Pravda, chlazení ponořením do "destilované vody" nebo minerálního oleje se běžně používá.
To, v čem je tohle nové, je výroba "serverové věže" naplněné chladící kapalinou. Tedy zařízení, ke kterému "pořád někdo courá" a něco v něm fyzicky mění. Je problém tam tu kapalinu udržet - je jí tam hodně a je těžká, takže má sílu dostat se ven. Druhý problém je jak tam udržet snadný přístup k jednotlivým serverům. Třetí problém je jak udržet tu kapalinu čistou, přestože tam někdo pořád leze a zároveň to nemohu odstavit kvůli "čištění akvárka". V neposlední řadě je pak otázkou, zda si můžete dovolit specializovaný HW, nebo potřebujete, aby to fungovalo i s tím existujícím.
Podle odkazovaného článku to vypadá, že si pánové v Intelu myslí, že to vyřešili. A teď zkouší, zda to nemá jiné mouchy. Držím jim palce, protože tohle by šetřilo místo i energii. Stojí nám tu na halách kolem stovky serverových věží, dělá to hrozný rámus, projít kolem je o nastydnutí se a musíme mít vlastní přípojku VN.
Ja si myslim, ze ten nizky bod varu nicemu nevadi. Spis je zadany. Kapalina se pri 50 stupnich zacne odparovat a jde hore na chladici zebera, kde se ochladi, kondenzuje a pada zpet. Do kapaliny o 50 stupnich se da asi rozumne bezpecne sahnout. Kdyby to vrelo pri vyssi teplote, tak ty soucastky musi teto vyssi teploty dosahnout, nez se kapalina zacne odparovat a tim zacne odvadet teplot. Pokud se totiz neodparuje, tak nedochazi k aktivnimu chlazeni (nechladi se para o chladici zebra).
Nebo jsem neco nepochopil?
Radsej by som bral nieco ako je vo velkych transformatoroch, cize cerpadlo a nuteny obeh kvapaliny cez chladic a nejaky filter. Pri tomto principe by pri zlom navrhu dosky alebo obalu mohli vzniknut kapsy plynu ktory by tam bol uvezneny a suciastky v kapse by neboli chladene.
Ohřátá kapalina stoupá. Proto se nad zařízením drží silnější vrstva, která se odebírá, prohání chladičem a studená žene pod zařízení.
Plus existuje řada případů, kde se nic aktivně nechladí. Ta kapalina se ohřívá a teplo se v ní šíří. Na hranici se pak předává dál. Zkrátka je to velký pasivní chladič. To vyžaduje kapalinu s dobrou tepelnou vodivostí. Což naštěstí nebývá problém, ona i voda je mizerný tepelný izolant.
Jenomže ona většina nejlepších vodičů tepla vede teplo s pomocí elektronů a to už je není moc dobrý...
Je taky potřeba si uvědomit, že u vzduchu platí "plech pode mnou, plech nade mnou, větrák to nějak protáhne mezi žebry". Samotížka v kapalině takhle nemá šanci - větrákočerpadlo způsobí turbulence a samo to skrz stroj neproteče...
Jak je na tom většina vodičů tepla netuším. Ale je jich dost takových, co vedou teplo extrémně dobře, ale elektřinu vůbec. Ostatně jeden z testů na pravost diamantů využívá toho, že diamant je výborný elektrický izolant (to falešné taky), ale zároveň výborně vede teplo (prakticky nejlepší vodič tepla dostupný v přírodě, kam se na to hrabou kovy). Teoreticky by zalití zařízení do pravého diamantu představovalo ideální řešení chlazení, ale na to je asi moc brzo :-)
Ona ta kapalina odvádí teplo i bez varu, protože teplá stoupá vzhůru (pryč od komponent), kde se ochlazuje. Důležité je spíš to, že fázový přechod do skupenství s vyšší entropií (kapalina → plyn) stojí velké množství tepla, které je mnohem větší než jen při oteplování. Takže můžete snadno udržet stroje na 50℃ i při velké špičce spotřeby.
Přesně tak. Při chlazení je důležitá tepelná kapacita média a ta se tím může zvýšit o skupenský teplo. A to se pak ve formě páry odvede pryč...
Nejzajímavější bude ale stejně ta mechanika... Vodotěsný server v racku zapojený pomocí kabelů i hadic? A pracovník nafasuje hasák a šroubovák na odvzdušňování?
Tenhle prehistoricky pokus se zkouma? Tohle sme pouzivali pred 20ti lety ... Technicky lze pouzit i vodu ... destilovana voda je totiz dokonaly izolant. Potiz je pak predevsim v tom, ji v tom stavu udrzet. Jednodussi je to s olejem. Da se celkem bezne koupit ... a uplne vklidu do nej muzete ponorit komplet PCdlo. Jediny co je dobry nechat venku jsou veci jako hdd ;D, precijen, kdyby to nateklo dovnitr (a olej vpohode projde i vodotesnym uzaverem) ....
Otestovano mnohokrat, jediny problem by mohla byt reklamace takovych komponent - precijen dostat z toho ten olej neni vubec easy.
Pri rozumnym obehu pres nejakej chladic to pak bez problemu odvede pres zebra pasivnich chladicu veskery teplo. A navic to nemusi byt vubec slyset. Tohle je totez jen ve vetsim meritku.
To si nemyslim, nebot 50 stupnu je dost na to, aby se servery zacly vypinat. A uvedom si, ze by tam tech 50 bylo vsude, ne jen na komponentach ktery hrejou. Na cidlech v serverech mam nastaveno jako shutdown temp 47 stupnu. Varovani prijde pri 42. Pri beznym provozu cidlo meri tak neco kolem 23-25. Je to cidlo uvnitr serveru = ne na CPU nebo necem takovym, tam je samo vic.
Navic jak bylo zmineno, vrouci kapalina = bublinky = velmi spatne chlazeni. V heatpipes to funguje diky tomu, ze tam ta kapalina je pod tlakem a jedna se o titernou trubicku.
50 stupnu na CPU neni zadny problem. Staci kouknout na ark.intel (To odstaveni pri 47 mas skutecne pro CPU a ne pro vnitrek case? I tak mi to prijde zbytecne malo.)
A misto teoretizovani muzes kouknout na to, jak to doopravdy funguje:
http://www.youtube.com/watch?v=a6ErbZtpL88
Vroucí kapalina = přechod z kapalného skupenství na plynné = hodně odebraného tepla = velmi dobré chlazení. V heat pipes to funguje stejně ;-)
To je samo mozny, ale oleje se v elektru pouzivaji zcela bezne, takze to zas takovej problem nebude. Znam clovek kterymu takhle stroj bezel cca rok (pak ho vymenil a nechtelo se mu novej HW davat do oleje). Navic samo provozovat neco takovyho doma = nadsenec, protoze to sebou nese mnoha ale (parnerky byvaji obzlaste nadsene, kdyz nekde neco praskne ...).
Napriklad v trafu nemate gumu a ten olej tam zastupuje izolaci. V PC guma asi je, takze byste asi potreboval olej silikonovy.
BTW, kdyby mi u PC v oleji prasklo akvarium, tak bych nadsenim ricel take. Ono by mi stacilo, kdybych musel treba menit grafarnu. A odvazet to jednou do elektrosrotu musi byt take lahudka. To snad radsi zalit do betonu i s akvariem a nekde zakopat.