Mám ty programy rád, jenže na jednom počítači jsem nucen pracovat na Windows 10 a od určité doby mi Inkscape (i po přeinstalaci) nabíhá asi minutu. Klepnu na ikonu, minutu nic, a pak naběhne. Na linuxu nabíhá okamžitě. A to mě štve. GIMP na Windows taky nejede nijak extra a stále hůř. Taky to pozorujete? Řešením je nepoužívat windows, ale to vysvětlujte adminovi. ;)
Oba programy na Windows evidentně "přednačítají" spoustu asi ne vždy potřebných komponent, což zdržuje. Na druhou stranu: pokud nemáte úplně "profi" software, odvedou spoustu práce - a stačí spustit jednou a pak nechat běžet.
(Pokud se podaří admina vůbec přesvědčit, že chcete ve Windows spouštět jiné než korporátně schválené "exáče"...)
mám podobný problém s rychlostí spouštění některých aplikací ve WIN10 a to konkrétně zrovna Gimp. nabíhá fakt korevsky dlouho. Nevím proč, takové to kdysi nebývalo. a pak zkusím na nějakém šrotu live distribuci z flashky a tam předinstalovaný live Gimp naběhne jedna báseň a přitom železo fakt šrot, 15 let starý noťas.
No, moje zkušenost je taková odjakživa (na ssd ne tak výrazně). Obecně pozoruji, že většina aplikací, která byla původně vyvinuta pro Linux/Unix na Windows startuje výrazně pomaleji (na tom samém stroji) - Gimp, Inkscape (nejpomalejší ze všech), Open/Libre Office, Dia, atd. Naopak velkou výjimkou je v tomto ohledu Blender, který je srovnatelný. Ten je ale výjimkou v mnoha ohledech - od té doby, co jsem se jej učil, mi ostatní aplikace přijdou značně neefektivní, co se týče ovládání. Kolikrát jsem si říkal, že mi chybí klávesová zkratka pro otevření tématické nabídky u myši, nebo jsem se snažil zapamatovat nic neříkající zkratky F1 - Fn.
predpokladam ze je to kvuli tomu ze se nacita 3rd podpora pisma, gtk framework a dalsi knihovny ktere si program nese preportovane sebou, v GNU/Linuxu jsou to knihovny jednak nativni/"soucasti" systemu a zaroven jsou (v pripade pouziti GTK Desktopu(Xfce, Mate, Cinnamon, GnomeShell)) uz (vetsina) v RAM nactene prave kvuli GTK Desktopu...
nepouzivam Windows, tak nevim jak se tam chova z GNU/Linuxu preportovanej program co je nad Qt, treba Clementine?
Přesně tak, přeportované programy z Linuxu většinou neumějí využívat (dostatečně) knihovny a možnosti Windows. Proto se přeportují potřebné knihovny, které neefektivně dělají práci, která je při použití nativních knihoven mnohem rychejší. V tom se Windows (ale i macOS) odlišují. Poskytují dost ucelený ekosystém a dávají programátorovi i představu, jak se má partikulární úkol v tomto systému řešit.
Na Linuxu na práci s písmem, zvukem, grafikou, ..., najdu mnoho alternativ. Když na Linuxu spustím čtyři programy, tak se může stát, že každý z nich bude např. s písmy nebo grafikou pracovat úplně jinak a přes úplně jinou knihovnu; nicméně, ty knihovny jsou pro Linux přirozené a většinou rychlejší než jejich port do Windows.
Kapitolou samou pro sebe je, že portované programy většinou neumějí správně ukládat svoje nastavení do uživatelského profilu, rozlišovat mezi roamingovou částí a lokální částí (to se pak projeví jako dost velká komplikace ve firemní síti). Příkladem velkého úletu znemožňujícího dobrou firemní správu bezpečnosti je Firefox a jeho interní certifikační store - zatímco v podnikové síti certifikáty i revokace dokážu centrálně řídit, Firefox se mi na ně vyprdne.
