FF je casto srovnavan s IE, ale mne osobne by zajimalo jaky ma/mel naskok napriklad oproti mozilla suite (dnes seamonkey), coz je produkt zalozeny na stejnem jadru, pripadne nad ostatnimi (free) prohlizeci. Driv se rikalo "tato stranka funguje jen v IE a IE ma prece skoro kazdej", dneska se rika "jen v IE a FF a IE nebo FF ma prece skoro kazdej". Coz mi osobne prijde jako z blata do louze.
No ono k tomu v jistém smyslu není zas tak daleko, když například už teď někteří duševně méně čilí autoři stránek testují useragenta na "firefox", místo na "gecko".
To abych ve své oblíbené SeaMonkey (firefox mi nevyhovuje, mám na něj nejakou averzi, či co) kvůli takovým lidičkám potupně měnil odesílaného useragenta... Fakt úžasný...
Kdyz se optimalizuje pro XX a pripadne jeste kratoucky seznam konkretnich, tak to je opravdu to stejne jako kdyz se optimalizuje jen pro jeden.
FF vsak relativne dobre podporuje standardy a navic pro nej existuji vyborne nastroje pro vyvoj (webdeveloper,firebug,pluginy pro validaci) a tak se vyplati spolecne s FF tvorit stranku a pak ji jen zkontrolovat v "ostatnich" (konqueror, opera, opera mini, ruzne verze ie) a ve finale to jeste lehce doohybat prave pro ruzne verze ie (vetsinou v ie byvaji nejvetsi problemy).
Predtim je samozrejme potreba se vyhnout znamym problemum a takto se daji delat html vystupy "na prvni zapojeni". Ukazuje se, ze to byva nejsnazsi zpusob jak docilit spravneho vysledku. Dulezite je poctive dodrzovat normy (aby html vystupy spolehlive fungovaly i v pristich verzich browseru) a mit zkusenost s "nespolehlivymi" konstrukcemi, ktere byvaji bezne zdrojem potizi. Jinak co funguje dle standardu ve FF, spolehlive funguje i jinde, kde se dodrzuji standardy.
FF *udajne* obsahuje radu nestandardnich vychytavek, ktere tam jsou pro to, aby bylo mozne zobrazit stranky namrsene ve FrontPage a vybec stranky, ktere tak krasne funguji v IE. Tedy FF implementuje vlastne nektere bugy IE, aby bylo mozno zprovoznit velkou cast webu, ktera by jinak jela jen v IE. Uspesne zobrazeni ve FF tedy nemusi znamenat, ze je to jinde spravne. Vi nekdo, jak to vlastne je?
Tak to není neznámá věc. Firefox skutečně implementoval několik málo rozšíření IE. Vyjmenovat můžeme document.all, innerHTML nebo contenteditable. V tuto chvíli je většina těchto rozšířeních implementovaná de facto i všemi dalšími prohlížeči.
Jejich osud je takový, že zatímco ta nevhodná rozšíření (např. document.all) se již dávno vystrčila do quirk módu, kde budou nějaký čas zkomírat, ta zajímavá (např. innerHTML, contenteditable) jsou standardizována v HTML5, takže se již nejedná o rozšíření IE, ale o standardní součást webu (obdobně to tak v minulosti bylo třeba s XmlHttpRequestem v AJAXu). Jeden z příkladů, jak probíhá evoluce webových technologií.
Myslel jsem to spíš tak, že pokud tvoříš pomocí standardů* a zároveň ti to běhá v IE, běhá to ve Firefoxu i dalších prohlížečích.
* A tím myslím i takové ty berličky, které sice vyvažují neschopnost IE, ale jsou součástí standardů. Např. nutnost dát zarovnaným ("float: něco") blokům "display: inline" atp.