Hlavní navigace

Království Tonga je opět na internetu, na menší ostrovy ale nezbyl kabel

24. 2. 2022

Sdílet

Loď moře oceán Autor: Depositphotos

Před měsícem jsme psali o tom, že vlna tsunami poškodila podmořský kabel, který spojuje se světem království Tonga. To bylo měsíc kvůli tomu odpojeno od internetu, fungovalo jen záložní družicové spojení místní univerzity a podařilo se nouzově rozjet mobilní 2G síť. Po měsíci v tomto provizorním režimu se specializované lodi Reliance podařilo natáhnout 92 kilometrů nového kabelu mezi ostrovem Tongatapu a Fidži a plnohodnotné spojení bylo obnoveno.

Hlavní ostrov království Tonga je tak už zase na internetu, zbývá ještě propojit ho s ostatními okolními ostrovy. Celé souostroví totiž zahrnuje celkem 172 ostrovů a ostrůvků, z toho je jich 36 obydlených. Bohužel opravárenské společnosti došel podmořský kabel, takže se další opravy zatím odkládají. Už na hlavní vedení bylo potřeba si půjčit kabely od vícero telekomunikačních společností.

Ředitel společnosti Tonga Cable, která podmořský kabel provozuje, James Panuve odhaduje, že kompletní oprava zabere ještě dalších šest až devět měsíců. Generální ředitel místního operátora Digicel, Anthony Seuseu, prohlásil, že jde o velké ponaučení a firma bude investovat do své sítě, aby byla napříště na podobnou přírodní katastrofu připravena.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.