Zajimave, jak se nahle tenhle ospalej "office-svet" probral. A ja myslel, ze po velke "schizme" (OpenOffice.org / LibreOffice) pred ~15 lety nas cekaji jiz jenom same klady a socialni jistoty...
To byl nejdriv s velkou slavou ohlasenej "Euro-Office" (fork OnlyOffice). Jenze pak se prislo na to, ze OnlyOffice neni az tak "free", jsou tam nake binarni bloby, vyvoj drzi v rukou firma s ruskym pozadim, a jeste nake ty naschvaly v licencich. No, tak se mi zda, ze ten Euro-Office jiz nevypada tak "Euro-ruzove".
Pak The Document Foundation nahle vyhazelo 30-40 vyvojaru LibreOffice (prakticky jadro vyvojoveho teamu), ktere platila Collabora. No, vlastne nevyhazelo, makat muzou dale, jen nesmeji o nicem spolu-rozhodovat. A proc to vsechno? Protoze TDF se rozhodlo ozivit mrtvolu "LibreOffice online" a za to by asi lide z Collabory nezvedly ruce. Jen kdo ted bude na LibreOffice (+online) delat? Pochybuju, ze Collabora se na tom bude dale podilet. No nic, beru popcorn a colu, tady jeste bude veselo!
28. 5. 2026, 21:35 editováno autorem komentáře
Je to tak, děláme to Microsoftu velmi jednoduché. Nadále bude zvyšovat cenu za předplatné, nadále to všichni budou používat a my, open-source fanoušci, budeme všem pro smích, protože naše idea ideálního světa ani nemá nástroj, díky kterému bychom podle svých zásad mohli spoluvytvářet dokument o našich ideálech.
To je vskutku tragikomedie.
Pro smích je spíš vaše představa, že budete někomu pro smích. Správně nahoře píšete, že lidé používají prostě to, co se jim dobře používá a co funguje. A to je celé. Velká část FOSS už dávno není o nějaké ideji (a ideologii). Prostě nástroj buď má nebo nemá, to je celé. Když nemá, jdu používat proprietární software, další, prosím. Nic víc v tom nemá smysl hledat.
To mi přijde jako velmi korporátní myšlenka, v mé práci třeba pracovně nepoužíváme jediný produkt Microsoftu a žijeme. Microsoft má především výhodu v tom, že má svoje cloudové řešení dlouhodobě hluboko zaháčkované jak do korporátu tak do státních byrokracií a tam není chuť hledat ekonomičtější a nezávislejší řešení.