To se u nás nedělo za telekomunismu, ale o něco později, v Praze.
Za nějakou tu stovku milionů byla vybudována síť wifi přistupových bodů po celé Praze, ze kterých se dalo dostat na úřední weby. Nikdo to nepoužíval, neboť nevěděl jak: Připojil se, od DHCP dostal adresu, a skončil, pokud nevěděl, že je čas zadat URL některé pražské městské části nebo ministerstva. Žádné upozornění o omezeném přístupu či seznamu dostupných webu se nekonalo, žádný vyhledávač nebyl dostupný… (Což bylo samo o sobě tristní při kvalitě vyhledávačů na úředních webech.)
Před nějakou dobou o tom byla zmínka i v televizních zprávách. Někdo si všiml, že to existuje, že to zaplatil stát, a že prý to nefunguje.
Naštěstí to nebude zneužito na stavbu kamerového systému. Poskytlo to příležitost pro tunel obráceným směrem – výběrové řízení na demontáž antén.
Jo, to jsou ty zakony ekonomie. Kdyz se potopil Exxon Valdez, nejednalo se o obrovskou ekologickou katastrofu, pojistovaci ztratu.... Ne, jednalo se o velkolepou udalost, ktera do ekonomie uvolnila penize, vytvorila pracovni mista.... Cili cim vic katastrof, cim vic dementnich managorskych rozhodnuti, tim vlastne lepe. S kazdou katastrofou blize svetlym zitrkum.
Jake ekonabozenstvi, proboha? Vite, kdy se potopil Exxon Valdez? Kdo tehdy kdy slysel o nejake ekologii? Tehdy se jeste vesele predstiralo, ze zadne ekologicke problemy neexistuji.
Krome toho, takle to v realite vhodi. Cim vic se znici, tim vic nekdo vydela. Sice tim nepribyva celkova suma hodnot, ale nekde nekdo si vzdy nahrabe a o to jde: okamzity zisk. Uplne nejvetsi rito jsou valky. Nejdriv si nekdo nahrabe na prodeji zbrani, potom si nekdo jiny anebo ten samy nahrabe na rekonstrukci. Spolecnost sice celkove ztrati nekolikanasobek zisku zminenych grazlu, to ale nikoho nahore nezajima. Oni si nahrabou a zbytek spolecnosti, ktery skonci s holym zadkem, neni dulezity.
Slovo ekonáboženství jsem myslel jako dogmatické učení založené na ekonomii, nikoliv ekologii (i když tam konverze od vědy ekologie k náboženskému ekologismu probíhá ještě razantněji).
Prostě učení, které nic nedbá na fakta, a vše dále vysvětluje podle svých dogmat:
Rozbili jsme sto tisíc aut, a nepomohlo to ekonomice na nohy? Rozbíjeli jsme tedy málo!
Znehodnotili jsme měnu o 5%, a kola ekonomiky se neroztočila? Znehodnoťme ji více!
U toho tankeru ještě měly tolik soudnosti, že do novin nepsali články „Více takových tankerů“, ale dnes už jim politická situace dovolila opustit realitu zcela, a libovat si, jak tsunami krásně zvedla HDP Japonska.
Žlutý Tele nemělo nikdy monopol na internet. To byla jen výmluva ostatních ISP, aby nemuseli přiznat, že jsou socky, které nemají prachy na investice. Žluťák měl monopol jen na nejhorší internetové připojení: telefonní dráty. Výměnnou za povinnost zatáhnout je do všech i nepoužívaných objektů s obrovskou investicí.
Ostatních způsobů se to netýkalo. Přesto dodnes např. UPC absolutně neinvestuje do nových přípojek a pouze využívá stávající. Všechno jsou to jen lháři a socky. Mimo telefonní dráty mohli omotat republiku stokrát. Třeba optikou. Nebo kabelovkou. Jenže oni na to nemají, tak se jen vymlouvají na "monopol", který neexistuje. A hloupí lidé jim to věří.. :)
Asi jsme žili v jiném státě ...
- v roce 1996 nebylo jiné připojení než po telefonu
- 33.600bps na modemu byla super rychlost
- ISDN s rychlostí 128kbps SPT Telecom efektivně zařízl cenou a nepřipuštěním konkurence
- wireless zařízení které umělo 1Mbps stálo cca 180.000Kč za spoj
- optický kabel (4vlákno) stál cca 90Kč/m
Jak byste chtěl dostat Internet do domácností jinak než po telefonu?
Pracoval jsem v té době pro ISP BohemiaNet, takže mluvím z vlastní zkušenosti.
Pche, je tam to toho - akurát mi napadlo, že lokálny poskytovateľ v mojom rodnom meste na Orave, také niečo už mal pred pár rokmi. Pozrel som - a stále to platí. Áno, internet je to veľmi obmedzený (max 3Mbit oboma smermi, 300MB mesačný limit na prenesené dáta) - ale stále je to za nulu.
https://www1.dsidata.sk/sub.asp?p=88&title=internet-start-pre-dolny-kubin
Nevim, jestli to byla narazka na neco, ale tyhle "free internet" veci zkouseli amici uz na konci devadesatych (po beznych tel. linkach). AltaVista, FreeInternet.com (bez popup-stay-on-top-window reklam!), atd., uz davno jsou, kde jsou.
Copak to nekdo na broadbandu nekdo zase zkousel? Winsnip, nebo jak se ta sikovna appka jmenovala uz nefacha? :-)