Taky bych se přimlouval. Třeba tip co ma na co vliv by se taky hodil, občas na to koukám jak kráva na vrata a radši to všechno nechám jak to bylo původně.
Jinak já na Debianu jedu podle tohohle http://wiki.ubuntu.cz/Kompilace%20kernelu
Není to ani o tom jak kompilovat cokoli nebo jádro a patchovat. To se dá najít v češtině dobře. Nejhorší je si dobře udělat konfiguraci. V tomhle leckteré návody pokulhávají. Nejhorší je, že nové jádro tam má zase nové volby a spoustu novinek. I znalý člověk kolikrát netuší která bije. Kompiluje kompiluje a má z toho megajádro( zvlášť v případě monolitu) nebo nenabootuje :)
To je tak tezky si skompilovat jadro? Ja jsem vzdycky za tezsi pokladal si to jadro spravne nakonfigurovat (clovek musi vedet kde co a proc zapnout/vypnout, dokumentace vyhradne v anglictine). Pro uzivatele Debianu je navic na oficialnich strankach (a v cestine) popsan jednoduchy navod pro kompilaci jadra kde jednodussi to ani snad uz nemohlo byt. Uzivatel ktery chce pokrocile spravovat linuxovy (nebo Unix, BSD) system ale nema sto zvednout prdel pro nejakou literaturu nebo si najit neco na netu sam by se ani do neceho podobneho nemel poustet. Proto bezny BFU (bezny franta uzivatel – pro ty co nechapou vyznam zkratky) by se mel spokojit se standartnim distribucnim jadrem.
V Gentoo kompiluji jadra sam – sice pres genkernel, ale je nakonfigurovany na nemazani konfigurace a pokazde se pusti i menuconfig. Zadne automaticke tipovani voleb. Tady problem neni – dany toolchain fungovat musi jiz z principu. Pak se muzu soustredit ciste na konfiguraci a sledovani novinek v driverech, ne na kompilaci samotnou.
Coz je ale horsi, ze na debianu/ubuntu, jsem nebyl schopen udelat zmenu v konfiguraci jadra – bylo dost tezky vygooglit spravny postup a kdyz se to konecne povedlo, tak v tech skriptech byla nejaka chyba a proste ne a ne se to dodelat.
Byla by dobra nejaka serie clanku – kompilace/instalace jadra v zavislosti na distribuci (rozdily). A pak konfigurace jadra (teorie/trendy: monolit vs. modularni) + vyznam jednotlivych voleb, napr. z poslednich verzi jadra .. a pak setrvat u vydavani rozumnych popisu jak se tyto featury dostavaji do vanilla jadra.. neco lidstejsiho nez autopreklad v jadernych novinach, libil se mi KernelTrap, ale pred par lety ten projekt zastavil.
K dostání na Sillicon Hill
http://www.avc-cvut.cz/avc.php?id=2392
Je to trochu staršího data, ale principy jsou stejné.
Pro hraní, pokud máte čas, doporučuji LFS nebo Gentoo ve virtuálu či na starším kompíku. Ale i druhý HDD a hrátky na něm nemusí být špatné. Je dobré při tom mít možnost dohledávat si Info na Inetu, jo a taky znát trochu svůj HW.
Ať se daří.