Hlavní navigace

Nokia už nechce podporovat PySide

29. 8. 2011

Sdílet

Jeden z vývojářů projektu PySide se v mailinglistu rozepsal o budoucím vývoji. V současné době pracuje na PySide brazilský vývojový tým OpenBossa INdT a vývoj je financován týmem MeeGo z firmy Nokia. Jak už bylo mnohokrát řečeno, Nokia nyní spolupracuje s Microsoftem a tak se odklonila od svých dosavadních projektů jako je MeeGo a tím pádem i malých projektů kolem něj včetně PySide. V odkazované zprávě je také napsané, že pokusy o získání financí z jiných částí Nokie selhaly, takže od příštího roku už se Nokia nebude na vývoji finančně podílet.

PySide se kvůli tomu dostal na rozcestí. Je možné, že se stane projektem nezávislých vývojářů a nebo do něj budou přispívat hlavně firmy, které ho používají ve svých produktech. Další možnost je, že se najde firma, která nad PySide převezme ochranou ruku, postaví nad ním vlastní služby a postará se o financování dalšího vývoje. Tak jako tak je PySide open source a projekty podobné velikosti nemizí ze dne na den.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 8. 2011 11:40

  Izak (neregistrovaný)

  Dat svuj osud do rukou firmy, jenz vyviji OS, ktery uz nikdo nechce a popravde uz svuj kredit naprosto ztratil a misto toho znicit slibny vyvoj MeeGo a veci okolo je napad hodny silence.

  Nokia dela nekolik chyb.

  1) proc se diva na zisky Apple z pristroje? Nikii pouzivaji normalni lide a ne hyper cool metro homo neco, kteri daji za pristroj 4x tolik nez je bezna cena.

  2) Ano lide chteji i levne obycejne male mobily s velkou vydrzi.

  3) managerske modely nejsou zdaleka vse, jsou fajn, ale tak mohli zacit prodavat i dalsi veci, jako tablety, herni emulatory a jine fun veci nad MeeGo ... ja mam treba portable SONY Playstation 1. je v tom MIPS nebo ARM, linux a emulator PS1 ... a jsem happy ;-)) ... za 800 kc ... no nebr to, nad to to prehrava filmy a ma to HDMI vystup ;-) JXD 3000 ;-))

 • 30. 8. 2011 22:30

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ono se to tu už diskutovalo. Podíl hloupých telefonů padá, a podíl Nokie na smartphonech také padá. Ten "slibný" vývoj MeeGo dopadnul příšerně. Léta vývoje, obrovská spousta nákladů, a výsledný produkt nesklidil nijak nadšené reakce. Opuštění MeeGo proto naprosto chápu.

 • 8. 9. 2011 17:08

  Rezza (neregistrovaný)

  Opakuji po 150-te - Nokia na MeeGo moc nedelala, ale Harmattan nakonec vypadl vyborne. Fakt prijemny system a celkem po celem netu ho chvali (az na to, ze prisel po vlastni smrti :D)