proprietárnom firmnware?
Ten sa bude odstraňovať v roku 2025 v beta verziiu CPU a možno aj v GPU
AMD Preparing "openSIL" For Open-Source Silicon Initialization With Coreboot
on 3 March 2023
https://www.phoronix.com/news/AMD-openSIL-Open-Source
Open-Source AMD OpenSIL Continues Making Progress To Eventually Replace AGESA
AMD on 7 November 2023
The presentation by AMD's Raj Kapoor was joined by Srini Narayana of AMI. The OpenSIL plans were re-affirmed, support for Coreboot and other boot solutions, seamless integration with UEFI, and the roadmap for hopefully getting everything into production in 2026.
https://www.phoronix.com/news/AMD-OpenSIL-Autumn-2023
Akurát to k tomu smerovalo a dnes to nastalo
Tiny Corp At "70%" Confidence For AMD To Open-Source Some Relevant GPU Firmware
Written by Michael Larabel in Radeon on 6 March 2024 at 02:18 PM EST
https://www.phoronix.com/news/Tiny-Corp-70p-MES-Firmware
Najskôr v ďalšej generácií, aktuálna nemá EC, kde by bežal blob, ako na novších nvidiach.
Osobne by som skôr rád videl, keby AMD komplet prešlo na DP + USB-C. Pre tých, čo chcú alebo potrebujú HDMI, by mohli predávať externý adaptér. Takto by znížili poplatky HDMI fóru a zároveň by tá ich vzácnosť mohla byť izolovaná do jedného kúsku hw, bez potreby to podporovať v sw.
Ja jako spotrebitel vyzaduji DP u moderniho zobrazovace o rozmeru televize.
Bohuzel vse, co trh nabizi v 8K segmentu, jsou jenom siditka - nema to nativni 8K vstup skrze DP nebo dva DP, umi to jenom interne prehravat nejaky komprimovany humus, nebo z jineho zdroje kde je 4K to upsamplovat.
Takovym dodavatelum preji at si upsampluji svoje majetky, ale me do te cunarny netahaji.
Jinak bych si to zarizeni i koupil - rekneme 8K/85" do 100K, a v pripade 105" klidne i do 150K. Jo a chci 5 let zaruku, ne ze to za 25 mesicu uhnije jako ten nepoveden 8K DELL :-)
Dnešné monitory a televízie už majú USB-C (televízie pôvodne kvôli pripojeniu mobilov). Okrem toho existujú káble s USB-C na jednom konci a HDMI na druhom, pričom dáta idú cez DP alt mode a konverzia je v adaptéri, ktorý sa zmestil do HDMI konektora (takže áno, ono je to svojim spôsobom adaptér, aj keď to user nikdy neuvidí).
K UST je potreba specialni platno (s trojuhelnikovym profilem), ktere pak na nic jineho nejde pouzit, a prostor nekde pred nim, ktery nemusi byt k dispozici (na vsech mistech kde jsem mel projektor bylo klasicke aranzma ala kino - projektor polozen na policce, nebo na zavesu ze stropu, otocen samozrejme dolu hlavou). Nevim proc je porad delaj jako "na stul", nikdy jsem ho tak nepouzil.
No ja ho presne tak -- "na stôl" -- používam :-). V spálni ho mám len tak položený na komode, takže ešte aj premieta "na šikmo". Namontovať ho na strop by znamenalo rekonštrukciu stropu, rákos ho neudrží. Do toho sa mi ale vôbec nechce, tak radšej tolerujem trapézový "čierny" obrys.
Inak je to úplne bežné použitie putovného projektora u zákazníka -- zákazník v danej zasadačke projektor nemá, donesieš si vlastný, premietaš zo stola.
Bohuzel dnesnich projektoru ktere delaji 4K tim, ze hejbou sklickem a maluji obraz na 4x je na trhu mnoho. Kontrastni pomer to ma ale totalne jinde nez uvadi vyrobce.
Muj stary 720p s 1:1000 ma slusnejsi cernou nez onen 4K s 1:20000 ... delal jsem srovnani side by side a projektor sel zpet k ufonovi druhej den.
Otazka je cemu rikas frekvence - i na 350-400cm uhlopricce jsou uplne v pohode filmy natocene v 24 ci 25p a 60p nepozaduji, vyssi FPS se hodi, kdyz chcete mit ostrejsi obraz a mene ho kompromitovat skrze motionblur - ale to je otazka rozliseni, kde 60p pro 4K dava smysl. Ale to zas nesouvisi s fyzickou velikosti jak svuj fakt prezentujes.
A jina frekvence je pak treba u 1chip DLP, kde se barvy stridaji - to chcete mit co nejvyssi, bohuzel ten kram co jsem chtel koupit sliboval 4k/60 a fhd/240, ale oproti staremu zarizeni to tyhle barevne stridacky nemelo vubec rychlejsi a u nekterych rezimu (4k30) to dokonce jelo pouze jako RGB * fps, takze to delalo strasne barevne rozklady pri pohybu hlavou.
