Hlavní navigace

Idem Key od společnosti GoTrust a služba mojeID nyní zaručují nejvyšší úroveň zabezpečení

29. 3. 2021

Sdílet

GoTrust Idem Key Autor: GoTrust

Bezpečnostní klíč Idem Key získal jako první klíč s technologií USB/NFC na světě bezpečnostní certifikaci FIDO2 úroveň L2. Zaručuje tak nejvyšší úroveň ochrany při využití elektronických služeb státní správy. Tuto novinku oznámila kalifornská společnost GoTrust, která aktuálně spolupracuje se sdružením CZ.NIC využívající Idem Key pro svoji autentizační službu mojeID. Všechny klíče GoTrust Idem Key nabízí rozhraní USB-A, USB-C a NFC a fungují na operačních systémech Windows, macOS, Chrome, iOS a Android. Bezpečnostní klíč GoTrust Idem Key je dostupný v online obchodě CZC, a to za 599 korun. 

Nabídka bezpečnostních klíčů od společnosti GoTrust je k dispozici uživatelům služby mojeID, která umožňuje propojení jejich účtu s portálem Národního bodu pro identifikaci a autentizaci (NIA). MojeID provozuje sdružení CZ.NIC již více než 10 let a postupně pro ni od Ministerstva vnitra České republiky získalo veškeré potřebné akreditace, včetně úrovně záruky „vysoká“. Služba mojeID v současnosti eviduje přes 700 tisíc uživatelských účtů, z nichž se více než 12 tisíc napojilo na systém NIA. 

Pro bezpečnost online operací využívající elektronickou identifikaci, včetně těch zvláště citlivých vyžadující nejvyšší úroveň zabezpečení, jako je například založení bankovního účtu, budou uživatelé služby mojeID potřebovat bezpečnostní klíč s certifikací FIDO úrovně 2 založený na bezpečné platformě s certifikací FIPS nebo CC. Jediný takový klíč na trhu, který zároveň funguje na všech uživatelských zařízeních, je v současnosti Idem Key od společnosti GoTrust. 

Jsme velice rádi, že jsme našli bezpečnostní klíč, který splňoval všechny podmínky pro získání akreditace úrovně zabezpečení ‚vysoká‘ pro naši službu mojeID, uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. Rád bych zástupcům společnosti GoTrustID poděkoval za spolupráci a vstřícnost během celého našeho jednání. Velice si vážíme toho, že se rozhodli absolvovat nelehký certifikační proces spojený se získáním certifikace FIDO úrovně 2 a především, že v něm uspěli a tedy získali pro svůj klíčový produkty požadovaný certifikát.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 3. 2021 10:41

  Mára
  Stříbrný podporovatel

  Je škoda, že na portále "ROOT", evokující zaměření na GNU/Linux, není ve zprávě o bezpečnostním klíči Idem Key také zmíněno, že je podporovaný i v linuxových distribucích s UDEV knihovnou vyšší než 188.

 • 3. 4. 2021 10:13

  Mára
  Stříbrný podporovatel

  To bylo "jen" v rámci promo akce na dvoufaktorovou autentizaci MojeID. Teď už to tam není vidět.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.