Hlavní navigace

Linux Voice je nový papírový magazín pro linuxové uživatele

Sdílet

Petr Krčmář 18. 4. 2014

V době, kdy je papír už za zenitem a většina uživatelů konzumuje obsah online, přichází nový papírový magazín o Linuxu s názvem Linux Voice. Český papírový LinuxExpres skončil před sedmi lety a podle mnohých je nový projekt takového typu rovnou odsouzen k záhubě. Graham Morrison, jeden ze čtyř zakladatelů nového projektu, ovšem tvrdí, že když máte silnou komunitu, můžete pro ni dělat i papírový magazín.

Peníze na Linux Voice se vybíraly pomocí crowdfundingové akce na Indiegogo a místo původně požadovaných 90 000 liber se vybralo 127 603. Časopis má proto do začátku kapitál přibližně ve výši čtyř milionů korun. Všichni čtyři zakladatelé jsou navíc zkušení autoři, kteří psali pro Linux Format. Morrison také tvrdí, že předplatitelé se hlásí ve velkém, takže optimismus je na místě.

Má podle vás papírový časopis smysl? Předplatili byste si ho?

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 4. 2014 9:53

  MichalB

  Kdysi jsem byl velkým zastáncem papírového časopisu o Linuxu, hlavně asi jako dobrý zdroj informací pro začínající uživatele, ale dnes už jeho potřebu nevidím - zvlášť vzhledem k překotnému vývoji v Linuxu a tedy rychlému zastarávání obsahu.

  Když už, tak by nebyla špatná třeba širší Linuxová sekce nějakého stávajícího magazínu o IT, nebo možná časopisu o počítačových hrách se širším záběrem, když už tu máme Steam pro Linux, ohlášenou podporu ze strany GoG.com a řada starších her lze snadněji a lépe spustit na Linuxu díky WINE, než na nových Windows.

  Co by možná nebyl špatný projekt, ale rovněž s velmi nejistým výsledkem, tak nějaký elektronický časopis, jaké se teď dělají pro tablety.

 • 18. 4. 2014 11:04

  JARDA001 (neregistrovaný) 91.192.32.---

  Co bych dal za to, kdyby u náš vycházel Linux format a jemu podobné časopisy jako v UK:( Tam, když jsem prvně přišel k regálu s časákama, tak mi spadla čelist při pohledu na to množství časáků o Linuxu ale i obcně specializovaných časáků na jedno téma...

 • 18. 4. 2014 11:26

  Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---

  Ono hodně záleží na obsahu. Bohužel pojem "časopis" může být kde co. Pokud obsahem budou informace o novinkách, tak to nemá smysl dávat na papír. V době, kdy časopis dorazí do schránky, jsou takové informace zastaralé.

  Pokud se ale časopis bude věnovat analýzám, návodům, dlouhodobým trendům apod., tak to má i dnes smysl tisknout na papír. Osobně si pár papírových časopisů předplácím (žádný o Linuxu nebo počítačích). Všechny patří do katerogie těch, co zaujmou a mají co říci i když omylem vezmete do ruky číslo z loňského ledna.

  Jako cvičení, zda root by měl smysl na papíře, jsem se koukl a "-" jsem označil to, co nemá smysl dávat na papír a "+" to, co by smysl mělo:

  - Ubuntu 14.04 LTS: věrný kozel, aneb Ubuntu opět ve formě
  + Kingdom Rush: nikdo nesmí projít
  + Terminály tajemství zbavené: procesy a signály
  + Historie vývoje počítačových her (124. část – vývoj RPG v rozmezí let 1980 až 1985)
  + Maxthon pro Linux: má čím zaujmout?
  + Softwarová sklizeň (16. 4. 2014)
  + Příchod hackerů: rhybáři na AOL
  + Pohled pod kapotu JVM – kreslicí funkce dostupné ve třídě sdljavax.gfx.SDLGfx (2.část)
  + VYM: myšlenkové mapy aneb View Your Mind
  - Postřehy z bezpečnosti: krvácení srdce (Heartbleed)
  - Galerie: první pohled na Ubuntu 14.04 LTS

  Takže zrovna root.cz by asi patřil k těm, co by na papíře měli co nabídnout. Je to dobrá známka toho, že obsah vhodný pro papír stále vzniká.

 • 18. 4. 2014 11:32

  Ivorne (neregistrovaný) ---.sh.cvut.cz

  Tyjo, ten Maxthon pro Linux bych tam nedával - časem se Maxthon buď prosadí a nebo ne a nějaké prognózy nebudou nikoho zajímat. Softwarovou sklizeň bych tam taky nedal. Postřehy z bezpečnosti bych tam ale dal - přeci jenom heartbleed je poměrně ojedinělý incident, na který by mohlo být zajímavé podívat se i zpětně. A možná i to Ubuntu, přeci jenom i dnes bych si s jistým zájmem přečetl podobný článek o prvním Ubuntu, které jsem používal.

 • 18. 4. 2014 23:04

  tdx (neregistrovaný) ---.static.spk.cz

  Asi mi v poslední době daleko víc vyhovují věci typu Linux Action Show nebo Linux Uplugged. Doporučuji všem - http://www.jupiterbroadcasting.com/

 • 20. 4. 2014 8:54

  Petr Ježek (neregistrovaný) 93.99.228.---

  U nás je velký problém s předplatiteli - někdo by chtěl a nemá na to (vzhledem k vysokými náklady definované ceně), jiný vlastně neví, co chce a zjistí to vždy po několika prvních číslech nebo po prvním ročníku. Osobně bych si ale do vlaku raději koupil linuxový magazín na stánku než nějaký Computer či Chip. Pomohly by jistě seriály typu těch, co píše Pavel Tišnovský, dále přeložené části wiki k různým aplikacím v různých distribucích, seriály o distribucích a jejich specificích atd. Témat je dost, otázka je, jak zachovat kvalitu při nízkých nákladech.

 • 21. 4. 2014 23:03

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.145.broadband14.iol.cz

  Český trh je poměrně malý, a uživatelů Linuxu na něm není moc. Navíc si na cestu můžete vzít notebook, čtečku nebo telefon, a číst si na nich. Dohromady to znamená, že cílová skupina zákazníků je malá, a papírový časopis nejspíš neutáhne.

 • 13. 9. 2015 10:14

  Moyzis (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Rozhodne bych si takovou vec predplatil, pokud by vychazela jeji ceska mutace.