Hlavní navigace

Jaké novinky přinese GIMP 2.10?

18. 1. 2017

Sdílet

Na serveru OMG Ubuntu vyšel přehled novinek, které vývojáři editoru GIMP chystají do verze 2.10. Ta by měla vyjít během letošního roku a půjde o první major aktualizaci po pěti letech, změn se tedy chystá celá hromada. V první řadě bude GIMP při zpracování obrázků používat knihovnu GEGL, jejíž nasazení by mělo zlepšit přesnost i editační schopnosti.

GIMP také přinese nová grafická témata a vylepšení uživatelského rozhraní. Dočkáme se 16– a 32bitových barevných kanálů ve formátu PNG, TIFF, PSD a FITS, novou implementaci správy barev, podporu formátu WebP a OpenEXR a další. Přinese například i univerzální transformační nástroj kombinující rotaci, zvětšení, zkosení a perspektivu. Plugin iWarp bude nahrazen novým nástrojem Warp Transform, který navíc nebude ukazovat náhled v samostatném okně, ale změny se budou projevovat přímo v obrázku.

Po vydání verze 2.10 se vývojáři chtějí zaměřit na dokončení přechodu na GTK3 a například obnovit podporu pro tablety Wacom na Linuxu i Windows. Další detaily naleznete v roadmapě a changelogu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.