Hlavní navigace

MPV 0.28 přidává počáteční podporu API Vulkan

27. 12. 2017

Sdílet

Nově vydaná verze oblíbeného forku projektu MPlayer přidává několik nových věcí a pár naopak odstraňuje. Nejzajímavější se jeví počínající podpora vykreslování pomocí rozhraní Vulkan (též dříve známé jako AMD Mantle), které je ve všech ohledech efektivnější než rozhraní předchozí (OpenGL, DirectX 11.x, …). Prozatím nelze počítat s plnou použitelností, nicméně práce na modulu vo_gpu průběžně pokračují.

Další novinkou je počáteční podpora video výstupu skrze rozhraní Direct3D 11, back-end pro OpenGL či podpora hardwarové akcelerace NVDEC, což je novější rozhraní pro dekódování videa od Nvidie založené na CUDA, které je nástupcem VDPAU. Došlo i na současně až 8 DVB front-endů, podporu formátu DRM_PRIME.

Odstraněny jsou naopak některé zastaralé zvukové filtry (channels, equalizer, pan, volume), místo nich je zde lavfi. Zmizela většina video filtrů licencovaných pod GPL (crop, dsize, expand, flip, gradfun, mirror, noformat, pullup, rotate, scale, stereo3d, yadif) opět mají náhradu v lavfi. Odstraněny jsou dále například výstupní filtry vo_opengl (podpora přesunuta do vo_gpu), vo_wayland a také dílčí hwdec_vaglxvo_gpu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.