Hlavní navigace

MySQL: vše podstatné o databázi ve čtyřech kurzech (školení)

23. 11. 2018

Sdílet

MySQL Autor: MySQL

MySQL je populární databáze, s jednoduchou instalací. Ale jak vypadá zevnitř? Co umí? ACID? Transakce? Enginy? JSON? Jakou má filozofii? Na která nasazení je vhodná? Na tyhle a mnoho dalších vám odpovíme na čtveřici školení, která se databází MySQL zabývají: Administrace, Server performance, SQL performance a nový kurz novinky v MySQL 8.

Kurzy se konají 12. – 15. března v naší pražské školicí místnosti a pokud se zapíšete na více dnů, získáte zajímavou množstevní slevu. Školí David Karban, linuxový a databázový mág. Při objednávce vícedenní kombinace získáte velmi zajímavou slevu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 11. 2018 10:49

  Samuel Kupka

  Nebude niekedy aj skolenie o MariaDB vratane advanced featur? Napriklad ako optimalne riesit Galera cluster, partitioning, versioning, ako ulozit 100TiB a podobne. Zaciatocnickych skoleni je hromada, ale pokrocile, kde by boli ludia, ktori vidia aj do samotneho kodu a vedia poradit s roznymi extremnymi pripadmi, chybaju.

 • 24. 11. 2018 9:29

  Lambo (neregistrovaný)

  Veci, ktere jsi nastinil, se ale s mysql neresi. V techto pripadech se pouzivaji dospele databaze jsko oracle, db2 a postgresql. Mysql je dobra tak na blogisek a maly web. I kdyz tam staci klidne sqlite a u vetsich veci ten postgres, ktery je take zdarma. Obavam se, ze mysql umira a uz neni pro jeho existenci duvod. Az ta mecha chcipne, tak ja osobne to oslavim.

 • 24. 11. 2018 19:24

  Pavel Stěhule

  MySQL určitě neumírá. Nové verze MySQL a MariaDB mají hromadu zajímavých fíčur. A určitě se také používá na intenzivně zatížené a velké projekty. Tyhle databáze mají jinou cílovku než Postgres - intenzivní OLTP - velké množství krátkých jednoduchých dotazů, a prakticky žádný OLAP. Oproti tomu Postgres umožňuje mix OLTP/OLAP (ale rozhodně Postgres není OLAP databází).

  Co je jiné - a říkám to jako Postgresista - je filozofie. Postgres je databáze pro uživatele, kteří chtějí pracovat s SQL databází. MySQL je databáze pro uživatele, kteří chtějí storage. Samozřejmě, že je to určité zjednodušení a nadsázka, ale něco pravdy na tom je.

  Když pominu základní provoz databází v defaultu, tak pokročilejší konfigurace MySQL je o dost komplikovanější než Postgresu (ale možná to je subjektivní), vzhledem k tomu, že neběží na svém engine, ale na externím InnoDB. Popravdě řečeno, nejsem si jistý, jestli je tu (v ČR) někdo, kdo MySQL umí na expertní úrovni (jako třeba lidi z Percony). Pokud tady je, tak rozhodně moc nepublikuje - nevzpomínám si, že bych četl články pro pokročilé v češtině. Také je to dané tím, že v Praze jsou čtyři aktivní vývojáři Postgresu, a z toho má jeden práva commitera (což je absolutní top level). Na MariaDB a MySQL se asi nikdo z ČR nepodílí.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky