Hlavní navigace

ISRG slaví desáté narozeniny, provozuje nejen certifikační autoritu Let's Encrypt

25. 5. 2023

Sdílet

Let's Encrypt logo Autor: Let's Encrypt

Internet Security Research Group (ISRG) v těchto dnech slaví desáté narozeniny. Organizace byla založena 24. května 2013 a jejím hlavním cílem bylo vyvinout, spustit a provozovat certifikační autoritu Let's Encrypt. Zakladateli organizace jsou Eric Rescorla, Alex Halderman, Peter Eckersley a Josh Aas. Měli jsme ambiciózní vizi, ale tehdy jsme nemohli tušit, do jaké míry bude tato vize sdílená a využívaná velkou částí internetu, píše ve vzpomínkovém článku Josh Aas. Peter Eckersley bohužel zemřel v září 2022.

Certifikační autorita Let's Encrypt slouží stovkám milionů webových stránek a chrání téměř každého, kdo používá web. Není to ale jediný projekt ISRG, například Prossimo vynesl do popředí naléhavou otázku bezpečnosti paměti a Divvi Up má přinést revoluci ve způsobu, jakým aplikace shromažďují metriky a zároveň zachovávají soukromí uživatelů. Snažil jsem se pochopit, kolik údajů o životech lidí naše práce chrání a bude chránit, a ještě více jsem se snažil pochopit, co to znamená, pokud by se dalo soukromí vyčíslit. Je to prostě nad mé síly.

Cílem organizace je podle Joshe Ashe udělat z internetu bezpečnější místo. Internet nebyl vytvořen s ohledem na bezpečnost nebo soukromí, takže máme velkou příležitost zlepšit jeho infrastrukturu. Internet se také neustále vyvíjí a mění, takže je i naším úkolem dívat se do budoucnosti a co nejlépe se připravit na další hrozby a výzvy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.