Hlavní navigace

Jak nainstalovat Linux na Chromebook

16. 6. 2016

Sdílet

Na serveru linuxconfig vyšel včera návod, jak lehce nainstalovat libovolnou linuxovou distribuci na Chromebook. Důvodem může být i to, že prvním modelům skončí podpora.

Nejprve je potřeba se přesvědčit, jestli váš model podporuje ROM od Johna Lewise, která umožňuje tři modifikace RW_LEGACY, BOOT_STUB, nebo Full ROM (coreboot). Pozor, poslední dvě vás zbaví možnosti používat Chrome OS. Pokud je váš model podporovaný, přepnete Chromebook do Developer Mode, změníte ROM a můžete instalovat Linux.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 6. 2016 13:56

    ChromeOS (neregistrovaný)

    Pokud máte Chromebook, kterému končí podpora, je dost pravděpodobné, že NEBUDE mít BIOS (ROM, FW), který je opensource a lze je modifikovat, anýbrž bude mít FW nazývaný H2O. Tento nelze (zatím) nahradit, je proprietární. Je nutno přepnout ntb do developer režimu a instalovat linux (čti -buntu) pomocí crouton. Sice budete mít pořád ChromeOS boot, ale linux si spustíte. Zajímavé přitom je, že úplně první Chromebook od Acer, i přes oznámení o ukončení podpory před pěti měsíci, stále aktualizace dostává. Pokud máte chromebook Samsung (500c) přepnutý na beta kanál chromeos, neobjevil se dosud text o ukončení podpory. Naopak stále chodí nové aktualizace.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.