Takže ještě jednou, po milion prvé. Monopol, z řeckého monos=jediný, polein=prodejce. Definice je taková, že existuje jediný výrobce či prodejce daného statku, A ZÁROVEŇ neexistuje substitut, A ZÁROVEŇ existují nepřekonatelné překážky vstupu na trh. U Microsoftu neplatí ani jedna podmínka.
Dost mě udivuje, že velcí monopolo-bijci by často rádi zvyšovali vliv státu, přičemž státy jsou známé vytvářením opravdových monopolů. Příkladem může být Česká pošta, Česká národní banka, dříve Český telekom, Česká spořitelna, Česká pojišťovna a další, nemluvě třeba o výběru daní.
Centrálních bank v dnešním pojetí? Žádnou.
Pokud jde o banky, které by zajišťovaly soukromé peníze*, pak je blbost počítat, kolik by jich bylo potřeba. Stejně nepočítám, kolik samoobsluh by mělo být v Čechách. (Nebo na Moravě.) Nejlepší je to nechat být. Pokud se objeví někdo nový, kdo má co nabídnout, ať si uspěje. Pokud nemá co nabídnout, pak je vyfiltrován. Plánovat počty, to dělá asi ČTÚ**. A jak to vypadá...
K tomuto tématu má co říct kniha Peníze v rukou státu od Murraye Rothbarda - vizte http://libinst.cz/Files/KqLFy4r2/profile/2618/rothbard_penize.pdf
*) Tam by ale přívlastky "centrální" či "národní" asi nepatřily.
**) http://m.itbiz.cz/predseda-ctu-neni-misto-pro-ctvrteho-operatora
A po milion druhé:
Judge Jackson issued his findings of fact on November 5, 1999, which stated that Microsoft's dominance of the x86 based personal computer operating systems market constituted a monopoly, and that Microsoft had taken actions to crush threats to that monopoly, including Apple, Java, Netscape, Lotus Notes, RealNetworks, Linux, and others. Judgment was split in two parts.
Ad 2: Měl bych na Vás (a případně i na ostatní) jednu prosbu: Vyhněte se, prosím, argumentaci typu "řada významných ekonomů* říká ...". Nemám rád toto odvolávání na autoritu (navíc zčásti anonymní) bez bližších podrobností. Protože se možná za chvíli dočteme, že řada ekonomů říká, že odmítnout zvýšení DPH na úkor prorůstových** opatření je chyba. Nebo si doplňte jinou keynesovinu.
Tím nechci odmítat Friedmanovu argumentaci. Škoda, že ji necitujete ani na ni neodkazujete. Nevadí mi samotné zmínění Friedmana (a nad tou "řadou [dalších] významných ekonomů" bych mávl rukou) a nejsem zastáncem Ballot Screenu ani podobných zásahů, ale bez bližších podrobností to těžko někoho přesvědčí.
*) Nebo si dosaďte jinou profesi, ale u ekonomů to platí zvláště.
**) https://lokutus.posterous.com/stat-nemuze-nalit-do-ekonomiky-nic-co-by-tam
Bylo by krásné, kdyby diskutéři svá tvrzení nějak dokládali. Nedělají to, takže ani já tu potřebu mnohdy necítím. Zdroj:
http://www.cato.org/pubs/policy_report/v21n2/friedman.html
A co teprve pro distribuce Linuxu? Ty taky mají něco instalovaný v základu. A smartphony mají taky nějakej browser defaultně instalovanej.
Apple nemá monopol, Microsoft ano. Ikdyž ballot screen patří zrovna mezi hloupá nařízení EU. Ale co čekat od eurokomunistů. Nikdy mě IE ani WMP v základu nepohoršovali - nikdy jsem je totiž nepoužil. A pro BFU je ballot screen akorát matoucí krávovina.
Mozna ano, mozna ne. Samo dominantni postaveni nestaci. Je treba, aby si nekdo opravnene stezoval, ze firma to dominantni postaveni zneuziva. Tak to bylo v pripade Microsoftu. S Microsoftem to bylo jeste slozitejsi o to, ze zamerne kaslal na internetove standardy a provazal funkce prohlizece s operacnim systemem. Tohle Apple nedela.
Tam je ovšem otázkou, co je rozhodný trh. Je to trh počítačů? Na něm MS rozhodně dominantní postavení nemá, protože jde o obrovskou spoustu zařízení s různými OS. Jde o trh x86 nebo x64 počítačů? I tam existuje řada OS. Jde o trh desktopů? Ano, tam je MS velmi silný. Ale proč brát jako rozhodný trh zrovna desktopy? Za chvíli bychom mohli tvrdit, že Apple má dominantní postavení na trhu Maců a iPhonů.
Dalším problémem je samotný smysl existence řady ustanovení zákonů o ochraně hospodářské soutěže. Mezi ekonomy panují velké spory o jejich smyslu. Nezapomínejme, že jde o omezování svobod výrobce, ke kterému by mělo být přistupováno jen v extrémních případech. Je možná obhajitelné zakázat výrobci skokově zvýšit cenu nebo přerušit dodávky, ale jiná opatření jsou daleko více diskutabilní.
Desktopy jsou dost specifický druh zboží, které nemůže funkčně nahradit třeba mobil, tablet nebo rackový server (no, tablety brzo možná jo, zatím stále ne). iPhone není specifický druh zboží, je to smartphone, jenž může funkčně nahradit spousta jiných.
Ano, ekonomicky funkční a vyzkoušené řešení je tu firmu nuceně rozdělit: Standard Oil, IG Farben nebo Mitsubishi jsou toho příkladem. Škoda, že to v roce 1998 s Microsoftem nevyšlo.
> Tam je ovšem otázkou, co je rozhodný trh.
v tomhle kontextu si tu otázku IMO kladou jen čtyři druhy lidí
1. blbci
2. blbci
3. demagogové
4. zaměstnanci firmy která je tímto "postižená" (nahlas hlavně právníci a PR)
ty budeš nejspíš třetí možnost, možná kombinovaná s první a možná i s druhou
V tomto kontextu je to zatraceně důležitá otázka: http://devian.cz/2010/co-je-to-monopol-a-dominantni-postaveni/
Abych to přenesl do situace Windows, kde má MS tak dominantní postavení? Můžeme říct, že u desktopů. Ale je to ten relevantní trh?
* Pro mnohé činnosti nahradí stolní počítač i tablet. Tam je ale situace dost odlišná.
* Najde se pár činností (např. grafika nebo programování), kde tablet (zatím) není dobrou náhradou ani po připojení klávesnice. Ale tam Windows až tak silné postavení taky nemá. Tito uživatelé AFAIK častěji používají Mac (grafika) či Linux (programování).
* Proč naopak nebyl Apple regulován po uvedení iPhone*? Svého času ve své oblasti (vzhledem k ovládání) neměl snad žádnou konkurenci.
PS: iPhone jsem nikdy nechtěl a na notebooku mám Linux. Nemám akcie Applu ani Microsoftu.
*) Nejsem zastáncem, aby zde byl Apple regulován, ale bylo by to podle stejné logiky.
Tabletů stále není tolik, aby zásadně změnily celkové statistiky. I se započtením tabletů má MS dominantní postavení.
Taky nikdo MS nežaloval proto, že nabízí Visual Studio Express a Paintbrush zdarma.
Apple nebyl regulován proto, že pro regulaci jsou potřeba dvě věci: dominantní postavení a stěžující si poškozená konkurence. To druhé se ale u iPhonu nenašlo, alespoň ne v té krátké době, kdy měl dominantní postavení.