Holt poctiva UHP technologie se neda nahradit lowcost modernosti - protoze jediny driving point vyrobce je to udelat co za nejnizsi naklady a zakaznik a celkovy dojem/prednes je jim u zadele.
Mne prídu srandovné deklarácie o HDR pri projektoroch (a HDR je podstatne prudšie využiteľné pri filmoch, ako vysoké fps): áno, pri výstupe to môže mať 2K-5K lumenov, ale po odraze na plátne už ťažko. A obsah je masterovaný s ohľadom na to, čo divák vidí, nie čo technicky vyjde zo zariadenia. Keďže projektor, pokiaľ nie je dodaný aj s konkrétnym plátnom, ani len nemôže tušiť kam premieta, tak tým pádom je aplikácia transferovej krivky len také divoké tipovanie.
(A to sa bavíme o projektoroch v takých cenových hladinách, čo si drvivá väčšina domov nekúpi).
V HDR majú OLED/QLED obrazovky výhodu, tie si svietia, ako potrebujú. A ani ony momentálne nezvládajú 1K+ lumen na viac ako nejakom percente svojej plochy.
Je otazka jestli si od projekce slibuji kvalitu jako v kine - pak mne platno treba vyjde stejne ci i vic nez projektor vcetne instalace a kalibrace.
Momentalne to vypada tak ze doma mam stale lepsi kvalitu obrazu a zvuku nez v zanedbanych malych kinech. Jako rozeny karlovarak jsem si spatnych kin(vyjma thermalu ktery mel aspon nejaky level) jako poskok u promitace uzil dost. Dnes zase trpim pri kombo blby zvuk ve filmu umocneny blbe nastavenym zvukem i u velkych kinokomplexu.
Zasedle platno, zvuk jak z plechovky. Proti tomu i muj 10 let stary HD projektor je jiny level i s opatlanym objektivem.
Tak ja vyrustal taky castecne v kine, pred digitalizaci, takze takovou kvalitu daj ty bezne reseni. To, kam se televizni trh posunul od projekcnich technologii spatruji spis ve vetsim barevnem gamutu - proste ty moderni filmy ci animaky se muzou pustit do extremnejsich barev - to se tenkrat nedelalo, pac to filmovej pas stejne nepobral.
Nedavna navsteva nejake laserove projekce v kine to ale celkem i davala a dotahuje to na ty modernejsi televize (kam taky ze miri vetsina produkci ktere pocitaji s VoD). Vyhoda TV ale je, ze je implicitne cerna, kdezto platno je holt svetly - takze to v delsim casovem horizontu holt prevalcuji nejake televize. Otazka je, jestli mam potrebu se divat na ty LSD barvy, nebo se to nikdy nevyuzije, protoze se budu divat na obsahove hodnotnejsi, starsi materialy, masterovane pro jine media.
Opakuje se tu tvrzení, že HDMI je k ničemu a že DP ho ve všem nahradí. To možná platí pro běžného uživatele. Ale jakmile potřebujete mít monitory daleko od zdroje, je HDMI nenahraditelné. Ne úplně výjimečně potřebujeme mít monitor 20-30 m od počítače a HDMI kabel této délky stojí pár tisíc, jakékoliv jiné řešení je řádově dražší.
Fakt? Takze misto abych si koupit zobrazovadlo s eth portem nebo wifi, tak budu resit tahani nefunkcnich desitky metru dlouhych kabelu. A ano, mam s tim vlastni zkusenost, tech kabelu se zkouselo 10 ruznych, z toho obcas fungoval jeden.
Mimochodem, analogovy videokabel se da tahat na par stovek metru.
A k čemu mi bude monitor s ethernetem, když na druhé straně mám nějakou krabičku co má výstup na monitor? Koupit převodník tam a zpět? Bude to stát desetitisíce. Optické HDMI kabely jsou spolehlivé. Prakticky s tím nemáme problémy.
Uvažujete z hlediska SOHO uživatele, ale třeba v průmyslu si ne vždy jde vybrat co je na jedné a druhé straně. A tam HDMI bude nenahraditelné DP ještě dlouho
Dost dobre si nedokazu predstavit rozumny duvod, proc tahat video signal desitky metru.
Ono když je projektor někde na stropě a i když je zdroj signálu na stole hned pod ním, tak když to chce mít člověk hezké a nechce tam mít napnutý visící kabel, tak drát vedoucí ze stolu přes podlahu, stěnu a zase strop už docela několik metrů dokáže nasčítat.
> HDMI kabel této délky stojí pár tisíc
To i display port kabel https://www.alza.cz/vention-optical-dp-1-4-display-port-cable-8k-30m-black-zinc-alloy-type-d6677390.htm