Hlavní navigace

HDMI pod Linuxem

9. 12. 2008

Sdílet

HDMI se pomalu dostává na více a více grafických karet a základních desek. Je to nejjednodušší cesta jak propojit počítač s televizí a zároveň zachovat co možná nejlepší kvalitu obrazu a zvuku. Phoronix přinesl článek na téma HDMI pod Linuxem a rozebírá tam dosavadní vývoj a testuje funkčnost na Ubuntu 8.10 s do­plněno Alsou 1.0.18a, která v této oblasti přináší podporu zvuku přes HDMI na Radeon kartách. Ovladače xf86-video-radeonhd nedisponují ve spojení s HDMI 2D/3D akcelerací nebo podporou přehrávání videa, takže zatím je použití velmi omezené. Na druhou stranu s xf86-video-ati uživatel získává vcelku podařenou podporu videa přes HDMI, ale bohužel neexistuje žádná podpora zvuku. Binární ovladače od Nvidie jsou v této oblasti na dobré úrovni, ale někteří uživatelé mají s HDMI pořád problémy. S novými grafickými chipsety od Intelu běží HDMI dobře a podpora pro zvuk byla přidána do Alsy 1.0.18a.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 12. 2008 0:35

    vencis (neregistrovaný)
    Tak proto mi nejede pres HDMI zvuk na ATI HD2600, no nic musim pockat az ma distribuce bude mit tuhle verzi Alsy
  • 10. 12. 2008 9:28

    anonymní
    Pokud nechceš čekat (což se může protáhnout), kompilace/instalace nových jaderných modulů alsy je celkem jednoduchá.
  • 10. 12. 2008 10:18

    anonymní
    Já mám nvidia s DVI vystupem připojenou na HDMI vstup televize. Šlo to celkem bez problémů, až na to, že s originalnimi ovladači od nvidia byly potíže se synchronizací při přehrávání videa. Jsou to ony vodorovné pruhy o kterých před nedávnem již nekdo psal na rootu.

    Zkoušel jsem všechno možné, včetně přechodu na ATI. Zkusil jsem 3 různé ATI karty, ale nakonec jsem se musel vrátit k nvidia. Na ATI fungovalo všechno krásně až na to, že v okně kde měl být obraz videa, bylo černo.

    Naštěstí v mezičase nvidia spravila drivery, takže teď už to funguje lépe. Ale je zajímavé, že kaffeine nedokáže jet přes xv i přesto, že jak xine, tak vlc, tak mplayer to dokáže. Přitom kaffeine používá právě xine pro přehrávání videa. Asi to není stejná verze.

    Se zvukem nemám zkušenosti, protože DVI nepodporuje zvuk. V každém případě ovšem potvrzuji, že existuje kabel DVI to HDMI a že to funguje. Až na to, že za ten kabel chtěli 30 euro :-(
  • 10. 12. 2008 11:06

    Pavel Troller (neregistrovaný)
    Kdyz jsem si pred cca rokem kupoval od MSI krabici zvanou MediaLive, rikal jsem si, ze HDMI vyuziji. Asi pred pul rokem jsem koupil i monitor s HDMI vstupem, propojil HDMI kabelem... a jelo to na prvni skytnuti! Vubec mne ani nenapadlo, ze Linux by snad mohl mit s HDMI nejaky problem :-). Proto mne tento clanek prekvapil, ze nekteri nemaji zvuk ani do ted. V te MediaLive je nejaka onboardova Nvidie, pouzivam jejich proprietarni ovladac. Vadi mi na tom jedine 2 veci:
    1) Po otevreni zvukoveho zarizeni (treba playerem) to v monitoru lupne a hrat to zacne teprve asi
    za 3 sekundy. To ale muze byt chyba monitoru, nevim.
    2) Nenasel jsem v mixeru slider, ktery by to umel regulovat. Musim pouzivat soft regulaci aplikace (kaffeine, amarok). To by ale mozna take mohla upravit nova alsa, podivam se na to... Na starsi jadro nefungoval ani Mute, ten uz nyni funguje (2.6.27), ale po umute se projevi stejny problem s lupnutim a trisekundovou pauzou.
  • 10. 12. 2008 12:39

    dan (neregistrovaný)
    A ono je s HDMI nejaky problem na Linuxu? Uz temer 2 roky provozuji 720p projektor pripojeny digitalne pres DVI-HDMI, zvuk nemam potrebu prenaset - jede pres SPDIF do externiho AC3/DTS dekoderu. Jediny problem ktery zustava je featura zvana "DTS LIVE", tj. on the fly enkodovani do DTS, coz bych uvital pro videa s wma/flac a jinymi nestandardnimy kodeky. At si rika M$ co chce, Windows Media nikdy standardem nebude, minimalne z duvodu znacne roztristenosti verzi.. to se pro hw implementaci fakt nehodi :)
  • 10. 12. 2008 13:29

    dunsun (neregistrovaný)
    Taky me udivuje ze ma nekdo problem s HDMI ?
    Vzdyt se prece nejedna o nic jineho nez DVI + zvuk.

    Cili je mozna konverze HDMI -> DVI
    nebo konverze DVI -> HDMI

    A zvuk si kazdy muze vest druhym kabelem.

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.