No, u zranitelností distribuce by mě zajímalo, jak se to počítá. Ze všech balíčků? Ze všech balíčků kromě contrib/extra? Ze všech balíčků v defaultní instalaci? Zahrnují se všechny zranitelnosti, nebo jen ty, které přinesla samotná distribuce?
V původním článku jsem to rychlým projetím nenašel a bez této informace jsou to nevypovídající hausnumera. Například to může stranit malým distribucím, aniž by byly skutečně lepší.
Zoznam je na adrese: https://www.cvedetails.com/top-50-products.php?year=2016
Zoberme si Debian a k nemu priradené chyby: https://www.cvedetails.com/vulnerability-list/vendor_id-23/product_id-36/year-2016/Debian-Debian-Linux.html
Prvá na zozname je CVE-2016-7966 a týka sa zobrazovania HTML emailov v KMaili. Druhá je CVE-2016-7424 a týka sa nejakej funkcie v libav. Tretia na zozname je CVE-2016-7401 a týka sa Django.
Rozhodne toto nie sú chyby Debianu, či debianových úprav alebo balíčkovania, ale chyby v externých aplikáciach a určite sú dostupné vo všetkých linuxových distribúciach čo ich balíčkujú.
Takže to vyzerá na nič nehovoriaci zoznam. "Viniť" Debian z toho, že obsahuje software, v ktorom sa našli chyby je fakt hlúpe.
Zahŕňa Microsoft a Apple aj chyby, ktoré boli nájdené na ich Store službách? Pochybujem, že sa vôbec také štatistiky vedú. V tom zozname na www.cvedetails.com sa zdá byť nie sú.
Správci pouštějí do repozitáře aplikace a knihovny bez chyb. Ty chyby se objeví až posléze, když už je distribuce vyrytá do CD nebo DVD. Tudíž počet chyb v distribuci nemá žádnou vypovídací (ani vypovídající) hodnotu. Vlastně je to jen měřítko velikosti (počtu balíčků) distribuce a jejich popularity (v populárnějších se logicky najdou chyby častěji).
Jak říkával pan Goebbels "věřím jen té statistice, kterou si sám zfalšuji".
Co máte na mysli tím že nejde o chyby Debianu? Jsou to zranitelnosti které postihují Debian. Ano, většina z nich asi nebude důsledkem úprav zavedených Debianem nebo způsobu balíčkování. Ale není mi jasné, proč by to mělo být relevantní. Když je chyba řekněme v Oracle RDBMS, tak je přece jedno jestli ten kód napsal Oracle, najal si na to externisty, nebo zahrnul open source knihovnu. Totéž u Androidu: je jedno jestli jde o zranitelnost v kódu který napsali v Googlu, koupili s Android Inc., nebo zanesli s knihovnami třetích stran. Je to prostě zranitelnost v jejich produktu.
Ad "Viniť" Debian z toho, že obsahuje software, v ktorom sa našli chyby je fakt hlúpe - nemyslím že by šlo o to někoho vinit. Jde o statistiku, která říká, kolik zranitelností postihovalo daný SW. Těžko si představit že bychom tvrdili, že se zranitelnost netýká daného SW, když výrobce prohlásí "to psali externisté", "to je v nějakém open source který jsme zahrnuli", "ten člověk už u nás nepracuje" apod.
Jinak Debian snad má kontrolu nad tím jaký kód do svého produktu zahrne. Pochopitelně čím víc toho kódu je, tím větší je attack surface.
Pokud budeme brát CVSS base score, takže tam rozšíření není. Jiné skóre zase do těchto statistik těžko rychle vyhodnotíte…
Rozšíření daného SW má vliv hlavně u masových útoků, ne tolik u targeted attacks. Navíc se to v čase mění a ne vždy se to snadno zjišťuje, takže dělat z toho statistiky není asi úplně sranda.
Plus má význam například doba opravy. Ani ta není v CVSS base score.
Ale na druhou stranu, pokud se zahrnují zranitelnosti všech balíčků (tedy si na desktopu započítejte několik prohlížečů, různé webové servery, relační i nerelační databáze atd… – co na tom, že nic z toho nepoužíváte), je asi celkem zbytečné v tomto kontextu řešit, jak se má vyhodnocovat severity.
Keď sa na to pozerám, vzhľadom na počet chýb by som si mal poštový server postaviť na nejakom BSD :-)
Tie údaje štatistiky sú divné, lebo chyba v OpenSSH bola započítaná len pre OpenBSD, Ubuntu a Debian. Akoby iné distribúcie Linuxu a *BSD OpenSSH vôbec nepoužívali.
https://www.cvedetails.com/cve/CVE-2015-8325/