Hlavní navigace

Linux 5.16 dostane hotovou podporu Intel Alder Lake GPU včetně PXP

3. 11. 2021

Sdílet

Intel Alder Lake Autor: VideoCardz, podle licence: Rights Managed

Podpora čerstvě uvedených procesorů Intel Alder Lake-S, tedy například Core i9–12900K, je pro Linux 5.16 hotova a prohlášena za stabilní. Vedle samotných CPU dostává příští verze jádra též podporu Protected Xe Path (PXP), což umožní běh video dat chráněnou cestou. Mizí potřeba používat parametr force_probe a podpora GPU tak bude v Linuxu 5.16 automaticky zapnutá. V rámci větve DRM-Next tak již proběhl veškerý potřebný vývoj.

Phoronix k tomu dodává, že je trochu překvapením, že se děje až teď, protože již v jádrech 5.14/5.15 byla podpora velmi dobrá (doplňme, že Linux 5.15 vyšel před třemi dny). Ale třeba vše postupně doputuje do distribucí se současnými verzemi jader díky backportování (minimálně v Ubuntu LTS v rámci HWE aktualizací).

Snad jen dodejme, že zatím internet nijak nepřekypuje testy integrovaného GPU rodiny Intel Xe, natož aby bylo možné z nich vyčíst rozdíly ve výkonu při použití DDR4 a DDR5 pamětí. Na toto si ještě budeme muset počkat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.