Můj velký obdiv naopak patří Adobe, která má velmi profesionální a specializované portfolio produktů. Přesto našli způsob, jak UI a napojení na systém zobecnit a na Windows i na macOS přinášejí stejné funkce a ve stejné jakosti. Z technického hlediska bychom se měli od Adobe učit (jen nám k tomu chybí pár miliard dolarů).
Ak je gimp stale postaveny na systeme pluginov, ktore sa spustaju +- vlastnou binarkou, ako to byvalo kedysi tak je kludne mozne, ze to cele kape na execovani. V momente, ked pride na execovanie hromady kratko zijucich procesov, tak ide cely performance do kytek a je vlastne jedno, ci su to pluginy gimpu, alebo clovek pise shell script. To som videl, ze 8jadrova masina s i7 a win10 zbehla shell scriptom, ktory robil isty stupen paralelizacie behu pomalsie, ako prastare vsivave low power c2d s linuxami.
Používám Inkscape.
Ale vždycky, když v něm pracuji, si velmi rychle uvědomím, co mě to stálo ušetřit za Corel. Trochu si při práci zanadávám, ale zkousnu to. Je fakt, že za poslední rok mi asi ani jednou nespadl, ale před tím jsem ctrl+s používal po každém kroku. I proto bych mu rozhodně nedal hodnocení A-. Je sice asi nejlepší z toho, co opensource nabízí, je dostatečný, ale v někom, kdo je zvyklý na profesionální nástroje, může hodnocení A- vzbudit pocit, že v celém opensource se takhle špatná věc považuje za výbornou.
S GIMPem nemám problém, ten je někde jinde.
Ono z těch grafických nástrojů není co moc vybírat... Já jsem celkově vyrostl na photoshopu a přejít někam jinam je velice obtížné. Takže buď přes wine/virtual, nebo to řeším i na browseru přes photopea, který by mohl být i ke stažení. Ale není, je na netu pouze. Jinak doufám, že affinity konečně dá podporu linuxu. Už o tom psalo před rokem.
No, osobně mi z pohledu laika připadá
- Inkscape - až na ten příšerný editor přechodů ok (jak to někdo mohl takto zprasit?), i když kolegové, copoužívají corel říkají, že je v některých detailech lepší a že je ty detaily vždycky u Inkscape naštvou
- GIMP - bohužel Photoshop je někde jinde, ale na amatérskou práci ok
- Libre office draw - používám víceméně jako tool na různé flow charty, od doby, co chce MS platit sa visio extra, většina lidí v mém okolí takto používá, i když draw.io je prý lepší, jinak draw na kreslení je hrůza
- Scribrus - proč se něčím takovým vůbec zabývat, když letáky/plakáty umí inkscape a na delší texty máme tex, který je v sazbě neporazitelný?
- co mi naopak v přehledu chybí je Blender, který komerční konkurenci minimálně poslední betou nejen dohání, ale možná se už stává v mnoha oblastech i leaderem
Celý ten originalny článok mi pripadá celkom divný, moc si s tým autor roboty nedal a vypadá to tak nejako uplácané na poslednú chvílu, nedal si ani poriadnu robotu, aby si spravil prehľad (Krita ...). Nechcem tvrdiť, že Linux je zrovna platforma pre tvorbu super-HiFi profesionálnej grafiky, ale na bežnú robotu je tam kvalitných aplikácií viacej ako dosť a porovnávať Inkscape (inak nikdy mi nespadol) s kreslítkom Draw v LibreOffice mi pripadá dosť scestné. Scribus je samozrejme dobrá vec na to, k čomu je určený, ale ak potrebujem vyrobiť napr. knižku / skripta a pod. podla nejakého template s kopou číslovaných vzorcov a odkazov, techo-obrázkov a grafov, použijem LaTeX, na 3D obrázky Blender, 2D obrázky Inkscape, výkresy FreeCad, matematické obrázky Geogebra, 2D grafy gnuplot alebo Python+volačo alebo SageMath, na 3D grafy Paraview ... atď., atď., ono to chce len trocha zamakať, pohnúť rozumom a rozsedieť mozol na zadku.