Hlavní navigace

Nový darktable 3.8.0 vylepšuje redukci šumu i demosaicing

28. 12. 2021

Sdílet

darktable 3.2 negadoctor Autor: darktable

Projekt „linuxového Lightroomu“ pokračuje ve své tradici rapidních změn. Nová verze 3.8.0 tak například předělává a rozšiřuje systém klávesových zkratek, díky čemuž je možné program ovládat více zařízeními (například MIDI klávesami či herními ovladači jako gamepady a joysticky). Standardní klávesové zkratky nyní mohou využívat i práci s myší (pohyb, stisky více tlačítek/kláves, rozličnou dobu stisku/kliknutí). Kdo si zadefinoval vlastní klávesové zkratky v předchozí verzi, ten o ně přijde a musí tak učinit znovu.

Dále je zde nový modul diffuse or sharpen a nový modul scene-referred blurs. Modul pro korekci perspektivy byl přejmenován a umožňuje nyní ručně definovat nastavení kreslením linií či trojúhelníků v obrazu. darktable dále nabízí nový algoritmus pro demosaicing zvaný LMMSE, který se zvláště uplatní u snímků focených na vysoké ISO (či obecně zašuměných). Pomocné čáry modulu ořezu jsou nyní dostupné globálně a tento modul ani nemusí být aktivován.

Jinak nechybí podpora nejnovějšího RAW formátu Canon CR3, díky nové verzi Libraw. Vyžadován je minimálně exiv2 0.27.4 s aktivovanou podporou BMFF. Modul pro odstranění šumu používá jako výchozí režim wavelets, jehož základní nastavení Y0U0V0 bylo vylepšeno. Tvůrci také vyhodili mnoho specifického kódu SSE optimalizací, neboť obecně platí, že samy kompilátory to dnes umí efektivněji. Různá menší vylepšení doznávají mnohé další moduly. Přibyla též podpora otevírání obrázků ve formátu HEIC/HEIF a jako build target platforma Apple M1. Opraveno je několik chyb.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 12. 2021 20:23

  Waldauf

  Máte někdo reálné porovnání s Adobe LR? Osobně používám LR jen k základní korekci expozice (LSDování fotek alà přepálený barvy nedělám). Plánuji vyzkoušet, ale zajímá mě názor někoho kdo umí víc s LR a uni to porovnat. Díky.

 • 30. 12. 2021 23:37

  MSBOSS

  Pokud používáte LR jenom na tohle, tak DT stačit bude, pokud nepoužíváte nějaké neobvyklé objektivy/těla, které nepodporuje Lensfun (pak si ale zase z toho LR můžete profily vytáhnout, Lensfun je umí importovat). Osobně fotím na manuální objektivy a vlastně mě napadá, že jsem si k nim už dlouho nedodělal kalibraci, protože to popravdě většinou moc neřeším, maximálně občas TCA, ale to spíš výjimečně.
  Osobně používám DT, protože zpravidla si hraju jen s několika málo moduly (color balance, sharpen, color zones, exposure). Aktuálně to na novým Ryzenu pěkně zvládá i 42 MPx fotky z A7RII.
  Odpověděl bych otázkou: Co chcete porovnávat?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.