Optické disky jsou na mnoha desítkách let. U DVD-RAM se běžně uvádí čísla 30 až 50 let.
Akorát že řada lidí archivuje na klasická "modrá" CD/DVD, ta mají životnost opravdu v řádu let. Zkuste se kouknout na "gold" nebo "archivační" DVD. Cena je tam podstatně vyšší, ale vydrží dlouho.
Medium ktery dokaze data archivat az 20 let je sice pekny, ale na cem to za dvacet let prehraju? Zmeni se standardy, konektory i mechaniky a bude mi to platny jak ucetnictvi z roku 1993 na 5,25" diskete a ve formatu pro ucetnicky program pod MS-DOS.
A pro historicky archiv je to uz vubec k nicemu, protoze tam potrebuji archivovat alespon po par stoleti.
CD-ROM je stary pres 25 let a dnes ho porad prectes na vetsine PC. Funkcnich pocitacu, kam muzes strcit 5.25'' disketu je porad hromada(sam jeden vlastnim). A jestli se ti nekde vali kazety ze ZX spectra a podobnych masin, tak to taky neni problem. Co tam mas dal? (bavime se o rozsirenych technologiich, zadne obskurnosti).
Stara vypalovana CD obvykle drzi hodne dlouho. Nejsem si jist, jestli bych veril tem dnesnim, protoze urcite prosly radou katovani kostu a pote, co byly uz i nahrazky nahrazeny nahrazkami nahrazek, uz to asi nebude ono.
Co se tyka beznych DVD, tak ty kolikrat nepreziji ani to, kdyz je clovek parkrat vrazi do mechaniky a precte. Zahreji se a jsou v hajzlu. A DVD s mineralnimi pigmenty v obchodech typicky nemivaji.
Mám 20 let staré diskety pro Amigu. Způsob, jak je převést do souboru pro emulátor, jsem řešil měsíce. Nakonec jsem člověka s Amigou, seriovým kabelem a softwarem pro propojení s PC v okolí našel, ale už to není až taková legrace.
Ale bylo to zbytečné, ty diskety už to nepřečetlo.