Hlavní navigace

Nové binární bloby od Nvidie pro GeForce RTX 20/30/40 míří do Linuxu 6.7

15. 11. 2023

Sdílet

Jen-Hsun Huang s GeForce RTX 4090 Autor: Nvidia

Nové binární bloby pro inicializaci GeForce RTX 2000, RTX 3000 i RTX 4000 jsou nyní v příslušné vývojové větvi jádra, která bude obsažena v Linuxu 6.7. Inicializace skrze Nvidia GPU System Processor (malý RISC-V koprocesůrek) je zde vyextrahována z uzavřeného ovladače pro GeForce. Celkem jde o 62 MB binárních balíčků.

Jak připomíná Phoronix, pro generace RTX 2000 a RTX 3000 není GSP firmware nezbytně nutný, karty lze inicializovat i bez tohoto koprocesoru, avšak uživatel přijde o některé klíčové vlastnosti jako re-clocking, generaci RTX 4000 už ale bez GSP inicializovat nejde. Toto je tedy důležitý milník, který samozřejmě nezaručuje, že najednou GeForce posledních tří generací začnou na Linuxu s nouveau fungovat plnohodnotně. Vývojáři nouveau ale budou mít odteď jednodušší život.

Phoronix také dodává, že z hlediska zavádění těchto binárních blobů, jejich zahrnutí do initramfs se nyní Red Hat snaží o určitá vylepšení. Já tiše dodávám, že jde o logický a pragmatický vývoj, neb těžko očekávat, že by Nvidia v tomto změnila přístup a je potřeba uživatelům nabídnout co nejméně bolestnou cestu stavějící nejen na uzavřeném ovladači Nvidie.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?