Hlavní navigace

Intel přechází na LLVM

10. 8. 2021

Sdílet

LLVM Autor: LLVM Clang

Příští generace kompilátorů C a C++ z dílen Intelu plně staví na systému LLVM. Intel tak po letech využívání vlastního uzavřeného kódu přechází na otevřené řešení. Mezi důvody uvádí rychlejší doby kompilace, lepší optimalizace a širší podporu standardů a také podporu pro GPU a FPGA.

Na LLVM zakládá nový Intel oneAPI DPC++/C++ Compiler 2021.3. Měření ukazují, že buildování je s ním o 14 % rychlejší než s dosavadním kompilátorem C++. A zatímco tento klasický Intel C++ Compiler (ICC) býval rychlejší než LLVM či GCC, tato nejnovější verze oneAPI DPC++/C++ Compiler 2021.3 podle všeho dává o 41% vyšší výkon než GCC 11.1 a podobně dopadá i srovnání s LLVM 12. Výkon u floating-point operací je nyní o 19 % vyšší než při použití klasického ICC.

Intel tak všem, kteří jeho kompilátor využívají, doporučuje přechod na novou verzi postavenou na LLVM. Ta je již funkčně shodná s ICC, který se postupně přesune do Legacy stádia. Dále v Intelu pracují na převedení pod LLVM i u firemního kompilátoru jazyka Fortran (nyní v beta stádiu).

Podrobnosti shrnuje James R Reinders z Intelu v blogpostu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.